piątek, 29 lipca 2016

Wydarzenie lipca? Przesunięcie rozbiórki OFE

Co dla polskich inwestorów okazało się wydarzeniem lipca?

Niewątpliwie ogłoszenie podstawowych założeń tak zwanego "Programu Budowy Kapitału Polaków" przez wicepremiera Morawieckiego.

Mateusz Morawiecki
Najwięcej dyskutuje się o slajdzie nr 27 z prezentacji, na którym przedstawiono koncepcję zmiany zasad działania OFE.

Kliknij, aby powiększyć
75% aktywów (polskie akcje) ma zostać przekazanych na nowe IKE, a pozostałe 25% (akcje zagraniczne, obligacje oraz gotówka) do Funduszu Rezerwy Demograficznej.
 
Dla warszawskiej giełdy krótkoterminowo najważniejsze są dwa wnioski:

1. Nie nastąpi szybka nacjonalizacja OFE, czego rynek mocno obawiał się od dłuższego czasu.

2. Zmiany są planowane dopiero od 1 stycznia 2018 roku.


Jeżeli dołożymy do tego wzrosty na zagranicznych giełdach i nowe rekordy w USA, powstały odpowiednie warunki do lipcowego odbicia na GPW.

Kliknij, aby powiększyć

Należy przy tym zauważyć, że prawdziwymi gwiazdami stały się spółki surowcowe, takie jak JSW, KGHM czy Bogdanka.

Kliknij, aby powiększyć
Czy te wzrosty oznaczają nadejście lepszych czasów dla warszawskiej giełdy?

Moim zdaniem nic nie wskazuje na zmianę obecnego układu sił: słabszy WIG20, relatywnie silniejsze mniejsze i średnie spółki + ewentualnie surowcowe (tu należy uważać na potencjalne gwałtowne korekty).

Z tego powodu wyższe stopy zwrotu w ostatnim półroczu wykazują fundusze MIŚS:
źródło: analizy.pl
Potwierdzeniem tej tendencji powinny być napływające obecnie wyniki finansowe spółek za II kwartał.

Ciekawe, jak potoczą się losy banków - dziś pojawią się wyniki stress testów banków europejskich, a lokalnie wciąż czekamy na zapowiadany od dawna prezydencki projekt ustawy dotyczącej przewalutowania kredytów hipotecznych.

Poza tym po rynku krążą plotki o chęci sprzedaży przez UniCredit reszty akcji Pekao, a do głównych kandydatów do kupna zalicza się PZU przy wsparciu państwowego Polskiego Funduszu Rozwoju. To na pewno nie pomaga kursowi akcji PZU i powiązanego z nim Alior Banku.

W lipcowym przeglądzie miesięcznym analitycy Domu Maklerskiego mBanku zalecają: "siłę rynku należy wykorzystać do zmniejszenia alokacji w akcje". Czy mają rację? Na to pytanie musi sobie odpowiedzieć każdy inwestor samodzielnie.

MÓJ PORTFEL IKE

Nowy plan dotyczący reformy emerytalnej i mieszanie drugiego filara z trzecim skłoniło mnie do zaprzestania zakupów akcji na rachunku IKE i dopłacania do niego. Dlatego na razie nie będzie aktualizacji portfela, bo nie pojawi się w nim nic nowego - tak wyglądał na koniec czerwca.

W wersji optymistycznej rząd przeleje każdemu 75% środków zgromadzonych w OFE na nowe konta IKE, czyli teoretycznie sprywatyzuje składki uznane wcześniej za państwowe przez Sąd Najwyższy i Trybunał Konstytucyjny.

Równocześnie pozostawi stare IKE bez zmian.

Osobiście proponuję dokładnie przyglądać się nie deklaracjom, tylko konkretnym projektom ustaw, a tych na razie nie ma i zapewne jeszcze dłuższy czas nie będzie.

Bardzo mnie ciekawi, czy nadal będzie można dokonywać częściowej wypłaty z IKE oraz czy rząd pozostawi wiek 60 lat uprawniający do wyjścia z kasą bez podatku.  Jak obstawiacie?