poniedziałek, 27 października 2014

"Polskie banki są stabilne i wiarygodne, a wasze środki są bezpieczne". Stress testy bez stresu?

W niedzielę podano wyniki badania jakości aktywów (AQR) banków oraz tak zwanych stress testów zleconych przez Europejski Bank Centralny.

W Polsce przeprowadzono je nieco inaczej i zewnętrzne firmy audytorskie zastąpiło 140 inspektorów Komisji Nadzoru Finansowego. W komunikacie KNF czytamy między innymi:

"sektor bankowy w Polsce jest stabilny i wiarygodny, co zapewnia wysokie bezpieczeństwo środków klientów korzystających z ich usług."


Osobiście nie bardzo lubię takie zapewnienia, ponieważ odnoszą one często skutek odwrotny do zamierzonego. Jeśli jest tak super, nie ma potrzeby nikogo uspokajać.

Dlatego dla mnie najważniejsze pytania brzmią - czy moje pieniądze w banku są faktycznie bezpieczne oraz jak te ćwiczenia wpłyną na naszą giełdę i notowania akcji?   

W końcu banki stanowią prawie 40% kapitalizacji indeksu WIG20 i ich zachowanie w dużej mierze decyduje o koniunkturze na GPW wyrażonej punktami indeksów.

No to sprawdźmy.


Na szczęście za oświadczeniem idą konkretne liczby. W pierwszej kolejności zbadano jakość aktywów banków, a zwłaszcza ich portfeli kredytowych według stanu na koniec ubiegłego roku.

Wymagany minimalny współczynnik wypłacalności (Tier 1) wynosił 8 procent. Kryteriów nie spełnił Getin Noble Bank:

Kliknij, aby powiększyć (źródło: KNF)
Następnie przeprowadzono stress testy (czyli bardziej po polsku analizy wrażliwości) na lata 2014-2016 w dwóch podstawowych scenariuszach, w których przyjęto kilka różnych założeń:

źródło: KNF
W tabeli zamiast "Strefa uero" powinno być "Strefa euro".

Dodatkowo przyjęto jeszcze kilka innych założeń (między innymi osłabienie złotego do euro o 25%), w tym zupełnie nierealne, czyli podatek dochodowy dla banków na poziomie 30 procent (w Polsce obowiązuje stawka CIT 19 procent). Zauważmy, że ta stawka podatku na pewno nie pojawi się ani w tym, ani w przyszłym roku.

Poza tym 2014 już się prawie kończy i nie widać wielu szans, aby dynamika PKB spadła do 0,2 proc.

Z tych powodów wariant szokowy wygląda na bardzo mało prawdopodobny, choć warto spojrzeć i na te wyniki:

Źródło: KNF
Tutaj test oblał BNP Paribas.

Z kolei w wersji bazowej znowu wraca Getin Noble Bank:

źródło: KNF
Nic dziwnego, że jeszcze w niedzielę Getin Noble Bank wydał specjalny komunikat, w którym czytamy:

Niewielki, oparty o dane historyczne, niedobór kapitałowy (0,1%) wykazany w testach w scenariuszu bazowym, został już z nadwyżką (+0,9%) uzupełniony poprzez podwyższenie kapitału Banku w 2014 roku o kwotę 258 mln PLN, tj. kwotę pełnego zysku za I połowę br. Obecny skonsolidowany współczynnik wypłacalności CET1 wynosi 9,5%, a łączny współczynnik wypłacalności CAR wynosi 13,1%. 

Przypomnę, że badanie przeprowadzano według stanu na koniec ubiegłego roku, a więc banki miały czas na poprawę, a sam Getin Noble Bank uzyskał zgodę KNF na zaliczenie zysku za I półrocze tego roku na poczet kapitału podstawowego Tier 1 w ostatniej chwili przed publikacją, czyli na posiedzeniu w ostatni czwartek 23 października. Oznacza to, że Getin nie potrzebuje dokapitalizowania (nowej emisji akcji), więc reakcja rynku jest entuzjastyczna - akcje banku rosną dziś rano o ponad 5 procent.

Sam zwrócę tylko uwagę, że bank nie wypłaci dywidendy z zysków z kolejnych kwartałów.

Z kolei w przypadku BNP Paribas sprawa rozstrzygnęła się we wcześniejszych miesiącach tego roku - bank dokapitalizowano kwotą 228,5 mln zł. Teraz szykuje się on do wysyłki tabletów przejęcia banku BGŻ.

Jeśli chcecie zamknąć rachunek w BGŻOptima, wystarczy złożyć taką dyspozycję pocztą wewnętrzną po zalogowaniu się na konto.

W przypadku pozostałych banków europejskich testy oblało 25, ale przez ostatnie miesiące udało się wyjść z tarapatów jedenastu z nich.

Pozostało jeszcze 14 (w tym aż cztery z Włoch), a wśród nich między innymi główny akcjonariusz Banku Millennium - Banco Comercial Portugues, który nie zaliczył testu w scenariuszu ekstremalnym. Portugalczycy zapewniają, że już podjęli odpowiednie działania i nie planują sprzedaży akcji Millennium. Podobnie zmian w akcjonariacie polskiego banku nie przewiduje szef KNF Andrzej Jakubiak.

Czy zostaliście przekonani i uważacie, że Wasze pieniądze w bankach są bezpieczne po tych testach, także dzięki funkcjonowaniu Bankowego Funduszu Gwarancyjnego?