niedziela, 3 listopada 2019

Najlepsze lokaty i konta oszczędnościowe listopad 2019 r.

Tradycyjnie nowy miesiąc zaczynamy zestawieniem, w którym przeglądamy najlepsze lokaty i konta oszczędnościowe, tym razem z datą listopad 2019 r.

Od dłuższego czasu trwa stagnacja na rynku depozytów bankowych i na razie nie zanosi się na zmiany na lepsze, ponieważ NBP nie zamierza podnosić stóp procentowych.

W tej sytuacji korzystamy tylko z najlepszych ofert w bankach i podkręcamy zyski dzięki udziałowi w wybranych promocjach bankowych.

Taką ciekawą promocję znajdziemy na przykład obecnie w Citi Handlowym. Bank oferuje 400 zł na zakupy w Biedronce w zamian za przetestowanie darmowej karty kredytowej Citi Simplicity.


Do promocji mogą przystąpić osoby, które nie posiadają karty kredytowej w Citi co najmniej od 1 stycznia 2018 r.

W skrócie: wystarczy raz zalogować się do bankowości internetowej lub aplikacji mobilnej Citi Handlowego oraz w ciągu trzech miesięcy po miesiącu założenia karty wykonać nią płatności łącznie za 1500 zł (czyli najpóźniej do końca lutego 2020 r.). Liczą się zakupy zarówno w tradycyjnych placówkach handlowo-usługowych, jak też w Internecie.

Następnie bank w ciągu 60 dni od spełnienia warunków przekaże w wiadomości w bankowości internetowej bon na 400 zł na zakupy w Biedronce (w formie e-kodu). Można nim płacić przez pół roku wielokrotnie aż do wyczerpania kwoty 400 zł (po prostu podaje się ciąg cyfr z e-kodu przy płaceniu przy kasie).

Regulamin promocji.

Moim zdaniem to fajna opcja pozwalająca realnie zmniejszyć koszty codziennych zakupów. Co więcej, pozwala ona również na założenie konta oszczędnościowego na 3% (przez pół roku do 100 tys zł), o czym piszę w dalszej części artykułu.

Proszę tylko pamiętać, aby zawsze spłacać w całości zadłużenie z karty kredytowej. Osoby bez odpowiedniej samodyscypliny nie powinny korzystać z takich kart.

Tutaj złożysz wniosek w promocji, w której za przetestowanie darmowej karty kredytowej Citi Simplicity otrzymasz 400 zł na zakupy w sklepach sieci Biedronka:

400 zł na zakupy w Biedronce + darmowa karta Citi Simplicity >>

Uwaga! To nie jest wpis sponsorowany. Znajdują się w nim linki afiliacyjne, czyli otrzymam wynagrodzenie za niektóre założone przez Was karty czy konta. Z góry dzięki!

A co z oszczędnościami?


W październiku niespodziewanie z całkiem niezłą propozycją wystartował mBank: 2,7% dla otwierających mKonto Intensive (do 500 tys. zł. przez 4 miesiące). Więcej na ten temat przeczytacie tutaj.

Po przyjrzeniu się ofercie innych banków w tym momencie wyróżnia się Getin Bank. Oczywiście należy pamiętać, że sam bank znajduje się w słabej kondycji finansowej i dlatego uważam za nierozsądne przekraczanie w nim kwoty o równowartości 100 tys. euro (ponad 420 tys. zł), czyli gwarancji BFG.

GETIN BANK

Zacznę od tego, że za założenie Konta Proste Zasady i spełnienie prostych warunków w ramach programu poleceń otrzymasz 50 zł na start.

Przy zakładania konta wpisujemy kod polecającego i wyrażamy zgody marketingowe.

Jeśli chcesz otrzymać taki kod, skontaktuj się ze mną przez formularz z lewej strony bloga, Facebooka lub maila.

Następnie w grudniu, styczniu i lutym zapewnij sobie wpływy na Konto Proste Zasady po min. 1000 zł w każdym z miesięcy. Możesz po prostu przelewać sobie pieniądze z innego banku (środków nie trzeba trzymać na koncie; ważne tylko, żeby zostały zaksięgowane jako wpływy).

Jeśli spełnisz te warunki, bank wypłaci premię 50 zł najpóźniej do końca marca 2020 r.

Co więcej, możesz również polecać konto znajomym po przystąpieniu do programu poleceń po założeniu konta (maksymalnie 5 osób, po 100 zł netto za każdą).

Konto Proste Zasady jest darmowe pod warunkiem wykonania w miesiącu jednej płatności kartą debetową lub BLIKIEM.

Dodatkowo bank oferuje przez rok 3,5% na koncie oszczędnościowym (do 10 tys. zł) pod warunkiem, że na Konto Proste Zasady wpływa co miesiąc co najmniej tysiąc złotych.

