poniedziałek, 2 marca 2015

Najlepsze lokaty i konta bankowe marzec 2015

Otwieramy nowy miesiąc, więc pora na najlepsze lokaty i konta bankowe z datą marzec 2015 r.

Rynek depozytów nie rozpieszcza oszczędzających i na dodatek większość analityków oczekuje, że już w tym tygodniu czeka nas obniżka stóp procentowych ogłoszona przez RPP.

Co ogłosi Marek Belka? (fot. NBP/Flickr)
Nawet bez tego ruchu stawki oprocentowania na rynku międzybankowym i tak spadły poniżej dwóch procent, więc trudno spodziewać się fajerwerków ze strony banków.

Dlatego pewną alternatywą do rozważenia są fundusze rynku pieniężnego, a dla osób, które nie boją się większego ryzyka, inne segmenty - na przykład giełda.

A co nam obecnie oferują banki? Oprocentowanie lokat zaktualizowano 15 marca.

LOKATY TRZYMIESIĘCZNE

W grupie najpopularniejszych lokat trzymiesięcznych w dalszym ciągu dostępna jest Lokata Happy w Idea Banku na 4% dla nowych klientów. Na plus zapisujemy konkurencyjne oprocentowanie i łatwość zakładania - całkowicie online. Jej głównymi minusami są:

- stosunkowo niski górny limit: 10 tys. zł;
- przeznaczenie tylko dla nowych klientów;
- konieczność zmiany w bankowości elektronicznej jej parametru na "nieodnawialną" po jej założeniu.

Aż 6% (do 20 tys. zł) proponował do końca lutego nowym klientom Raiffeisen Polbank w zamian za wypełnienie ankiety. Niestety, bank nie chciał wcześniej ujawnić swojej nazwy, choć lokata była od razu przeznaczona dla nowych - trochę nieprzejrzysta akcja marketingowa.

Kilka innych banków daje nowym 4% na 3 miesiące, ale z podobnym ograniczeniem jak Idea Bank - do 10 tys. zł:

Lokata Mobilna w Raiffeisen Banku;
Smart Lokata w Banku Smart (do wyboru jeszcze wariant na miesiąc na 4,4% lub dwa miesiące 4,2%);
4% na wejście w mBanku.

Nieco więcej - maksymalnie 20 tys. zł możemy ulokować na 4% na Lokacie Bezkarnej w BGŻOptima. Przypomnę, że przyjemną cechą tej lokaty jest możliwość zerwania jej w każdej chwili bez utraty odsetek, które są dopisywane na bieżąco. Co istotne, co prawda lokatę formalnie przeznaczono wyłącznie dla nowych klientów, ale wystarczy zamknąć rachunek w banku, odczekać miesiąc karencji i możemy otwierać ją po raz kolejny, tak jak sam to zrobiłem w lutym:


Zamknięcie rachunków w tym banku jest bardzo proste i da się je zlecić przez wewnętrzną pocztę po zalogowaniu się na konto:W ogóle ze względu na falę podwyżek opłat w bankach warto zamknąć niepotrzebne konta i nie narażać się na ewentualne koszty - więcej przykładów znajdziesz tutaj.

A co mają zrobić osoby z grubszym portfelem?

Niedawno, przy okazji omawiania niezbyt chwalebnych praktyk SK banku, przyglądaliśmy się ofercie Toyota Banku. Japończycy próbują się wyróżnić na rynku nietypowymi limitami i długością lokaty.

Ich lokata trwa 80 dni, a jej limit waha się w granicach od 3 tys. do 7 tys. zł, przy czym można założyć 7 lokat. W sumie ulokujemy tu 49 tys. zł na 3,75% w skali roku.

Jakieś haczyki?

Tak, wraz z lokatą otwieramy konto Jedyne (koszt 2,49 zł miesięcznie, z opłaty zwalnia obrót kartą 400 zł na miesiąc).  Po zakończeniu lokaty możemy zrezygnować z konta z zachowaniem miesięcznego terminu wypowiedzenia.


