czwartek, 18 grudnia 2014

Ruszają wypłaty w PKO. Gdzie ulokować większą kwotę?

Gdzie ulokować większą kwotę pieniędzy?

Fot. freeimages.com
Zazwyczaj tuż przed świętami Bożego Narodzenia nie myślimy o takich przyziemnych sprawach i szczerze mówiąc nie miałem nawet najmniejszego zamiaru zajmować się tym tematem akurat teraz, tylko dopiero na początku stycznia.

Jednak życie pisze własne scenariusze i już jutro rano wraz z kilkudziesięcioma tysiącami innych byłych klientów SKOK Wołomin po dotarciu do bankowej kasy będziemy musieli wydać dyspozycję, gdzie ulokować otrzymaną gotówkę.

A w sumie chodzi o niemałą kwotę. Jak wyliczył zarządca komisaryczny - łącznie dokładnie 2 246 390 228,16 zł

Dlatego wcześniej trzeba sobie przygotować jakiś sensowny plan.

Jeżeli chcesz zastanowić się nad zagadnieniem nieco głębiej zapraszam do rozmowy, którą kilka dni temu przeprowadził ze mną Grzegorz Zalewski.


Zacznę od spraw organizacyjnych związanych z wypłatą środków w oddziałach PKO BP. Przede wszystkim powstaje pierwsze pytanie: gdzie możemy odebrać pieniądze?

Oto lista oddziałów.

Co należy zrobić, aby otrzymać pieniądze?

W dniach 19.12 2014 r. - 28. 02. 2015 r. zgłosić się w godzinach pracy oddziału z dowodem tożsamości i złożyć dyspozycję przelewu na konto bankowe lub wypłaty gotówki. W przypadku kwoty wypłaty gotówkowej przekraczającej 25 tys. zł powinniśmy uprzedzić bank o swoim zamiarze co najmniej dwa dni robocze wcześniej.

Uwaga! Wbrew niektórym plotkom rozsiewanym w Internecie - zarówno przelewy jak też wypłaty w gotówce będą całkowicie darmowe.

Poza tym dziś dzwoniła do mnie konsultantka z PKO, która przekonywała, że ze względu na oczekiwane duże kolejki lepiej zgłosić się po pieniądze po Świętach.

Więcej informacji związanych ze SKOK Wołomin znajdziesz na stronach BFG.

Aktualizacja godz. 11:30, piątek 19 grudnia 2014 r.

Rano pracownice w oddziale PKO miały problemy z systemem, ale od ok. godz. 9:00 wszystko jakoś ruszyło. Zleciłem przelew środków na konto w PKO i od razu zostały tam zaksięgowane:

Kliknij, aby powiększyć
Aby nie chodzić po mieście z reklamówką z pieniędzmi, warto przelać oszczędności gdzieś na darmowy rachunek bankowy.

Teraz nie będzie już czasu na otwarcie nowego, więc tylko przypomnę, że wciąż mamy kilka takich do dyspozycji - na przykład Proste Konto Osobiste w Meritum Banku. Wszystko za friko, w tym karta i wypłaty z bankomatów + jako wabik Lokata Start 5% na dwa miesiące od 1 tys. zł do 10 tys. zł.

Tę lokatę można dokleić do innej w tym samym banku - czteromiesięcznej Lokaty Ekstra z oprocentowaniem 3,7% lub jej dwóch innych wariantów na 3 miesiące (3,5%) lub na pół roku (3,4%). Lokaty od tysiąca złotych, dla nowych środków liczonych według stanu na dzień 30 listopada 2014 r. wraz z lokatami wygasającymi w grudniu.

Gdzie jeszcze można ulokować odzyskane pieniądze?

Ze względu na niejasną sytuację finansową SKOK-ów nie biorę ich w ogóle pod uwagę. SKOK Wołomin pokazywał świetne wyniki jeszcze za drugie półrocze 2014 r. i jakoś nie pokrywają się one z tym, co niedługo później podał zarządca komisaryczny.

