poniedziałek, 5 stycznia 2015

Najlepsze lokaty i konta bankowe styczeń 2015

Powoli kończy się okres świąteczno-noworoczny, więc przyszła pora na najlepsze lokaty i konta bankowe z datą styczeń 2015 r.


Po błyskawicznej akcji związanej z zawieszeniem, likwidacją i wypłatą świadczeń z BFG klientom SKOK Wołomin wiele osób stanęło przed dylematem, gdzie ulokować pieniądze - tu oddzielny wpis na ten temat, do którego zapraszam osoby z większą gotówką. W końcu na rynek napłynęło jednorazowo ponad 2,2 mld zł.

Sam też znalazłem się w tej samej sytuacji, kiedy po upadku Wołomina nagle musiałem zagospodarować na lokatach i kontach oszczędnościowych nieplanowane ponad 50 tys. zł. 

Z automatu skreśliłem SKOK-i (skoro rzekomo ten zarabiający jeszcze w pierwszym półroczu 2014 r. grube miliony okazał się wydmuszką, więc moje zaufanie do Kas spadło praktycznie do zera). No i siłą rzeczy zmieniło się znaczenie wyrażenia "najlepsze lokaty". Na minus.

Akurat wtedy swoją ofertę zaprezentował Plus Bank, który dawał 4% bez górnego limitu. Ten nieco przypadkowy sukces przerósł bank Zygmunta Solorza. Został on wręcz zalany wnioskami i pieniędzmi. Nic dziwnego, że szybko zdjął ofertę, przy okazji nie zachowując się zbyt profesjonalnie: po przelaniu pieniędzy 23 grudnia doczekałem się na e-mailowe potwierdzenie otwarcia lokaty dopiero w ostatni piątek 2 stycznia. W międzyczasie nie sposób było się dowiedzieć czegokolwiek na infolinii.

Oprócz wspomnianego Plus Banku w akcie pewnej desperacji założyłem (już bez przeszkód) trzymiesięczną Lokatę Wielki Powrót w Idea Banku na 10 tys. zł oraz przelałem resztę na Smart Procent na 4% - cały czas możesz założyć rachunek w Smart Banku z promocyjnym oprocentowaniem na koncie oszczędnościowym 3,5% do 11 lutego.

W Idea Banku nigdy nie posiadałem żadnego konta, tylko dostęp do bankowości internetowej i po dłuższej przerwie w korzystaniu z lokat pojawia się właśnie Wielki Powrót na 4% (szkoda, że maksymalnie 10 tys. zł).

Uwaga! Czasem w systemie pojawia się ona ponownie jako niby dostępna oferta. Jest to jakiś wewnętrzny bug i tak naprawdę nie da się tej lokaty założyć drugi raz.

Dlatego warto było kiedyś założyć trzymiesięczną Lokatę Happy - ta ostatnia płaci teraz 4,5% w skali roku. Szkoda, że tylko dla nowych klientów i maksymalnie da się wpłacić 10 tys. zł.

Aktualizacja  12 stycznia 2015 r.  -  oprocentowanie Lokaty Happy spada od 14 stycznia  z 5 na 4,5%. Dlatego warto rozważyć złożenie wniosku do wtorku 13 stycznia włącznie, jeśli wcześniej z niej nie korzystaliście. Po wysłaniu wniosku macie dwa tygodnie na przelanie pieniędzy na rachunek lokaty.

Oczywiście można też taktycznie poczekać na jakąś kolejną edycję z bonusem. Tyle tylko, że po skasowaniu Wołomina banki straciły konkurenta do przyciągania świeżej gotówki, więc plotki o obniżce oprocentowania Lokaty Happy w styczniu mogą się jednak zmaterializować.

Niedawno zniknęła też dwumiesięczna db Lok@ta w Deutsche Banku na 5%. Za to ostała się dwumiesięczna Lokata Start 5% w Meritum Banku (otwierana z darmowym kontem, od 1 tys. do 10 tys. zł).

Przy okazji podpowiem, że po wypowiedzeniu umowy i zamknięciu konta po miesiącu karencji można znowu zakładać Lokatę Start jako nowy klient.


Przypomnę, że Meritum Bank jest przejmowany przez Alior Bank, co nie budzi mojego entuzjazmu. Dlaczego?

