wtorek, 1 lipca 2014

Najlepsze lokaty i konta bankowe lipiec 2014

Jeżeli chodzi o temat lokat, czerwiec bez wątpienia należał do... Michała Szafrańskiego, który rozbudził wyobraźnię spragnionych wysokich zysków w sieci artykułem "Jak zarobiłem 69 000 zł w 8 dni czerwca, czyli czy w blogowaniu są pieniądze?" Co więcej, od tamtej pory kwota urosła do zdecydowanie większej i życzę Michałowi, aby w sierpniu przy wypłacie zaliczono mu jak najwięcej wniosków.

Oczywiście za chwilę w necie pojawiło się sporo wpisów na temat lokaty w BGŻOptima, nawet na blogach i stronach, którym do tej pory daleko było do tej tematyki.

Każdemu wolno marzyć i o ile nikt nie wciska podejrzanych produktów typu "szybka pożyczka na 1500 procent", nie widzę w takim działaniu niczego zdrożnego.

Jakiś konkretny przykład?

600 zł do wyciśnięcia z BNP Paribas

Wśród nowości pojawiło się ciekawe konto w banku BNP Paribas, które w pewnym stopniu próbuje wypełnić pustkę po Alior Syncu.


Na czym polega jego atrakcyjność?

Oferuje ono 3% zwrotu gotówki (moneyback) od transakcji wykonanych online przy pomocy karty debetowej MasterCard Paypass z wykorzystaniem systemu płatności PayU. W sumie do zgarnięcia jest 600 zł przez rok (50 zł na miesiąc).

Skoro od dziś maksymalna opłata karciana pobierana przez banki (interchange) spada do 0,5% wartości transakcji, nie można oczekiwać, aby tego typu promocji pojawiało się zbyt wiele.

Pełen regulamin znajduje się tutaj.


Na co należy uważać?

Przede wszystkim iKonto jest bezpłatne pod warunkiem, że co miesiąc wpływa na nie co najmniej 1000 zł. W przypadku niespełnienia tego wymogu bank naliczy nam opłatę 9 zł i na dodatek nie obejmie nas moneyback.

Z kolei karta MasterCard wymaga obrotu 200 zł miesięcznie pod groźbą opłaty 6 złotych (można jej uniknąć także wtedy, gdy posiadasz w BNP Paribas jakąś kredytówkę).

Wypłaty z bankomatów BNP Paribas są darmowe, a z obcych maszyn można wykonać takie operacje za free 4 razy w miesiącu (każda kolejna kosztuje 3 zł).


Uwaga! Konta nie zakładamy w oddziale banku, tylko w internecie przez złożenie wniosku na specjalnie dedykowanej stronie.  Najpierw wypełniasz formularz z danymi osobowymi. Następnie wysyłasz przelew w wysokości 1 zł na podany nr rachunku w BNP Paribas ze swojego konta w innym banku. Później otrzymujesz e-mail z linkiem do aktywacji rachunku oraz przelew zwrotny złotówki. Wreszcie po kliknięciu linka w e-mailu otrzymujesz dostęp do iKonta i gotowe.

Dla kogo jest to konto?

Na pewno dla osób dokonujących regularnych zakupów w sieci. W takim przypadku wszystkie zakupy w ciągu miesiąca w przedziale od zera do 1500 zł będą premiowane  trzyprocentowym zwrotem gotówki.

Czy opłaca się schylić po te 600 zł przez najbliższy rok?

Każdy niech sam oceni.

Jeżeli natomiast szukasz konta bankowego z darmową kartą debetową i bezpłatnymi przelewami,  bez żadnych dodatkowych warunków i zbędnych opłat, rozważ Proste Konto Osobiste w Meritum Banku. Poza tym bank kusi nowych dwumiesięczną Lokatą Start z oprocentowaniem 5%.

Podobnie 5 procent można wycisnąć na trzymiesięcznej Lokacie Happy w Idea Banku, której sporą zaletą jest brak wymogu zakładania konta oraz dwumiesięcznej db Lok@cie w Deutsche Banku.

5 procent wygląda fajnie, ale zauważmy, że górny limit tych lokat wynosi tylko 10 tysięcy złotych. Dlatego w przypadku większego kapitału, lepszym rozwiązaniem jest Lion's Bank i 30-dniowa Lokata Bonjour z widełkami 200-300 tys. zł.

A czy te lokaty i konta oszczędnościowe są w ogóle opłacalne?

