piątek, 31 października 2014

Najlepsze lokaty i konta bankowe listopad 2014

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Oszczędzania, czyli mamy świetną okazję do przedstawienia tradycyjnego zestawu obejmującego najlepsze lokaty i konta bankowe na listopad 2014 r. Takie małe przyspieszenie publikacji wydaje się tym bardziej sensowne także dlatego, że akurat jutro więcej będziemy myśleć o tych, którzy odeszli, niż o pieniądzach.

Z prowadzonych badań przez Fundację Kronenberga wynika, że coraz więcej Polaków uważa, że warto oszczędzać. Taką opinię wyraziło aż 75% ankietowanych (str. 11).

Natomiast za deklaracjami nie zawsze idą czyny i regularnie co miesiąc odkłada tylko 12% z nas, a nieco mniej regularnie kolejne 37% (na szczęście trend jest rosnący).

Na pewno łatwiej jest tym, którzy nauczyli się tego jeszcze jako dzieci i naprawdę nie trzeba tu wymyślać na nowo koła. Na początek wystarczy podarować dziecku zwyczajną skarbonkę.

Kolejnym krokiem może być otwarcie konta oszczędnościowego  (ich zestawienie wraz z kontami dla dzieci i młodzieży znajduje się pod koniec artykułu).

A dorosłym wskazuję jako niezły przykład bezpłatne konto w Banku Smart z kontem oszczędnościowym na 4% (do 50 tys. zł). Teraz, po przejściu chorób wieku dziecięcego, bank powinien działać już zdecydowanie sprawniej niż na początku. Na dodatek bank w regulaminie (str. 11) posiada zapis, że musi zapowiedzieć obniżkę oprocentowania dwa miesiące przed wprowadzeniem zmian. Z tego wynika, że na pewno do końca roku utrzyma się te 4% (w celu założenia konta i wraz z nim rachunku oszczędnościowego przygotuj wcześniej dowód osobisty).Poza tym wciąż możesz skorzystać z trzymiesięcznej Lokaty Happy na 5% w Idea Banku.

W dalszym ciągu założysz ją przez internet bez obowiązku zakładania konta bankowego. Idea Bank otwiera tylko rachunek techniczny umożliwiający podgląd lokaty i samodzielną zmianę jej parametrów - na przykład na nieodnawialną, jeśli nie chcesz, aby bank ją automatycznie przedłużył na standardowych warunkach..


Wspominam o Lokacie Happy nieprzypadkowo, ponieważ wiele osób wzięło udział w promocji, w której można było otrzymać dodatkowo bonus 50 zł.

W tym tygodniu organizator rozsyła maile o następującej treści:

"Gratulujemy! 

Spełniłeś warunki promocji „Lokata z premią” i zakwalifikowałeś się do wypłaty 50 zł premii. Bardzo prosimy, zaloguj się teraz ponownie do aplikacji na stronie lokata.zpremia.pl i wypełnij formularz z danymi niezbędnymi do wykonania przelewu. Zgodnie z regulaminem promocji masz na to czas do 30.11.2014 r. Zapraszamy do kolejnych naszych promocji!"

Jeżeli brałeś udział w promocji, koniecznie wypełnij formularz po zalogowaniu się na tej stronie adresem mailowym, na który otrzymałeś wiadomość. Tylko w takim przypadku dostaniesz premię.

Lokata Happy ma przyciągnąć do Idea Banku głównie nowych klientów. A co potem robić z oszczędnościami w tym banku?

Proponuję ostrożnie podchodzić do wszelkich propozycji związanych z inwestowaniem/ubezpieczaniem/emeryturą. Najlepiej przyjmij zasadę - "nie rozumiem, nie korzystam. Zainteresowałem się, więc przeanalizuję na spokojnie w domu i sprawdzę wszelkie niuanse."

Pojawiają się regularnie oferty o konkurencyjnym oprocentowaniu (względem innych banków) - na przykład obecnie można założyć trzymiesięczną Lokatę Power na 3,8% czy czteromiesięczną Lokatę Halloween na 3,7%.

Co ważne, górny limit w obydwu przypadkach wynosi 1 mln zł. Natomiast warto sobie na początku zmienić status lokaty na nieodnawialną, ponieważ Idea z automatu zakłada teraz większość lokat (wszystkie?) jako odnawialne.

Gdzie dostaniemy więcej?

Jeżeli chodzi o oprocentowanie nominalne teraz lideruje Expander z miesięczną Lokatą Jesienną na 5,5% (kwota od 20 tys. do 60 tys. zł, wymagana wizyta w oddziale).

Oczywiście lokata jest wabikiem na nowych klientów, ale możesz przecież odwiedzić oddział pośrednika finansowego, założyć lokatę i jeśli nie jesteś zainteresowany innymi produktami, grzecznie odmówić.

Dobrym pomysłem jest poświęcenie kilku złotych na telefoniczną kartę prepaidową i podawanie rezerwowego numeru wszystkim bankom i innym instytucjom finansowym. W ten sposób w przyszłości unikniesz nękania niechcianymi telefonami/smsami.

A co ze SKOK-ami?

Zatrzymanie przez policję prezesa i wiceprezesa SKOK-u Wołomin sprawiło, że w tej sytuacji zawieszam opisywanie oferty Kas w listopadzie. Poczekajmy na dalszy rozwój wypadków - już dziś prokuratura ujawni zarzuty postawione zarządowi SKOK Wołomin.

