wtorek, 1 marca 2016

Najlepsze lokaty i konta bankowe marzec 2016

Zaczął się już marzec, więc przyszła pora na najnowsze najlepsze lokaty i konta bankowe. Do deflacji i niskich stóp procentowych miesiąc temu doszedł nowy podatek bankowy, więc trudno oczekiwać fajerwerków ze strony banków.

Tymczasem Polacy gromadzą rekordowe sumy w bankach - na koniec stycznia depozyty gospodarstw domowych sięgnęły kwoty aż 652,9 mld zł, czyli 9,4% więcej niż rok temu. W takim tempie do końca roku pęknie bariera 700 mld zł.

Nowe dwusetki (fot. NBP)
Staram się na blogu pomóc Wam te środki racjonalnie zagospodarować i dlatego oprócz dzisiejszego praktycznego zestawienia polecam zapoznanie się z bardziej uniwersalnym artykułem dotyczącym tej tematyki: "Oto magiczna formuła finansów osobistych i ich 10 fundamentów".

Mam nadzieję, że przyda się, a teraz wracam do zestawienia najlepszych lokat i kont bankowych.

LOKATY PROMOCYJNE Z KONTEM

Wczoraj zaczęła się nowa promocja trzymiesięcznej lokaty na 4% z bonusem 50 zł zorganizowana przez Raiffeisen Polbank i Agorę. Moim zdaniem dla samej premii (w rzeczywistości mniejszej niż oficjalne 50 zł) niespecjalnie opłaca się wysilać i spełniać wymogi akcji, Natomiast osoba, która posiada wolne środki do 20 tys. zł i jest nowym klientem banku, powinna przynajmniej ją przeanalizować. Realnie wyjdzie naprawdę przyzwoity procent - szczegóły znajdziecie w oddzielnym wpisie i tam zapraszam zainteresowanych.


A jaka jest sensowna alternatywa dla Raiffeisena?

Śmiało mogę wskazać na Eurobank i trzymiesięczną "Lokatę  3 razy lepszą" [link afiliacyjny] na 3% z możliwością podniesienia oprocentowania do 4%, jeśli w ciągu trwania lokaty na konto przynajmniej raz wpłynie wynagrodzenie (w tym umowy zlecenia i o dzieło), renta czy emerytura o wartości minimum 500 zł.

Odsetki są płatne z góry. Kwota lokaty wynosi od 200 zł do 30 000 zł. Ofertę skierowano do osób, które przez 12 miesięcy przed przystąpieniem do promocji nie były klientami Eurobanku.

Aby uniknąć niepotrzebnych opłat bankowych, najprościej wybrać konto Active i przelewać na nie co miesiąc minimum 1500 zł  (akceptowane są także przelewy własne - sprawdzone przeze mnie). Oczywiście tych 1500 zł wcale nie trzeba trzymać na koncie cały czas.

Nowi klienci Eurobanku mogą też założyć miesięczną lokatę mobilną na 3,5% (od 1 tys. do 10 tys. zł) dostępną przez 7 dni od aktywacji bankowości mobilnej.

Deutsche Bank nalicza oprocentowanie 5% dopiero po aktywacji konta dbNET, co oznacza w rzeczywistości niższe realne oprocentowanie lokaty.

Kliknij, aby powiększyć tabelę

W tabeli nie uwzględniłem studniowej lokaty na 2,75% w Toyota Banku otwieranej z Kontem Jedynym, ponieważ do wczoraj była ona dostępna w lepszej wersji z bonusami 110 zł.

LOKATY PROMOCYJNE BEZ KONTA

Co prawda walentynki świętowaliśmy ponad dwa tygodnie temu, jednak na stronie Idea Banku jest wciąż widoczna trzymiesięczna Lokata na Walentynki na 2,75% (od 1 tys. do 1 mln zł) - aktualizacja: bank już wycofał lokatę z oferty.  Z kolei na 5 miesięcy bank proponuje Lokatę Tylko Teraz na 2,65% (od 1 tys. do 1 mln zł) - bank często żongluje nazwami, procentami i terminami takich ofert i pewnie za chwilę będą jakieś inne.

