wtorek, 27 lutego 2018

Rynek rośnie, a ja siedzę na gotówce. Co robić?

W tegorocznym liście do akcjonariuszy Berkshire Hathaway legendarny inwestor Warren Buffett przyznaje, że w ubiegłym roku borykał się z poważnym problemem. Ciężko było mu znaleźć sensowne biznesy do przejęcia za rozsądną cenę.

Za sensowne biznesy uznaje on takie, które posiadają przewagę konkurencyjną i są kierowane przez wysokiej jakości zarząd.

Przewaga konkurencyjna ma chronić daną spółkę niczym fosa (moat) otaczająca zamek.
Wyceny poszybowały w kosmos i osiągnęły historyczne maksima.

Oczywiście to nie znaczy, że nie może być jeszcze drożej na giełdach. Jednak dla inwestujących w wartość obecne ceny amerykańskich spółek trudno uznać za szczególnie atrakcyjne.

Nic dziwnego, skoro od dołka 6 marca 2009 r. do teraz indeks S&P 500 urósł aż o ponad 300 procent.

Aby powiększyć i wyostrzyć wykresy poniżej, proszę w nie kliknąć.W tej perspektywie nawet ostatnia dość głęboka korekta nadal nie popsuła pozytywnego obrazu technicznego amerykańskiego rynku.

Natomiast nie należy wykluczyć, że ten rok będzie znacznie mniej spokojny niż 2017 r. i powinna pojawić się większa zmienność.

Tymczasem nasza GPW zachowuje się słabiej, co najlepiej odzwierciedla spojrzenie na WIG20 w szerszej perspektywie:


Oczywiście pamiętamy, że indeks nie uwzględnia dywidend wypłacanych przez spółki i obejmuje tylko 20 wybranych walorów z GPW. Dlatego od lat preferuję indeks szerokiego rynku WIG:


Wciąż widzę szanse na obronę wzrostów. Jednak marzec musi być zdecydowanie lepszy od lutego.

W ostatnich latach motorem napędowym wzrostów na GPW były średnie spółki z mWIG40 i nieco mniejsze. Tymczasem od mniej więcej roku mWIG40 tkwi w boczniaku. Styczniowa próba wyjścia górą z konsolidacji została brutalnie zgaszona w tym miesiącu:


Po relatywnie słabym 2017 r. sWIG80 próbuje złapać oddech. Jednak płynność na wielu spółkach zmusza do staranniejszej selekcji i otwierania mniejszych pozycji.


FOMO

Czym jest FOMO na giełdzie?

Fear of missing out oznacza tu sytuację, w której widzimy, że rynek wspina się coraz wyżej, a my siedzimy na gotówce. Jeszcze gorzej czujemy się, kiedy po sprzedaży akcji wcale nie chcą one spadać, tylko dalej rosną.

Łatwo wtedy o podobny błąd, jaki popełnił Isaac Newton w czasie bańki spekulacyjnej Kompanii Mórz Południowych:


Patrząc szerzej na różne rynki - takie ryzyko zapewne występuje obecnie w przypadku kryptowalut, w mniejszej skali na giełdzie.

Dlatego osobiście nie spieszę się z powrotem do akcji, choć wcale nie wykluczam, że na przykład zobaczymy jeszcze w tym roku kolejny rekord wszech czasów na WIG. Trudno, najwyżej nie zarobię.

Jedynie w poniedziałek wrzuciłem za drobne na rachunek IKE ETF na WIG20 oraz trochę akcji LSI Software (tu nie mogłem otworzyć większej pozycji ze względu na płytkość rynku):


Jeśli chodzi o ETF, planuję zbudować pozycję o wartości > 10 tys. zł. Zobaczymy, jak długo to potrwa.

Dodam, że uśrednianie w dół instrumentu odwzorowującego indeks jest mniej ryzykowne niż podobne postępowanie w przypadku pojedynczych spółek. Oprócz tego, że kupujemy cały portfel złożony z wielu spółek (tu akurat replikowany syntetycznie), sama konstrukcja indeksu jest po naszej stronie - usuwa się z niego słabe spółki, a na ich miejsce trafiają nowe.

W przypadku LSI nie mogłem sobie odmówić wejścia na wsparciu technicznym w spółkę nadal nisko wycenianą przez rynek:


Dodatkowo ustawiłem jeszcze kilka zleceń kupna na różnych spółkach na istotnie niższych poziomach od obecnych. W sumie nasz rynek w wielu segmentach nie jest wcale drogi, zwłaszcza w przypadku mniejszych walorów. 

Jednak w razie głębszej przeceny nie chciałbym siedzieć zapakowany w niepłynne spółki i bezradnie patrzeć, jak ich wartość szybko topnieje.

Dlatego postawiłem na inny wariant.

W marcu czeka nas poważny test dla giełd, czyli prawdopodobna podwyżka stóp procentowych w USA i zapowiedź kolejnych. Podejrzewam, że już wcześniej (na przykład po danych z amerykańskiego rynku pracy w przyszły piątek) pojawią się jakieś większe ruchy. Jeżeli inwestorom puszczą nerwy, indeksy ponownie zanurkują podobnie, jak na przełomie stycznia i lutego.

Proponuję z góry o tym nie przesądzać, tylko spokojnie czekać i obserwować rynek, realizując własną strategię inwestycyjną.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...