Z kolei w aplikacji mobilnej znajdziemy trzymiesięczną lokatę mobilną na 3% (do 10 tys. zł, oferta powraca).

Wreszcie dla większych kwot Getin proponuje przez 4 miesiące 2,8% na Elastycznym Koncie Oszczędnościowym (do 200 tys zł, nowe środki według stanu na koniec dnia 28.10. 2019 r., wymagane zgody marketingowe).

W innych bankach znajdziemy nawet nieco wyższą stawkę oprocentowania na kontach oszczędnościowych, ale z reguły z niższym górnym limitem.

KONTA OSZCZĘDNOŚCIOWE

W kilku przypadkach da się połączyć niezłe oprocentowanie z premią za otwarcie konta osobistego. Na przykład Bank Pekao płaci 200 zł za założenie Konta Przekorzystnego i dorzuca do tego konto oszczędnościowe na 3% (do 30 tys. zł).

Z kolei Alior Bank również oferuje 200 zł za otwarcie Konta Jakże Osobistego. Jako jedną z korzyści wybraną do konta możemy wybrać konto oszczędnościowe na 3% (do 20 tys. zł), a dodatkowo całkowicie nowy klient Aliora ma prawo założyć lokatę na 100 dni na 3% (do 50 tys. zł).

Poza tym comiesięczne wpływy na konto osobiste w Aliorze w wysokości min. 1500 zł podnoszą stawkę Konta Mocno Oszczędnościowego do 2,6% (do 100 tys. zł, przez 3 miesiące).

Aby ulokować nieco większą sumę na koncie oszczędnościowym na 3%, potrzeba nieco wysiłku. Taką ofertę znajdziemy w Citi Handlowym.

W promocji konta Citi Priority bank proponuje 3% przez pół roku (do 100 tys. zł) pod warunkiem, że równocześnie posiadamy i spłacamy kartę kredytową. Najprościej wrzucić 100 tys. zł na konto oszczędnościowe lub zapewnić sobie comiesięczne wpływy na konto min. 8 tys. zł i spłacać kartę.

Oczywiście możemy połączyć dwie promocje i zacząć od założenia karty kredytowej z bonusem, na przykład: 400 zł na zakupy w Biedronce + darmowa karta Citi Simplicity.

Osobiście regularnie korzystam z 2,7% na Koncie Oszczędnościowym Profit (do 100 tys. zł) w Banku Millennium w stale powracającej promocji (kolejna jej edycja wystartowała 17 listopada).

Poniżej zebrałem konta oszczędnościowe, na których możemy ulokować ponad 10 tys. zł z oprocentowaniem powyżej 2,5%.LOKATY

Teoretycznie możemy wycisnąć na lokacie nawet 4%. Jednak są to propozycje jednorazowe, skierowane do nowych klientów, z niskim górnym limitem - na przykład Lokata Witaj na 4% w Nest Banku (do 10 tys. zł) dostępna przez 30 dni po zalogowaniu się na nowo otwarte Nest Konto (bezpłatne z darmową kartą debetową).

Natomiast w pozostałych przypadkach generalnie lepiej trzymać środki na wyżej oprocentowanych kontach oszczędnościowych.

Z niewielkich zmian na plus wypada dostrzec podniesienie oprocentowania Lokaty na Nowe Środki Plus (dla posiadaczy konta osobistego, saldo z 20 października br.) w Idea Banku. Aktualnie stawka na 3 miesiące wynosi 2,7 2,6 2,5%, na pół roku 2,3%, a na rok 2,2%.

Przy próbie przelania minimum 10 tys. zł do innego banku (na przykład Millennium) Idea może zaproponować trzymiesięczną Lokatę Zawrotną na 2,8%.

Nie wymagająca zakładania konta Lokata Nr 1 w Idei płaci w najlepszym wariancie jedynie 2,1% (na 12 miesięcy) oraz 2% na pół roku lub kwartał.

Posiadacze konta osobistego w Toyota Banku mogą założyć Lokatę Sprint na 2,4% (na 180 dni, od 3 tys. zł).

Getin Bank daje skromne 2,1 na Lokacie na Nowe Środki na rok.

PODSUMOWANIE

Przyznam, że ostatnio nie korzystam z lokat, ponieważ wolę wyższy procent i większą elastyczność kont oszczędnościowych.

Dodatkowo część moich długoterminowych oszczędności przeznaczyłem na obligacje skarbowe indeksowane inflacją.


Oprócz tego nieco zabezpieczam się rezerwą walutową (do zakupów walut od lat wykorzystuję kantor internetowy Walutomat).

Jeżeli ktoś szuka zysku w banku, najłatwiej zarobi poprzez udział w prostej promocji. Na przykład w takiej, w której otrzyma 400 zł na zakupy, a potem ewentualnie dodatkowo otworzy konto oszczędnościowe na 3% na pół roku.

400 zł na zakupy w Biedronce + darmowa karta Simplicity >>