Aktualizacja 30 marca

W ofercie banku pojawiła się miesięczna Lokata  od Zająca na 3% oraz dwumiesięczna Lokata Wiosenny Zysk na 2,85%. Nieco wcześniej bank wprowadził do oferty trzymiesięczną Lokatę Mobilną na 2,65%.

Na co należy zwrócić uwagę?

W Idea Banku (podobnie w Lion's Banku) lokaty są standardowo zakładane jako odnawialne na bardzo słabych warunkach w kolejnym okresie. Dlatego najlepiej zaraz po założeniu lokaty skontaktować się z bankiem i zmienić status lokaty na nieodnawialny.

Oczywiście nowi klienci mają zdecydowanie lepsze warunki oprocentowania i dlatego powinni przed Lokatą na Walentynki czy Tylko Teraz wybrać jedną z tych dwóch trzymiesięcznych:

Lokata Happy na 4% (od 1 tys. do 10 tys. zł);

Lokata Happy Plus na 3,25% (od 10 tys. do 100 tys. zł).

A dla posiadaczy grubszego portfela Lion's Bank proponuje nowym następujące oferty:

Lokata Welcome Online na 2,85% 2,5%(od 100 tys. do 350 tys. zł);

Lokata Welcome na 3% 2,85% (od 350 tys. zł do 600 tys. zł)/2,75% (od 100 tys. do 350 tys. zł).

Kliknij, aby powiększyć tabelę

KONTA OSZCZĘDNOŚCIOWE

Dla nieco mniejszych kwot w tej chwili najlepszą ofertę posiada BZ WBK, czyli 3 rachunki na po 4 tys. zł Konta Godnego Polecenia na 4% z bonusem 120 zł i 20 zł - szczegóły w oddzielnym artykule. Jeżeli ktoś nie zakładał tych kont w promocji, powinien się im przyjrzeć, ponieważ zakładamy darmowy, dobrze oprocentowany ROR z bezpłatną kartą do 30 czerwca 2017 r.

Ze względu na wygodę korzystam z BGŻOptimy (2,7% do 100 tys. zł z dowolną liczbą darmowych wpłat i wypłat). Nowi  klienci mogą otwierać to konto z trzymiesięczną Lokatą Bezkarną na 3,2%. Zastanawia mnie tylko, dlaczego bank na razie nie dopisał mi odsetek za luty. Trochę dziwna praktyka.

Aktualizacja 2 marca - odsetki dopisane, ale na pierwszy rzut oka wydaje się, że bank nie uwzględnił podatku Belki, albo od razu podaje odsetki netto, co też jest błędne (powinny być odsetki brutto, podatek i odsetki netto).

Kliknij, aby powiększyć tabelę
Oferty bankowe według stanu na godz. 8 rano 1 marca br. Artykuł będzie jeszcze uzupełniany i aktualizowany. Nie jest on w żadnym wypadku sponsorowany. Znajdują się w nim linki afiliacyjne, czyli otrzymam wynagrodzenie po skorzystaniu z nich i spełnieniu przez Was określonych warunków. Dzięki!

PODSUMOWANIE

Starałem się wybrać naprawdę najlepsze lokaty i konta oszczędnościowe obecnie dostępne na rynku, a jednak trudno je uznać za rewelacyjne. Co smutne, obecnie wyciśnięcie 3% jest już sporym wyzwaniem, zwłaszcza dla osób, które obskoczyły większość banków i posiadają trochę więcej niż dziesięć tysięcy złotych.

Łowcy bonusów też mają trudniejsze życie - aktualnie PKO BP oferuje 100 zł za wykonanie transakcji IKO za 10 zł. Haczyk? Otwieramy "Konto za Zero", które w rzeczywistości nie jest za zero, tylko kosztuje 6,90 zł miesięcznie o ile nie dokonamy transakcji kartą za  300 zł. Jednak nawet po uwzględnieniu tego kosztu z bonusu zostanie na czysto kilkadziesiąt złotych, o ile znajdziemy się w puli pierwszych 800 osób, które skorzystają z oferty. Raczej to nie będzie hit, więc zapewne wszyscy zainteresowani, którzy zgłoszą się na początku marca, dostaną premię - link do promocji.

Na koniec zachęcam Was do wskazywania w komentarzach tych propozycji bankowych, które nie znalazły się w artykule, a uważacie je za warte zauważenia i opisania.