Nawet milion złotych mogą ulokować nowi klienci Neobanku na Energolokacie 3M Plus na 3,5%. W Lion's Banku proponują im z kolei Lokatę Welcome online na 3,5% (3,6%, jeśli pofatygujesz się do oddziału).

Pamiętajmy też o regularnie pojawiających się innych promocjach w Idea Banku. Aktualnie najwięcej (poza Lokatą Happy) da się wycisnąć z czteromiesięcznej Lokaty Cloud - nieco ponad 3,6%. Formalnie lokata daje 4%. Jednak 10% środków należy trzymać na nieoprocentowanym Koncie Idealnym dołączanym do lokaty.

Na plus zapiszmy wysoki górny limit: 1 mln zł.

Jeśli rozejrzymy się po innych bankach, to nie znajdziemy nic ciekawszego w grupie lokat trwających  ponad 3 miesiące. Dlatego warto się nad tą propozycją zastanowić.


Sam niedawno zakładałem lokatę na 125 dni w T-Mobile Usługi Bankowe (dawny Alior Sync) na 3,8%. Obecnie ta lokata schudła do 3,4% - wymagane bezpłatne konto, które może być oprocentowane 3% do maksymalnego salda 5 000 zł.


GDZIE JESZCZE PO MINIMUM 4%?

Czy istnieją jeszcze lokaty na 5%?

Taką lokatę oferuje jedynie Deutsche Bank - na dwa miesiące wraz z rachunkiem db NET, od 2 tys. do 10 tys. zł.

Z kolei przejęty przez Alior Bank Meritum zaczął już cięcia - Lokata Start właśnie spadła na 4,5%, a konto oszczędnościowe na 2,75%.

4% wciąż znajdziemy w Getin Online - tyle płaci Lokata na Start (od 500 do 10 tys. zł). Osoby posiadające 200 tys. zł wolnej gotówki zaprasza do oddziału Noble Bank ze swoją Lokatą na Otwarcie II.

LOKATY NA DŁUŻEJ I BEZ PROMOCJI

W przypadku lokat półrocznych i dłuższych oprocentowanie spadło w okolice trzech procent i można się rozglądać wśród propozycji depozytów takich banków, jak SK bank (uwaga na nowe opłaty od 30 kwietnia), BIZ Bank, Getin Online, Getin Bank i Meritum Bank.

Osobiście jestem zwolennikiem płynności i proponuję rozważyć konta oszczędnościowe, oferty promocyjne oraz ewentualnie fundusze pieniężne. W ten sposób gotówka znajduje się pod ręką i można na przykład skorzystać z nowej promocji (powinno być coś nowego z bonusem w marcu) czy okazji inwestycyjnej.

KONTA OSZCZĘDNOŚCIOWE

W lutym zaszalał Bank Smart, który najpierw ściął oprocentowanie do poziomu 3% dla starych klientów, aby już po kilku dniach masowego odpływu pieniędzy podnieść stawkę do 3,5% i zwiększyć dla niej limit do 100 tys. zł dla starych klientów.

Nowi otrzymują obecnie 3,5% do 50 tys. zł oraz 2,5% powyżej 50 tys. zł. Więcej dostaniemy jedynie w promocjach ograniczonych wiekowo lub kwotowo (zwykle z górnym limitem 10 tys. zł).


Zauważmy, że stawka obowiązuje tylko do 17 marca i nie wiadomo, co potem wymyśli zarząd. Na szczęście jego zapędy do odchudzania procentów hamuje BGŻOptima, gdzie na rachunku oszczędnościowym mamy do 26 marca 3% z limitem 100 tys. zł i dowolną liczbą wypłat. W tym przypadku warto pamiętać, aby najpóźniej rankiem 26 marca przelać te środki na chwilę gdzie indziej, aby móc korzystać kolejny raz z promocyjnej stawki.

Szerszy wybór kont oszczędnościowych przedstawia tabela poniżej:

Kliknij, aby powiększyć tabelę
Jeśli znajdziesz ciekawą ofertę bankową, zapraszam do podzielenia się nią z innymi Czytelnikami w komentarzach.

Z powodu mojego wyjazdu kolejny wpis pojawi się po 15 marca.