Natomiast nie widzę sensu w wykonywaniu panicznych ruchów, ponieważ depozyty w SKOK-ach są chronione przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Dlatego nadal trzymam tam dość pokaźną sumę na kilku lokatach:

Tak jak wielokrotnie zaznaczałem - nie powierzyłbym SKOK-om oszczędności życia, tylko jakąś część płynnego kapitału.

Wróćmy do lokat bankowych.

GRUBSZY PORTFEL

Jeżeli posiadasz większą gotówkę i nie korzystałeś wcześniej z usług Lion's Banku, możesz sprawdzić jego ofertę lokat dla nowych klientów na różne okresy, takich jak:

30-dniowa Lokata Bonjour 5% (od 200 tys. do 300 tys. zł) 

3-miesięczna Lokata Premiere 4% (od 100 tys. zł)

4-miesięczna Lokata Prestige   4,05% (od 100 tys. zł)

Obowiązują podobne zasady jak w przypadku Expandera: konieczna wizyta w oddziale i brak obowiązku korzystania z dodatkowych produktów.

Pozostając w grupie Leszka Czarneckiego dorzućmy dwumiesięczną Lokatę na Otwarcie II (kwota 200 tys. zł) na 4,25% w Noble Banku.

POZOSTAŁE LOKATY PROMOCYJNE

A co w przypadku mniejszych sum?

Tu niezmiennie wskazuję BGŻOPtimę i trzymiesięczną Lokatę Bezkarną na 4% (od 1 do 20 tys. zł).

Jej największym plusem jest możliwość wcześniejszego zerwania bez utraty odsetek. Poza tym nie trzeba chodzić do żadnego oddziału. Wszystko odbywa się online. Podobnie bezboleśnie zamyka się potem rachunek - przez dyspozycję złożoną pocztą wewnętrzną w banku.


Osobom, które już są klientami BGŻ Optimy podpowiem, że bank obecnie promuje trzymiesięczną Lokatę Deklasującą z oprocentowaniem 3,5% i górnym limitem 500 tys. zł (maksymalnie 3 lokaty na osobę).

Jej nazwa wydaje się nieco na wyrost, ponieważ równolegle do końca listopada Credit Agricole proponuje 4,1% (wizyta w oddziale, nowe środki, do 50 tys. zł).  Przy okazji warto wspomnieć, że ten sam bank oferuje promocję, w której można łącznie wycisnąć nawet 1000 zł - miedzy innymi płacą stówę za pierwszy wpływ min. 1500 zł.


regulamin promocji

A może potrzebne Ci darmowe konto z bezpłatną kartą i przelewami? Sprawdź T-Mobile Usługi Bankowe.

5% otrzymują nowi klienci na dwumiesięcznej db Lok@cie w Deutsche Banku (od 2 tys. do 10 tys. zł) - wymagany rachunek dbNET.

Podobnie 5% nadal jest dostępne w Meritum Banku na dwumiesięcznej Lokacie Start (od 1 tys. do 10 tys. zł).

4,5% wciąż czeka na nowego w Getin Online - dwumiesięczna Lokata na Start (od 500 do 10 tys. zł).

Smart Bank daje nowym 4,3% na lokacie 1M, 4,2% na lokacie 2M oraz 4,1% na lokacie 1M (od 1 tys. do 10 tys. zł).

4% płaci Raiffeisen Polbank na trzymiesięcznej Lokacie Mobilnej (od 3 tys. do 10 tys. zł).  4% i górny limit 10 tys. zł są ulubione przez banki z lokatami mobilnymi w ofercie: BZ WBK, Getin Online, Getin Bank.

Tak samo 4% znajdziesz w Neobanku w ramach kolejnej edycji lokaty dla nowych klientów (od 1 tys. do 1 mln zł).

Bardzo oszczędną "grę wstępną" prowadzi mBank: 4% na 3 miesiące, ale tylko do 5 tys. zł.

LOKATY BEZ PROMOCJI

Z jakiegoś powodu banki nie dbają aż tak mocno o starych klientów jak o nowych i tu warunki są zdecydowanie gorsze.

Oprócz wymienionych wyżej lokat w Idei Banku i Optimie wskażę na ofertę SK banku (uwaga na zmienne oprocentowanie w większości przypadków), BIZ Banku oraz 6-miesięczną lokatę w Getinie.

Ostatnio mocno ściął oprocentowanie Meritum Bank.

Jeśli znajdziesz coś interesującego, zapraszam do podzielenia się informacją w komentarzach pod artykułem.

Zdecydowanie ciekawiej dzieje się w przypadku kont oszczędnościowych, choć wiadomo, że banki mogą tu też zacząć bawić się nożyczkami.

KONTA OSZCZĘDNOŚCIOWE

Do liderów zaliczamy tu Bank Smart, który nadal płaci 4% na koncie oszczędnościowym (do 50 tys. zł).


Poza tym teoretycznie niemal identyczne warunki dla KO oferowało Konto 3600 w Banku Millennium, ale w tym drugim przypadku, aby konto było faktycznie bezpłatne, trzeba było je zasilić co miesiąc kwotą minimum 1000 zł i wykonać przynajmniej jedną operację kartą. Od 3 listopada Millennium obniża oprocentowanie z 4. na 3%.

Natomiast od niedawna działa wspólne przedsięwzięcie mBanku i Orange pod marką Orange Finanse, gdzie znajdziemy konto oszczędnościowe na 4% z gwarancją utrzymania oprocentowania przez pół roku (maksymalnie 25 tys. zł).

Pozostałe konta oszczędnościowe zebrałem w tabeli:

Kliknij w tabelę, aby powiększyć

Jeśli znajdziesz jakąś interesującą ofertę, zapraszam do podzielenia się nią z innymi Czytelnikami w komentarzach.