wtorek, 1 lipca 2008

Czy warto teraz kupować spółki L. Czarneckiego: Getin, LC Corp, Noble Bank?

Wróciłem z krótkiego urlopu i od razu wpadłem do naszego bagienka.

Dziś okazało się, że Leszek Czarnecki był współpracownikiem SB.

Wersje IPN i LC różnią się, ale wiadomo bezspornie, że biznesmen dopiero teraz sobie przypomniał o tej niezbyt chwalebnej działalności w przeszłości.

Na tym blogu nie zajmuję się roztrząsaniem dylematów moralnych, ani bieżącą polityką, więc skupię się na kwestii, która bardziej interesuje inwestorów, czyli czy warto obecnie kupować akcje jego spółek takich jak: Getin, LC Corp, Noble Bank czy też niepłynne TU Europa?

Przy gwałtownie taniejących walorach zawsze pojawiają się łowcy okazji polujący na odbicie.


Na pewno trudno mi prognozować bardzo krótkoterminowo, ale jeśli chodzi o nieco dłuższą perspektywę czasu jakoś nie widzę tu powodów do wielkiego optymizmu.

1 .Giełda osuwa się coraz niżej, więc sentyment rynku jest negatywny i nie pomaga żadnej spółce w tej chwili.

2. Wykresy kursów wszystkich tych spółek wyglądają marnie.

3.Wbrew wypowiedziom niektórych analityków, ta informacja ma spore znaczenie dla firm LC. W biznesie istnieje coś takiego jak reputacja i dziś została ona mocno nadwyrężona. Ciężko dokładnie oszacować jak dokładnie przekłada się to na wartość spółek, ale na pewno nie podnosi ich wartości.

Wystarczy, że tylko część potencjalnych kupców zrezygnuje z apartamentów w Sky Tower we Wrocławiu i już przełoży się to na twarde wyniki finansowe.

Coca Cola to głównie sama marka, a ile jest wart sam koncentrat ze słodkim syropem? Raczej niewiele.

Podsumowując, nie uważam, żeby aktualna przecena tych spółek była jakąś wielką okazją do zarobienia dużych pieniędzy. Z pewnością jakieś odbicie nastąpi, ale ile i z jakich poziomów cenowych- tego nie podejmuję się zgadywać.

Na pewno warto na chłodno przetrawić wszystkie informacje i nie podejmować pochopnych decyzji.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...