poniedziałek, 16 grudnia 2019

Ostatnie chwile na skorzystanie z ulgi podatkowej od 1015 do 1830 zł + 200 zł premii

Do końca roku zostało już tylko kilkanaście dni. Co jeszcze możemy zrobić w przypadku finansów osobistych?

Między innymi zastanowić się, czy warto wykorzystać limity dodatkowego oszczędzania na emeryturę, o ile tego nie zrobiliśmy do tej pory.

W 2019 r. górny limit dla IKE wynosi 14 295 zł, a dla IKZE 5 718 zł. Ten drugi przypadek jest specyficzny, ponieważ daje natychmiastową ulgę podatkową.

Jeżeli wpłacimy na IKZE pełną kwotę 5 718 zł, to w przypadku obejmowania nas podatkiem dochodowym 32 proc., zmniejszymy zobowiązanie aż o 1830 zł, płacący liniowy 19 proc. zyskują  1086 zł, a objęci stawką 17 proc. 1015 zł.


Jak widać, nie są to wcale małe kwoty, a na dodatek w trakcie trwania naszej inwestycji w ramach IKZE jesteśmy zwolnieni z podatku od dochodów kapitałowych. Natomiast na koniec, kiedy zdecydujemy się na wypłatę środków po ukończeniu 65. roku życia, zapłacimy 10 procent podatku ryczałtowego od zgromadzonej kwoty.

IKZE + 200 ZŁ PREMII W AXA TFI

Dla osób, które nie chcą czy nie potrafią samodzielnie inwestować, interesującą propozycję ma AXA TFI oferujące 200 zł premii za założenie konta IKZE i zainwestowanie co najmniej 2 000 zł.

Uwaga! To nie jest wpis sponsorowany, ani nie powstał we współpracy z AXA TFI. Zawiera on linki partnerskie, czyli mogę otrzymać wynagrodzenie za założone przez Was konta IKZE w ramach promocji. Z góry dziękuję za skorzystanie z tych linków!


W promocji mogą wziąć udział osoby, które nigdy wcześniej nie posiadały IKZE w AXA TFI.

Jakie są jej zasady?

1. Złóż wniosek o otwarcie IKZE w AXA TFI.

W trakcie składania wniosku wpisz kod promocyjny 200za2000, zaakceptuj regulaminy i wyraź zgody marketingowe.

2. Najpóźniej do 31 grudnia 2019 r. (włącznie, decyduje data wyksięgowania przelewu z banku) dokonaj wpłaty na IKZE zarządzane przez AXA TFI w wysokości co najmniej 2 000 zł.


Jeżeli do końca br. nie wycofasz się z tego IKZE (wliczając w to zwroty i transfery do innego TFI) ani nie odwołasz zgód marketingowych, w nagrodę AXA TFI do końca marca 2020 r. przekaże 100 zł w formie jednostek funduszy inwestycyjnych w ramach programu "Tanie Oszczędzanie" poza IKZE. Oczywiście możemy je od razu zamienić na gotówkę.

Kolejne 100 zł premii AXA wypłaci w tej samej formie do końca marca 2021 r., o ile do tego czasu będziemy nadal posiadali tu konto IKZE i nie odwołamy zgód marketingowych.

W praktyce oznacza to, że uczestnik promocji będzie posiadał dwa rejestry: IKZE oraz Program Inwestycyjny Tanie Oszczędzanie. Na ten drugi wpłynie nagroda, którą możemy swobodnie dysponować (trzymać dalej, sprzedać jednostki lub dokupić).

FAQ IKZE AXA TFI.

Regulamin promocji.

Inwestowanie wiąże się z ryzykiem utraty części, a w skrajnych przypadkach nawet całego kapitału. Dlatego przed wyborem konkretnego funduszu dobrze się zastanówcie, na co postawicie.

Niewątpliwym plusem AXA TFI są obniżone opłaty za zarządzanie funduszami (innych brak, w tym za prowadzenie IKZE).

Dostępne fundusze możemy podzielić na 3 grupy: dłużne, mieszane i akcyjne. Przy analizie patrzymy na jednostki kategorii E. Przy każdym funduszu proszę postudiować jego dokumenty. Dodatkowo podaję teoretyczny poziom ryzyka w skali od 1 do 7, wynik za ostatni rok wg stanu z 12 grudnia br., oraz opłatę roczną za zarządzanie (jest ona wliczana na bieżąco w wycenę jednostek). W przypadku funduszu o historii tych jednostek krótszej niż rok nie podaję stopy zwrotu.

Fundusze dłużne AXA TFI

Ostrożnego Inwestowania (ryzyko 1/7, zysk za ostatni rok +1,96%, opłata 0,5% rocznie);
Obligacji Korporacyjnych (2/7, +2,27%, 1%);
Obligacji (3/7, +4,03%, 0,5 0,9%);
Globalnych Strategii Dłużnych (3/7,  -, 0,5%);
Amerykańskich Obligacji Korporacyjnych (3/7, -, 0,5%).

Fundusze mieszane AXA TFI

Globalnej Makroalokacji (3/7, +4,72%, 1,3%);
Makro Alokacji (4/7, +9.21%, 1,5%);
Stabilnego Wzrostu (4/7, -2,85%, 1,3%);

Fundusze akcyjne AXA TFI

Globalny Akcji (5/7, -, 0,5%);
Akcji Amerykańskich (5/7, -, 0,5%);
Akcji Rynków Wschodzących (5/7, +8,09%, 1,9%);
Akcji Europejskich Małych Spółek (5/7, -, 0,5%);
Akcji (5/7, +3,28%, 1,9%);
Selektywny Akcji Polskich (5/7, +6,99%, 1,9%);
Selective Equity (5/7, +26,24%, 1,9%);
Akcji MIŚS (5/7, +2,86%, 1,9%).

Natomiast jeśli chodzi o fundusze, które wybierzemy jako premię, patrzymy na jednostki typu D.

Wiadomo, że nikt tu nie zagwarantuje żadnych wyników, więc osoby, które chcą głównie skorzystać z ulgi podatkowej i premii 200 zł, mogą dokładniej przyjrzeć się funduszom dłużnym o niższym poziomie ryzyka.

Ulga podatkowa daje na tyle dużą tarczę, że nawet słabo/pechowo zarządzany fundusz "bezpieczny" nie powinien stracić wszystkich tych pieniędzy. Poza tym zawsze możemy przenieść się do innej instytucji finansowej.

Zgarnij 200 zł premii w AXA TFI i wykorzystaj ulgę podatkową >>

IKE, IKZE, PPK?

Ostatnio gorącym tematem jest start PPK i o tym dyskutowaliśmy na blogu całkiem niedawno.

Ciekaw jestem, czy PPK jakoś wpłynęły na Wasze decyzje w sprawie IKE i IKZE. Dlatego przygotowałem ankietę na Twitterze:

Z nowości zauważmy rozszerzenie o rynki zagraniczne maklerskich IKE/IKZE w mBanku i DM BOŚ.

A jeżeli macie jakieś swoje przemyślenia na temat IKE/IKZE i innych sposobów oszczędzania na emeryturę, zapraszam do komentarzy.

Osobiście uważam, że warto dodatkowo oszczędzać i inwestować na emeryturę w wielu formach, także poza systemem organizowanym przez państwo. A jeśli ktoś posiada nadwyżki finansowe, powinien przynajmniej zastanowić się nad skorzystaniem z IKZE czy IKE i potem wybrać najbardziej optymalny wariant dla siebie.