Jeżeli posiadasz co najmniej 100 tys. zł (górny limit wynosi 1 mln zł), zastanów się nad Lokatą Welcome w Lion's Banku.

Mamy do wyboru dwa warianty: na 1 miesiąc lub na 3 miesiące, a oprocentowanie wynosi 4% w skali roku.

Co ważne, w przeciwieństwie do pozostałych lokat w tym banku, ta jest zakładana całkowicie online i nie wymaga wizyty w oddziale banku.

Ile otrzymasz odsetek?

Niespełna 800 zł (ze względu na to, że po drodze trafi się krótszy luty, lokata potrwa 90 dni).

Jaki jest minus lokaty?

Zgodnie z kartą produktu lokata automatycznie odnawia się na gorszych warunkach. Dlatego w jej trakcie warto skontaktować się z bankiem i zmienić status na nieodnawialny (można też zrobić to samodzielnie po zalogowaniu się do bankowości internetowej). Poza tym jest ona dostępna tylko dla nowych klientów.


Jeśli nie korzystałeś z usług BGŻ Optimy, warto sobie trochę pieniędzy wrzucić na Lokatę Bezkarną na 3 miesiące na 4% (od 1 tys. do 20 tys. zł), ponieważ można ją wcześniej zerwać bez utraty odsetek, czyli przyda się w awaryjnej sytuacji, kiedy brakuje gotówki na jakiś pilny wydatek. Podobnie przyda się wciąż najwyżej oprocentowane konto oszczędnościowe Smart Procent (3,5% dla nowych klientów, 4% dla starych do 50 tys. zł, oprocentowanie do 12 lutego 2015 r. ). 3,5% płaci także na oszczędnościowym Getin Bank i BOŚ. 

Jeszcze więcej, bo 5% otrzymamy na Lokacie Bonjour. Wymaga ona większego wkładu finansowego: minimum 200 tys., maksimum 300 tys. zł.

Niestety lokata trwa tylko 30 dni i na dodatek trzeba pofatygować się do placówki Lion's Banku. Poza tym w karcie produktu widnieje zapis, że jeśli wybierzemy wariant nieodnawialny otrzymamy tylko 4%. Standardowa lokata na 5% odnawia się jako miesięczna Lokata Bon Apettit na 3% i trzeba ją po prostu zerwać. albo zostawić, jeśli wystarcza Ci 3%.

Poza tym czasem w placówce informują, że lokata nie jest dostępna dla byłych lub obecnych klientów Idea Banku i po złożeniu wniosku o przyjęciu lokaty z zasady kierownik placówki łaskawie wyraża zgodę.

Przy wpłacie 200 tys. zł za 30 dni dostaniesz nieco ponad 660 zł odsetek.


Znaleźliśmy już depozyty miesięczne i trzymiesięczne, więc pora na coś pośrodku, czyli dwumiesięczną Lokatę na Otwarcie II w Noble Banku. Tym razem kwota lokaty jest stała i wynosi dokładnie 200 tys. zł, a oprocentowanie to 4,25%.

I znowu mamy do czynienia z wabikiem dla nowych klientów, który kryje jeszcze dodatkową pułapkę.

Tak jak w innych klonach grupy Leszka Czarneckiego lokata jest standardowo odnawialna, ale można samemu zmienić jej status na nieodnawialną poprzez bankowość internetową. I ta ostatnia dla nieuważnych będzie oznaczać kłopoty.

Razem z wymagającą odwiedzin w oddziale lokatą bank otwiera nam rachunek osobisty z dostępem do wspomnianej bankowości internetowej, który jest darmowy po spełnieniu określonych warunków. Jednym z nich jest posiadanie lokat w banku o wartości minimum 200 tys. zł, czyli w trakcie trwania Lokaty na Otwarcie II rachunek pozostanie bezpłatny.