Podam przykład. 21 listopada zgodnie z regulaminem wysłałem listem poleconym pismo do Alior Banku, w którym złożyłem dyspozycję zamknięcia rachunku z miesięcznym terminem wypowiedzenia. Bank wprowadził 1 stycznia opłaty za konto, z którego i tak nie korzystam, więc po co płacić?

Ku mojemu zdziwieniu w sobotę 3 stycznia mogłem nadal zalogować się do systemu banku i dlatego zapytałem pocztą wewnętrzną, kiedy zamkną mi ten rachunek. W odpowiedzi konsultantka stwierdziła, że nie otrzymali żadnego pisma i  zażądała ode mnie numeru listu przewozowego, czyli do tego banku trzeba koniecznie wysyłać polecony z potwierdzeniem odbioru. Istnieje jeszcze szansa, że poczta zgubiła polecony, ale prawdopodobieństwo określam na raczej niskie.

Dlaczego?

Zgodnie z sugestią jednego z Czytelników sprawdziłem, że w systemie śledzenia przesyłek poczta odnotowała doręczenie przesyłki do banku 24 listopada. No nic - czeka mnie wycieczka do placówki naziemnej

I tak się dziwnie składa, że Meritum też zaczął utrudniać zamykanie rachunków - niedawno zniknęła opcja złożenia wniosku przez Internet bezpośrednio po zalogowaniu. Trzeba albo wysyłać pismo, albo iść do banku. Przypadek? Nie sądzę.

Zresztą Meritum Bank po cichutku wyciął jeszcze jeden malutki numer. Od 1 stycznia konta oszczędnościowe założone przed 18 czerwca 2013 r. dają oprocentowanie 2,9%, a promocyjne 3% dotyczy tylko tych otwieranych później. Można się o tym dowiedzieć na 19 stronie aktualnej tabeli oprocentowania.

Ostatnią lokatą, która wciąż oferuje 5% jest 30-dniowa Lokata Bonjour w Lion's Banku. Wymaga ona grubszego portfela (od 200 tys. do 300 tys. zł) oraz osobistej wizyty w oddziale Lion's Banku. Czasami w placówce informują, że nie jest ona dostępna dla klientów Idea Banku. Jednak najczęściej kierownik placówki wyraża indywidualną zgodę na jej otwarcie.

A co z innymi opcjami oszczędzania? Sprawdźmy po kolei od najkrótszych terminów do najdłuższych.

KONTA OSZCZĘDNOŚCIOWE

Tak jak wspominałem wcześniej, w grudniu wyłamał się Bank Smart i obecnie proponuje nowym klientom 3,5% (oprocentowanie gwarantowane do 11 lutego, do 50 tys. zł, 2,5% powyżej 50 tys. zł). Nie jest to zła oferta, zwłaszcza z powodu solidnego górnego limitu i można tu zaparkować całkiem sporo gotówki. 

Zobaczymy, co bank zrobi w lutym. Zauważmy, że dla mniejszych kwot znajdziemy już wyższe oprocentowanie u konkurencji, a te same 3,5% z limitem 50 tys zł oferuje BOŚ, czyli istnieje szansa, że Smart przedłuży promocję.

Poza tym przy okazji otwieramy darmowe konto z bezpłatną kartą (nieobowiązkową), czyli coś coraz rzadszego w bankowym świecie.


Ostatnio pojawiła się propozycja Getin Banku z kontem oszczędnościowym na 4% do 10 tys. zł - opis znajdziesz tutaj.

Kliknij, aby powiększyć

Kliknij, aby powiększyć

Alternatywą dla konta oszczędnościowego jest trzymiesięczna Lokata Bezkarna w BGŻOptima na 4% z górnym limitem 20 tys. zł. Jej ważnym plusem jest fakt, że przy wcześniejszym zerwaniu nie tracimy odsetek.

I teraz uwaga - istotna informacja. Lokata jest przeznaczona tylko dla nowych klientów, co dość łatwo ominąć - po zalogowaniu wystarczy złożyć wniosek o zamknięcie rachunku i już po miesiącu możesz znowu założyć Lokatę Bezkarną jako nowy klient (informację potwierdziłem w banku).


Oprócz tego warto wspomnieć o Lokacie na Chwilę w Idea Banku, która trwa 7, 14 lub 21 dni. Co prawda jej oprocentowanie wynosi tylko 3% w skali roku, ale za to górny limit to aż 1 mln zł, czyli da się tu "zaparkować" grubszą gotówkę na warunkach dobrego konta oszczędnościowego.

