środa, 2 stycznia 2019

Najlepsze lokaty i konta oszczędnościowe styczeń 2019

Nowy miesiąc i zarazem nowy rok tradycyjnie otwieramy zestawieniem, w którym zbieram i prezentuję najlepsze lokaty i konta oszczędnościowe oznaczone aktualną datą: styczeń 2019 r.

W rankingu lokat w dalszym ciągu prowadzą banki z grupy Leszka Czarneckiego: Idea Bank i Getin Noble Bank.

Tradycyjnie zachęcam też do podkręcania zysków przez udział w wybranych promocjach, na przykład Xiaomi Redmi 6A + darmowa karta kredytowa Simplicity


W drugiej połowie grudnia banki Leszka Czarneckiego minimalnie obniżyły oprocentowanie. Jednak nadal wyraźnie ono wyprzedza konkurencję i całkiem możliwe, że wkrótce znowu spadnie, kiedy te banki nazbierają trochę nowych depozytów.

Dlatego jeśli planujecie założyć w nich jakieś lokaty, lepiej za długo nie czekajcie.

W Getinie aktualnie otrzymamy 3,7 3,5% na czteromiesięcznej lokacie na nowe środki (od 500 zł do 1 mln zł, stan środków z 6 stycznia 2019 r.).

Poza tym bank proponuje 4% na dwumiesięcznej lokacie mobilnej (od 500 zł do 20 tys. zł) osobom, które zainstalują aplikacje mobilną Getinu.

Możemy też zarabiać w programie poleceń. Jeśli przy zakładaniu darmowego Konta Proste Zasady (z opłat zwalnia jedna w miesiącu transakcja kartą lub BLIK-iem) - LINK do konta, wpiszesz specjalny kod, zyskasz 50 zł premii, o ile spełnisz proste warunki: po 1000 zł wpływów na konto w lutym, marcu i kwietniu br.

Jeśli chcesz dostać taki kod, napisz do mnie na maila lub przez formularz kontaktowy.

Możesz zarobić dodatkowo nawet kolejne 500 zł polecając konto znajomym, którzy spełnią te same warunki (po 100 zł za konto, maksymalnie 5).


A co słychać w Idea Bank?

Bank zastąpił Lokatę Happy inną propozycją dla nowych klientów. Na jej miejscu pojawiła się trzymiesięczna Lokata Hit na 3,6% (od 500 zł do 1 mln zł).

Na dodatek możemy ją zerwać wcześniej bez utraty odsetek.

Aktualizacja 2 stycznia.

Już Idea zdążyła dziś obciąć oprocentowanie Lokaty Hit oraz Hit Plus z 3,9 na 3,8%.

Podobny mechanizm znajdziemy na trzymiesięcznej Lokacie Bezkarnej na 3,5% w BGŻOptima (od 1 tys. do 20 tys. zł) otwieranej z darmowym kontem oszczędnościowym (inna sprawa, że kiepsko oprocentowanym).

A co w przypadku, kiedy nie możemy skorzystać z żadnej z nich?

Posiadaczom darmowego konta osobistego Idea Bank podsuwa trzymiesięczną Lokatę Hit Plus na 3,8% 3,6% (od 500 zł do 1 mln zł, nowe środki, saldo z 20 grudnia 2018 r.) z opcją wcześniejszego zerwania bez utraty odsetek.

Poza tym Idea proponuje Lokatę Nr 1 z atrakcyjnym oprocentowaniem na różne okresy (od 500 zł do 1 mln zł):

Aktualizacja 15 stycznia.

Idea obniża oprocentowanie lokat, w tym trzymiesięcznej Lokaty Nr 1 do 3,4%, jednomiesięcznej Lokaty Nr 1 do 3% oraz trzymiesięcznej Lokaty Beztroskiej do 2,8% (z opcją wcześniejszego zerwania bez utraty odsetek).

W innych bankach znajdziemy znacznie niższe stawki, więc wskażę tylko najciekawsze oferty.

Nest Bank oferuje roczną lokatę na nowe środki na 2,6% dla posiadaczy konta osobistego oraz 2,4% bez konta (od 1 tys. zł, saldo z 8 stycznia 2019 r.).

Nest Konto jest darmowe i po jego otwarciu przez 30 dni mamy prawo założyć Nest Lokatę Witaj na 4% (od 1 tys. do 10 tys. zł).

Z kolei Plus Bank oferuje posiadaczom konta półroczną Lokatę Nowa Kasa = Nowy Zysk na 2,6% (od 5 tys. zł do 200 tys. zł, saldo z 26 września 2018 r.).

W pozostałych przypadkach lepiej zainteresować się kontami oszczędnościowymi.

KONTA OSZCZĘDNOŚCIOWE

W tej kategorii również liderują Getin i Idea.

W Getinie aktualnie trwa kolejna promocja konta oszczędnościowego na 3,5% (do 400 tys. zł, przez 152 dni, nowe środki względem 6 stycznia 2019 r.).

W Idei przedłużono do końca marca 3,2% na Koncie Idealnie Prostym (do 20 tys. zł, można posiadać 3 konta, po przekroczeniu 20 tys. zł oprocentowanie wszystkich środków spada do 2,5%).

Obecnie bank nadal udostępnia trzymiesięczną Lokatę Beztroską na 3,2% z możliwością wcześniejszego zerwania bez utraty odsetek, więc można ją potraktować jako uzupełnienie konta oszczędnościowego.

Jeżeli chcemy wyjść poza banki kontrolowane przez Leszka Czarneckiego, możemy skorzystać z oferty Alior Banku i wybrać konto oszczędnościowe na 3% (do 20 tys. zł, do końca 2019 r.) jako jedną z korzyści wybieranych przy otwieraniu Konta Jakże Osobistego.

Osobiście kilka tygodni temu założyłem w Aliorze Konto Mocno Oszczędnościowe na 2,7% (do 100 tys. zł), ponieważ nie trzeba do niego dodatkowo otwierać konta osobistego. Obecnie trzymam tu całkiem sporą sumę:


W tabeli poniżej zebrałem konta oszczędnościowe powyżej 2,5%, na których możemy ulokować ponad 10 tys. zł:


PODSUMOWANIE

Wszelkie rankingi lokat i kont oszczędnościowych są zdominowane przez banki z grupy Leszka Czarneckiego. Wiadomo, że te banki znajdują się w trudnym położeniu po wybuchu tak zwanej "afery KNF".

Lekki spadek oprocentowania wskazuje, że przynajmniej częściowo zatrzymały odpływ depozytów.

Natomiast cały czas zachęcam do dywersyfikacji oszczędności i trzymania ich także poza bankami z tej grupy.

Osobiście zmniejszyłem saldo w tych bankach, choć nadal w obydwu posiadam lokaty i zamierzam je "rolować", czyli po zakończeniu zakładać kolejne.

Jednocześnie przypominam, że ochrona BFG obowiązuje do równowartości 100 tys. euro (aktualnie niecałe 430 tys. zł) w każdym banku.

Poza tym warto dodatkowo zarabiać dzięki udziałowi w wybranych promocjach bankowych - na przykład Citi Handlowy oferuje smartfon Xiaomi Redmi 6A za założenie darmowej karty Simplicity. Więcej na ten temat przeczytacie tutaj.

Na koniec zachęcam do wykorzystania zapału związanego z postanowieniami noworocznymi i zaoszczędzenia choćby symbolicznej kwoty w styczniu i przy okazji życzę Wam samych sukcesów w 2019 roku!

Stan 17 stycznia 2019 r. Zestawienie będzie aktualizowane.