poniedziałek, 1 września 2014

Najlepsze lokaty i konta bankowe wrzesień 2014

Zaczął się wrzesień. Nie da się ukryć, że nadchodzi jesień.

Fot. freeimages.com
Po powrocie z wakacji pora rozejrzeć się i sprawdzić, jakie są obecnie najlepsze lokaty i konta bankowe.

Uwaga! Wszystkie prezentowane poniżej oferty są objęte gwarancjami BFG do równowartości 100 tys. euro. 

Aktualizacja 13 września.

Wśród popularnych depozytów trzymiesięcznych na czele nadal znajduje się Lokata Happy w Idea Banku teraz z premią 50 zł.


Więcej szczegółów w oddzielnym artykule.

Oprócz wysokiego oprocentowania ta lokata posiada jeszcze inną zaletę - do jej otwarcia nie trzeba zakładać konta w Idea Banku.


A jakie są jej wady?

Przede wszystkim niezbyt wysoki limit maksymalny: 10 000 zł oraz fakt, że domyślnie jest ona odnawialna na niezbyt korzystnych warunkach lokaty standardowej, czyli trzeba zalogować się do systemu i zmienić jej status na "nieodnawialna", albo zadzwonić na infolinię banku i poprosić o wskazówki. No i niestety skierowano ją wyłącznie do nowych klientów, czyli po trzech miesiącach trzeba szukać czegoś innego.

Kolejna propozycja to otwierana z poziomu aplikacji Lokata Mobilna na 3 miesiące w Banku Millennium. Oferuje ona 4,5% pod warunkiem, że równocześnie założysz bezpłatne Konto 360º (wymagany wpływ 1000 zł raz w miesiącu i jedna operacja kartą płatniczą). W przypadku wyboru innego konta w Millennium oprocentowanie lokaty spada do czterech procent (kwota 500-10 000 zł). Trzymiesięczną lokatę mobilną na 4% znajdziemy również w Raiffeisen Polbanku (limit 3000-10 000 zł).

4,5% zapłacą nam w Getin Online - tyle dostaniemy na Lokacie na Start (maksymalnie 10 tysięcy zł, nowi klienci)

Niezłą propozycją dla osób, które nigdy nie korzystały z banku BGŻOptima jest Lokata Bezkarna otwierana również na kwartał. Dlaczego?

Co prawda oprocentowanie wynosi nieco mniej, czyli 4%, ale można ją zerwać w każdej chwili bez utraty odsetek, czyli działa podobnie jak konto oszczędnościowe.


Wśród sierpniowych nowości pojawiła się czteromiesięczna "Nowa Lokata Swobodnie Zarabiająca" w BZ WBK - tylko nowe środki, ale za to wysoki limit maksymalny: 500 tys. zł dla lokat otwieranych w oddziałach banku i 200 tys. zł dla lokat otwieranych w placówkach partnerskich. Głównym minusem tej lokaty jest właśnie konieczność osobistej wizyty w banku.

Jeżeli komuś nie pasuje taki wymóg, powinien przyjrzeć się czteromiesięcznej Lokacie Drużynowej w Idea Banku, na którą właśnie trwają zapisy (im ich będzie więcej, tym wyższe oprocentowanie zaproponuje bank - od 3,6 do 4%).

Gdzie jeszcze znajdziesz w miarę atrakcyjne lokaty trzymiesięczne?

Dla nowych środków -  Lokata Supernowa na 3,75% w Idea Banku (od 5000 zł).

Dla nowych klientów - EnergoLokata 3M Plus na 3,9% w NeoBANK-u.

Bez zakładania konta i z wysokim górnym limitem (2 mln zł) - Lokata BIZ Spinająca na 3,3% w BIZ Banku.

Jak widać, trzeba się trochę nagimnastykować, albo zadowolić zdecydowanie niższym oprocentowaniem.

Dlatego przedstawię jeszcze kilka ciekawszych propozycji krótkoterminowych:


Razem z lokatą należy założyć konto osobiste, ale jest ono bezpłatne i dołączono do niego kartę z możliwością darmowych wypłat z wszystkich bankomatów w całej Polsce.

5,1 procent było do wzięcia do 1 września na miesięcznej Lokacie Sierpniowej w Expanderze (30-50 tys. zł, wizyta w oddziale, nowi klienci).