I teraz dochodzimy do kluczowego momentu - po zakończeniu lokaty i wycofaniu środków z Noble Banku (oczywiście bank będzie składał alternatywne propozycje, więc nie każdy tak musi koniecznie uczynić) trzeba zamknąć rachunek osobisty.

Jeśli tego nie zrobisz, grozi Ci aż 99 zł miesięcznie za nieużywane konto.

Z opłaty zwalnia między innymi wpływ na rachunek 12 000 zł czy inwestycje poprzez bank za co najmniej 150 tys. zł.

Po dwóch miesiącach odsetki z tej lokaty wyniosą niemal 1170 zł.


W przypadku terminu czterech miesięcy znajdziemy Lokatę Prestige w Lion's Banku (min. 100 tys. zł, nowy klient, wycieczka do placówki). Jednak jej podstawowe oprocentowanie wynosi już istotnie mniej: 3,65%.

Pytałem w banku też o Lokatę Premiere - pracownica stwierdziła, że lokata nie jest już oferowana klientom - zwracam na to uwagę, ponieważ nie usunięto jej z niektórych programów partnerskich i gdzieniegdzie na stronach internetowych/blogach znajdziecie do niej nieaktualne linki.

Na dłuższy okres standardowo w Lion's Banku pozostała tylko Bon Appetit z oprocentowaniem 3,3% na 6 miesięcy oraz 3,1% na rok (dostępne są też inne warianty - więcej w karcie produktu).

Jeżeli już jesteśmy przy lokatach na dłuższe terminy, wyróżniają się depozyty SK Banku - na przykład dwuletnia lokata rentierska płaci 4,7%, a trzyletnia 5,1%. Na dodatek kwota minimalna jest znacznie niższa niż w Lions Banku: 8 000 zł.

Niestety założenie tych lokat wymaga wizyty w placówce banku i co ważniejsze, oprocentowanie jest zmienne.

Bank posiada też ofertę internetową dla osób, dla których wizyta w oddziale byłaby kłopotliwa: eLokata24.

4% na trzymiesięcznej lokacie wyciśniemy w Neobanku. Lokatę Świąteczną zakładamy online i na dodatek nie ma ograniczeń dla dużych kwot (od 1 tys. do 1 mln zł, dowolna liczba lokat).

Od dziś w ofercie Plus Banku też jest oferta trzymiesięcznej lokaty na 4% (4,1% przez aplikację mobilną) i zakłada się ją zdecydowanie prościej niż w Neobanku, choć kryje jeden dziwaczny wymóg, aby środki na lokatę wpłynęły najwcześniej o godz. 12 następnego dnia roboczego po złożeniu wniosku, czyli drugą sesją. Dlaczego? Tego w banku nie potrafiono mi wytłumaczyć. Na dodatek wniosek jest ważny tylko 3 dni robocze.

Oczywiście 5% nadal płaci Lokata Happy bez konta w Idea Banku, ale jej główną wadą jest górne ograniczenie 10 tys. zł.


W przypadku depozytów półrocznych tylko dziś, czyli 18 grudnia można składać wnioski na Lokatę Mikołajkową na 3,4% w Getin Online. Nie ma takiego ograniczenia dla Lokaty Biz Pro, tylko oprocentowanie jest minimalnie niższe 3,3%.

Podobnie niezbyt ciekawie prezentują się lokaty roczne - lider, czyli Lokata Wznosząca w Getin Online oferuje 3,3%.

Na osłodę można wcześniej złożyć wniosek o dwumiesięczną Lokatę Start na 4,5% dla nowych klientów Getin Online z limitem 10 tys. zł.

Więcej lokat i kont oszczędnościowych znajdziecie w zestawieniu grudniowym, a  poszukiwacze bonusów powinni zajrzeć tutaj.

A co ja planuję po odzyskaniu pieniędzy w PKO BP?

Jest to bezpieczna część portfela, więc gotówka zapewne powędruje na razie do Banku Smart na Smart Procent, a po Świętach zdecyduję co dalej z nią zrobić.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...