środa, 2 maja 2018

Najlepsze lokaty i konta oszczędnościowe maj 2018

Początek miesiąca tradycyjnie oznacza na blogu pojawienie się zestawienia, w którym zbieram najlepsze lokaty i konta oszczędnościowe, tym razem z datą maj 2018 r.

W drugiej połowie kwietnia do ofensywy depozytowej przystąpił Idea Bank, który przy okazji wymusił podniesienie stawek u niektórych rywali.

Bank aktywnie sprzedawał obligacje GetBacku (głównie klientom Lion's Bank) i obecne problemy windykatora przestraszyły część osób wycofujących środki z Idei. Aby zatrzymać ten odpływ, bank zaoferował wyższe oprocentowanie lokat.

Przypomnę, że do kwoty o równowartości 100 tys. euro lokaty w Idei (oraz Lion's Bank liczone łącznie) są tak samo bezpiecznie jak w każdym innym banku objętym ochroną BFG.

Sam stosuję zasadę dywersyfikacji i nie trzymam wszystkich pieniędzy w jednym banku.

W momencie publikacji tego zestawienia najciekawiej w Idei wygląda Lokata Bezkonkurencyjna Plus: 3,5% na miesiąc lub 3 miesiące (od 500 zł do 1 mln zł).


Jest ona dostępna dla posiadaczy bezpłatnego Konta Idealnego.

Można ją też założyć bez konta - w takim przypadku oprocentowanie wynosi 3,2%.


Jeżeli nigdy wcześniej nie korzystaliście z Idea Banku lub Lion's Banku, najpierw rozważcie założenie jednej z lokat dla nowych klientów :

Lokata Happy na 4%  w wariancie dwumiesięcznym (od 500 zł do 10 tys. zł);

Lokata Happy Pro na 3,5% na 3 miesiące (od 10 000,01 zł do 25 tys. zł).

Po ich założeniu otrzymacie dostęp do bankowości Idei i tam możecie ewentualnie samodzielnie wyklikać założenie Konta Idealnego, które pozwala na otwieranie lokat z wyższym oprocentowaniem (bank oznacza je dopiskiem Plus).

Oczywiście możemy też od razu założyć Konto Idealne, skoro jego posiadacze mają w tej chwili do wyboru naprawdę sporo lokat z konkurencyjnym oprocentowaniem na różne okresy oraz konto oszczędnościowe Zośka Pro (3%, min. 10% środków na ROR, promocja do 25 maja br.).

Aktualizacja 9 maja

Bank wycofał z oferty najwyżej oprocentowane lokaty.

Przykłady:

Lokata Wielki Procent Plus na 3,2% na 45 dni;

Lokata na Nowe Środki Plus na 3% na 6 miesięcy (nowe środki wyliczane według stanu na koniec dnia 20 kwietnia br.);

Lokata na Majówkę Plus na 3% na 12 miesięcy.

Wszystkie lokaty od 500 zł do 1 mln zł.

A co słychać u konkurencji?

W BGŻOptima dla nowych klientów wciąż dostępna jest Lokata Bezkarna na 3,5% (od 1 tys. do 20 tys. zł) otwierana z bezpłatnym kontem oszczędnościowym (2,6%, do 100 tys. zł). Możemy ją zerwać w każdej chwili bez utraty odsetek.  Poza tym konto oszczędnościowe ma tę zaletę, że pozwala na nieograniczoną liczbę darmowych przelewów na zdefiniowane konto w innym banku.

Poza tym wyróżniłbym jeszcze Deutsche Bank z roczną lokatą na 3% (od 20 tys. do 100 tys. zł) dla otwierających konto dbNET Premium.

3% dla większej kwoty do 2 maja było dostępne również w Nest Banku w przypadku czteromiesięcznej lokaty na nowe środki.

W pozostałych przypadkach sugeruję skorzystanie z kont oszczędnościowych. Nie ma sensu zakładać lokat na 2 czy 2,5%, skoro są dostępne wyżej oprocentowane konta oszczędnościowe.

KONTA OSZCZĘDNOŚCIOWE

W kwietniu odświeżoną ofertę przedstawił Credit Agricole. Zakładający Nowe Konto dla Ciebie mogą korzystać przez 4 miesiące z konta oszczędnościowego na 3% (do 100 tys. zł, kapitalizacja kwartalna) oraz dodatkowo zgarnąć premię. Przy otwieraniu konta należy zdecydować się na jeden z 3. wariantów:

a) 200 zł za przeniesienie konta;

b) zwrot 5% za rachunki (maksymalnie 300 zł przez rok);

c) 50% premii za CASaver (maksymalnie 300 zł przez rok).

Jeszcze większą premię da się zgarnąć w BZ WBK: nawet 450 zł za założenie Konta Jakie Chcę i wpływy wynagrodzenia - szczegóły znajdują się tutaj. Poza tym bank oferuje byłym i obecnym klientom konto oszczędnościowe na 2,7% (do 100 tys. zł, do 30 lipca br.).

Najdłużej gwarantowane 3% na koncie oszczędnościowym znajdziemy w Alior Banku - do końca 2018 r., dla kwoty do 20 tys. zł. Przypomnę, że dodatkowo możemy zyskać 150 zł na zakupy na Allegro

Aktualizacja 9 maja

Alior Bank uruchomił nowe konto oszczędnościowe na 2,7% (do 100 tys. zł, przez 4 miesiące, nowe środki) o nazwie Konto Mocno Oszczędnościowe.

Poniżej zebrałem wszystkie konta oszczędnościowe z oprocentowaniem powyżej 2,5%, na które możemy wpłacić ponad 10 tys. zł.


PODSUMOWANIE 

Pomimo bezczynności Rady Polityki Pieniężnej sytuacja oszczędzających uległa poprawie. Pojawiają się lokaty z oprocentowaniem powyżej 3% i całkiem spora grupa kont oszczędnościowych płacących ponad 2,5%.

Poza tym cały czas da się łatwo podkręcić zyski z banków korzystając z wybranych promocji - na przykład do 450 zł za otwarcie Konta Jakie Chcę w BZ WBK (szczegóły).

Stan na 9 maja 2018 r. Artykuł będzie aktualizowany.