Jeśli patrzymy wyłącznie na dane z GUS i NBP alarmującego o rekordowo niskich oczekiwaniach inflacyjnych konsumentów, realnie lokaty i konta oszczędnościowe przynoszą zyski. Dlatego w I kwartale tego roku Polacy aż trzy czwarte nowych oszczędności ulokowali w bankach.

Na pewno znajdujemy się w zdecydowanie lepszej sytuacji niż na przykład mieszkańcy strefy euro z lokatami na poziomie 0-1 procent.

Dziś zaczyna się dwudniowe posiedzenie RPP, na którym nie tylko dojdzie do interesującego towarzysko spotkania Hausner -  Belka, ale zapewne równie zajmującej dyskusji na temat stóp procentowych. Do niedawna wydawało się, że nastąpił koniec obniżek, a tymczasem coraz więcej osób wskazuje, że ze względu na gasnącą inflację oraz niejednoznaczne dane z gospodarki Rada może dokonać jeszcze jednego cięcia o 0,25 proc.

A teraz sprawdźmy, gdzie jeszcze opłaca się trzymać nadwyżki finansowe i zaskórniaki.

KONTA OSZCZĘDNOŚCIOWE I LOKATY JEDNODNIOWE

Na pierwszy rzut oka bardzo atrakcyjnie wygląda Lokata Bumerang II w Getinie Online teoretycznie z oprocentowaniem maksymalnym nawet 5%. Zwróćmy jednak uwagę, że kwota wyjściowa wynosi 3,5%, a te 5% można wyciągnąć jedynie, jeśli wykonasz danego dnia aż 15 transakcji kartą (za każdą transakcję bank dorzuca 0,1 pp, maksymalnie 5%). Jeśli dodamy do tego, że jej górny limit wynosi tylko 10 tys. zł i należy lokatę codziennie odnawiać, to cała zabawa wydaje się mocno dyskusyjna.

Znacznie ciekawszy jest nowy Bank Smart i 4% na koncie oszczędnościowym, na dodatek bez górnego limitu depozytu.
Kliknij, aby powiększyć
Poza tym kilka innych banków daje 3% - na przykład ING.

LOKATY

Wybór rachunków oszczędnościowych jest całkiem pokaźny, co kontrastuje z nędzną ofertą lokat miesięcznych. O ile nie posiadasz wolnych 200. tys. zł, nie warto sobie zawracać głowy lokatami z oprocentowaniem maksymalnym 3%, jeśli można uzyskać więcej na koncie oszczędnościowym.

A dla widełek 200-300 tys. zł pozostaje wymieniana wcześniej 30-dniowa Lokata Bonjour.

W przypadku lokat dwumiesięcznych najwięcej procentowo daje Meritum Bank:


Tak samo 5 procent oferuje Deutsche Bank, ale w komentarzach otrzymywałem sygnały od Czytelników na temat różnych problemów z bankiem i lokatą.

Wciąż 4,5% znajdziemy na nieśmiertelnej Lokacie na Start w Getinie Online.


Są to jednak niestety oferty jednorazowe dla nowych klientów i to zazwyczaj z niskim górnym limitem (10 tys. zł) (dwa razy tyle można wpłacić na Lokatę Bezkarną w BGŻOptima i dodatkowo premią jest możliwość wcześniejszego jej zerwania bez utraty odsetek).

Identyczny problem dotyka lokat trzymiesięcznych i dłuższych. Dlatego tym razem na wniosek kilku Czytelników przedstawię wybrane lokaty dostępne dla wszystkich i dla nieco wyższych kwot.

Najpierw podam, co sam zrobiłem ostatnio - założyłem czteromiesięczną Lokatę 10-latkę w SKOK Wołomin na 4,5% (oprocentowanie zmienne). Przypomnę, że SKOK-i są objęte gwarancjami BFG, a mnie nie interesują przepychanki między PO i PiS.

Jeśli dysponujesz kwotą co najmniej 100 tys. zł, do rozważenia jest Lokata Extra na 4% w Meritum Banku na 3 miesiące (nowe środki). Dla posiadaczy chudszych portfeli istnieje wersja cztero- i sześciomiesięczna.

Poza tym zaczęły pojawiać się w miarę niezłe lokaty w Bossa Banku. Tak samo wyróżnia się BIZ Bank (do niedawna FM Bank) czy sk Bank

Więcej lokat znajdziesz w zestawie czerwcowym oraz na tej stronie.