niedziela, 19 grudnia 2010

Lokata 12% + telewizor w prezencie

W sieci krąży reklama, w której wybito wielką czcionka 12% na lokacie i jako bonus dorzuca się telewizor, ewentualnie konsolę do gier Xbox::Jeżeli coś wygląda zbyt pięknie, aby było prawdziwe, to ... wiadomo co.

Wzruszyłbym tylko ramionami przy tej reklamie, ale co dziwne dostałem kilka e-maili z pytaniem o lokatę z OF i ktoś pytał o nią w shoutboxie.

Proszę Państwa, trzeba sobie tylko powiększyć czcionkę, aby przeczytać dokładniej te zapisy sporządzone drobnym druczkiem i (prawie) wszystko staje się jasne:


Lokata jest raptem na 3 miesiące i chodzi tak naprawdę o lokatę z codziennym naliczaniem odsetek oprocentowaną na 9,72% rocznie, czyli mniej więcej zyskamy niespełna 2,5% + gadżet, a w zamian zobowiązujemy się do zainwestowania co najmniej 45 tysięcy złotych w jakimś wieloletnim planie oszczędnościowym. Szczegółów nie podają i trzeba w tym celu skontaktować się z OF, ale stawiam, że chodzi o strukturę opartą o fundusze Noble, bo to ta sama grupa kapitałowa. Większość agresywnych funduszy Noble pobiera 4% rocznej opłaty za zarządzanie, co oznacza, że oddasz z nawiązką ten rzekomy zysk z lokaty na 12% bardzo szybko, bez względu na wyniki funduszy.

Faktyczny zysk czy strata na tej lokacie strukturyzowanej będzie zależał od koniunktury na rynkach, na których działają wybrane przez nas fundusze i jakie przyniosą stopy zwrotu.

Nie warto ekscytować się "gwarancją zwrotu kapitału", ponieważ jeśli teraz wpłacisz 45 000 PLN i za pięć lat dostaniesz z powrotem 45 000 PLN, w rzeczywistości stracisz co najmniej 20%, które uzyskałbyś trzymając pieniądze na dobrze oprocentowanym depozycie bankowym.

Dla porządku dodam, że od niedawna fundusze Noble są dostępne na platformie SFI mBanku, czyli można je kupować tam bez prowizji (opłata za zarządzanie to co innego).

PS
Jeżeli ktoś skontaktował się już, albo skontaktuje z OF i pozna dokładne warunki tej strukturki, mógłby je podać w komentarzu pod wpisem. Z góry dziękuję.


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...