Poza tym od 1 stycznia mocno schudła Elokacja w SK banku.  W tym przypadku oprocentowanie progresywne polega na tym, że wylicza się je oddzielnie dla każdej kwoty zdeponowanej w banku. 0% do 1000 zł, 2,2% od 1000,01 do 25 tys zł, 2,8% od 25 000,01 do 50 tys.  i dopiero powyżej 50 tys. zł otrzymamy za nadwyżkę 3,3%.

LOKATY NA 4% I POWYŻEJ
 
Przypomnę, że wcześniej w dzisiejszym artykule przedstawiłem trzy lokaty wciąż płacące 5% w skali roku służące jako wabik na nowych klientów:

1. Trzymiesięczna Lokata Happy w Idea Banku (od 1 tys. do 10 tys. zł) - aktualizacja: obecnie 4,5%

2. Dwumiesięczna Lokata Start w Meritum Banku (od 1 tys. do 10 tys. zł).

3. Trzydziestodniowa Lokata Bonjour w Lion's Banku (od 200 tys. do 300 tys. zł).

Na kolejnym miejscu w rankingu pod względem oprocentowania znajduje się dwumiesięczna Lokata na Start w Getin Online na 4,5% (od 500 do 10 tys. zł).

Dalej mamy 4,4% na miesięcznej Smart Lokacie (od 1 tys. do 10 tys. zł).

Na kolejnym miejscu pojawia się dwumiesięczna Lokata na Otwarcie II w Noble Banku na 4,25%. Tu trzeba wpłacić równe 200 tys. zł.

Dwumiesięczna Smart Lokata oferuje 4,2% (od 1 tys. do 10 tys. zł), a trzymiesięczna równe 4%.

Dużym zainteresowaniem cieszyła się trzymiesięczna internetowa Lokata Welcome w Lion's Banku na 4% (od 100 tys. zł, można też wybrać wariant miesięczny).

Kilka banków proponuje lokaty mobilne na 4% z limitem do 10 tys. zł:

1. Getin Online - dwumiesięczna.
2. Getin Bank - dwumiesięczna.
3. Raiffeisen Polbank - trzymiesięczna.

Dorzućmy jeszcze 4% w mBanku na 3 miesiące dla nowych klientów (od 500 do 10 tys. zł i mamy już komplet aktualnie oferowanych lokat na minimum 4%.

POZOSTAŁE LOKATY

Jeżeli chodzi o najpopularniejsze lokaty trzymiesięczne oprócz wcześniej wymienionych do kompletu dołóżmy Energolokatę 3M Plus na 3,8% dla nowych klientów Neobanku (od 1 tys. zł), Lokatę Power na 3,6% w Idea Banku (od 1 tys. zł, nowe środki) oraz Twoją Lokatę III w Getin  Banku na 3,5% z (bardzo) teoretyczną możliwością podwyższenia oprocentowania do 4%.

Na 4 miesiące można założyć Lokatę Prestige w Lion's Banku na 3,65% (od 100 tys. zł, nowy klient, wizyta w oddziale) lub Lokatę BIZ Pro na 3,3%.

Na pół roku dostępna jest Lokata Extra dla nowych środków w Meritum Banku na 3,4% (od 1 tys. zł) oraz Lokata Mój Zysk w Getin Banku (3,4% od 50 tys. zł, 3,5% powyżej 100 tys. zł).

W przypadku lokat rocznych mamy do rozważenia lokatę rentierską w SK banku na 3,8% (od 8000 zł, wymagane założenie rachunku, oprocentowanie zmienne). Znacznie lepiej płaci bank w wariancie dwuletnim: 4,7% i trzyletnim:5,1% - niestety, również tu obowiązuje oprocentowanie zmienne.

Poza tym Meritum Bank proponuje Bilokatę Plus - połowa środków wędruje na lokatę trzymiesięczną na 4%, a druga połowa na roczną na 3%.

Dołóżmy jeszcze roczną Lokatę Wznoszącą w Getin Online na 3,3% i właściwie praktycznie na rynku depozytów pozostaje już niewiele ciekawego.

Jeśli znajdziesz interesującą lokatę, zapraszam do komentarzy.