5 procent można jeszcze wycisnąć z dwumiesięcznej db Lok@ty (do 10 tys. zł) oraz 30-dniowej Lokaty Bonjour w Lion's Banku (200 tys. zł), a 4,25% w Noble Banku - dwumiesięczna Lokata na Otwarcie II (200 tys. zł).

Alternatywnie proponuję zapoznać się z ofertą SKOK-ów, zwłaszcza SKOK-u Wołomin (wchodzimy na tę stronę i logujemy się hasłem "SKOK2014"). Kilka dni temu KNF odmówiła zatwierdzenia na stanowisku prezesa obecnego szefa SKOK-u Wołomin i widać, że na linii KNF- SKOK-i będzie działo się bardzo wiele. Dlatego przypomnę, że depozyty w SKOK-ach objęte są takimi samymi gwarancjami jak te złożone w bankach.

Poza tym zwracam uwagę również na zwykle pomijany w wielu rankingach lokat SK bank. W jego przypadku większość lokat cechuje oprocentowanie zmienne.

W lipcu po raz pierwszy w historii III RP odnotowaliśmy deflację. Z tego powodu oczekuje się, że Rada Polityki Pieniężnej prawdopodobnie obetnie stopy procentowe, może nawet jeszcze w tym tygodniu.

W tej sytuacji teoretycznie najlepszym pomysłem mogłoby być założenie lokaty o stałym oprocentowaniu na dłuższy okres. Jeżeli ktoś sądzi, że stopy procentowe pozostaną jeszcze długo na niskich poziomach, powinien założyć na przykład dwuletnią lokatę w Santander Banku na 3,9% lub Lokatę Spinającą na 3,95% w BIZ Banku.

Lokata Spinająca nie wymaga otwierania konta w banku i dlatego można przyjrzeć się też jej innym wariantom czasowym oraz propozycjom BIZ Banku dołączanym do konta.

Poza tym dla mniejszych kwot (do 10 tys. zł) mamy do wyboru roczną lokatę mobilną w  BZ WBK (4%).

Osobiście nigdy nie zakładam lokat trwających ponad rok i wybieram większą mobilność gotówki. Poza tym sądzę, że przez ten okres wiele może się wydarzyć, a banki jednak będą rywalizować o depozyty.

KONTA OSZCZĘDNOŚCIOWE

W zeszłym tygodniu interesujący manewr wykonał bank BGŻOptima. Do 25 sierpnia trwała promocja, w ramach której na koncie oszczędnościowym Optima płaciła 3,5%. Wiedząc o tym wcześniej, zleciłem przelew na zewnątrz i wyciągnąłem stamtąd całą kasę:

Okazało się, że wykonałem dobry ruch, ponieważ bank przedłużył promocyjne 3,5% (do 100 tys. zł) do 25 listopada, ale liczy je dla nowych środków według stanu na koniec dnia 25 sierpnia. W takim razie mogę sobie tam trzymać na 3,5% całkiem sporo kasy, ale wcale nie będzie to najlepszą opcją.

Więcej, czyli 4% na koncie oszczędnościowym płaci Bank Smart (do 50 tys. zł) oraz Bank Millennium (przez 3 4 miesiące, do 50 tys. zł, otwierane razem z bezpłatnym Kontem 360º).

Wybrane oferty znajdziesz w tabeli poniżej:
Kliknij, aby powiększyć
KONTA BANKOWE

W sierpniu wielkim zainteresowaniem cieszyła się promocja z tabletami w BNP Paribas. Bank zobowiązał się, że prześle tablety do 10 października, więc osoby, które spełnią warunki muszą jeszcze cierpliwie poczekać.

Przy okazji zauważmy, że wciąż możemy czasem wycisnąć coś z banków w zamian za korzystanie z ich oferty. Do rozważenia między innymi:

Konto Rozsądne w Alior Banku (3% zwrotu za zakupy), ewentualnie Konto Tanie Zakupy w Getin Online.

Sam jestem zwolennikiem nieco prostszych rozwiązań i prędzej wybrałbym konto zupełnie bez opłat (typu Proste Konto Osobiste w Meritum Banku), niż polował na te coraz mniejsze kwoty z moneybacków.

A wśród pytań, na które nie znalazłem odpowiedzi jest też takie, zadane przez jednego Czytelnika w ostatni weekend:


Jeśli możecie pomóc Janowi, albo chcecie coś dodać do powyższego zestawienia, zapraszam do komentarzy.