wtorek, 15 marca 2011

Getin Online i Open Finance obniżają oprocentowanie konta oszczędnościowego

W Open Finance trwa gorączka związana z wejściem na giełdę pośrednika, a tymczasem klientów OF oraz Getin Online spotkała dziś rano niezbyt miła niespodzianka.

Oprocentowanie kont oszczędnościowych w obydwu miejscach spadło z 4,5 do 4%. Nowe warunki obowiązują do 14 czerwca.

Ciągle przedłużana promocja zakończyła się i mimo spodziewanych podwyżek stóp procentowych, banki i instytucje finansowe nie kwapią się z dorzucaniem procentów, co głównie wynika ze słabego popytu na kredyty.

Gdzie zatem trzymać płynne oszczędności?

Jeśli są to niewielkie kwoty, ciągłe przerzucanie ich z konta na konto nie jest zbyt efektywne, ale dla wyciskających grosze z każdego konta nowa kwota optymalna, od której Getin i Open Finance zaczynają płacić grosz odsetek wynosi 45,63 zł.

Bardziej praktyczna informacja to gdzie dostaniemy więcej na koncie oszczędnościowym?

Nadal prowadzi BNP Paribas Fortis oraz Konto WIĘCEJ Oszczędnościowe oferujące 5,8% netto z dziennym naliczaniem odsetek. Bank gwarantuje oprocentowanie przez kolejne 12 miesięcy od otwarcia rachunku, ale ze względu na sumowanie odsetek z dni świąteczne w kolejny dzień roboczy, co jakiś czas wpadamy w sidła podatku i te 5,8% dotyczy kwot do mniej więcej 5 tys. Wyższe mają nieco mniej procent, ale i tak wyraźnie ponad 5% netto.

Na drugim miejscu znajduje się w sporej odległości od lidera Polbank EFG i Konto Mocno Oszczędzające na 4,75% netto (za darmo w duecie z Kontem Pomagającym). Ryzyko banku spadło po ogłoszeniu przejęcia przez Raiffeisen Bank.

Ostatnie miejsce na podium należało się dotąd Open Finance i Getin Bankowi, a od dziś zajmuje je MeritumBank i jego MeritumKonto Silnie Zarabiające na 4,5%. Tu mankamentem jest fakt, że bank nalicza odsetki dopiero, jeśli na koncie jest co najmniej 1000 zł.

Dla młodych jest jeszcze konto Click w Toyota Banku na 5% netto (1 zł miesięcznie za kartę) z wciąż trwającą promocją dla najlepszych uczniów.

Można też zmobilizować się do otwarcia konta w dbNET w związku z trwającą promocją, w trakcie której Niemcy płacą 6,88% netto na lokacie trzymiesięcznej. Bez tej promocji konto oszczędnościowe w dbNET płaci 4,05%, podobnie jak eurobank.

Jest jeszcze lokata swobodna w Kredyt Banku na 4,3% netto (ale obowiązkowy płatny ROR) oraz konto oszczędnościowe Sezam Oszczędzam Plus w BPH na 4,2% netto.


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...