poniedziałek, 31 marca 2014

Najlepsze lokaty i konta bankowe kwiecień 2014

Co prawda kwiecień zaczyna się dopiero jutro, ale uznałem, że nie warto czekać i już dziś pora przedstawić najlepsze lokaty i konta bankowe datowane na kwiecień 2014. W komentarzach będziemy aktualizować oferty i dodawać te najnowsze.

Od czego zacząć?

Zapewne od tego, że prawdopodobnie dotarliśmy do dołka, jeśli chodzi o poziom inflacji CPI i NBP prognozuje jej powolny wzrost. Z tego powodu lansowane przez banki długoterminowe depozyty na 2-3 lata wydają się wątpliwym pomysłem - blokujemy środki na bardzo długo w zamian za niezbyt wysoką nagrodę i na dodatek zawsze może się przytrafić jakiś Cypr czy Krym.

Banki powoli podnoszą oprocentowanie krótszych lokat i właśnie na tych ostatnich (oraz kontach oszczędnościowych) powinniśmy się skupić w przypadku ochrony kapitału. A jeśli ktoś jest zainteresowany jego pomnażaniem i brakuje mu wiedzy, zapraszam do Elementarza Inwestora, którego baza materiałów cały czas rośnie, podobnie jak liczba subskrybentów newslettera oraz uczestników grupy na Facebooku.


KONTA OSZCZĘDNOŚCIOWE

W tym segmencie nowością jest podniesienie oprocentowania na koncie oszczędnościowym przez BGŻOptima. Bank oferuje 3,5% dla nowych środków (wg stanu na 18 marca) do 17 czerwca, maksymalnie 40 tys. zł.
Kliknij, aby powiększyć
W tabeli nie uwzględniono wymagającego płatnego pakietu konta oszczędnościowego w BNP Paribas. Oprócz tego w ofercie SK banku znajduje się "elokacja", czyli rachunek oszczędnościowy z oprocentowaniem progresywnym:
Oznacza ono, że jeśli posiadasz na przykład 60 tys. zł, twoje środki są oprocentowane następująco: pierwszy tysiąc 0%, nadwyżka do 25 tys. zł 2,6%, nadwyżka od 25 do 50 tys. zł 3%, i dopiero końcówka od 50 000,01 do 60 tys. zł na atrakcyjne 3,8%. Wynika z tego, że "elokacja" opłaca się przy większych kwotach.

Poza tym Toyota Bank oferuje skomplikowaną dwudniową lokatę o następujących warunkach:

 LOKATY 1-MIESIĘCZNE

Wśród zwykłych lokat najwięcej płaci BNP Paribas: 3% dla nowych środków (według stanu na 13 marca), wymaga odwiedzin  w oddziale, od tysiąca do 500 tys. zł.

Natomiast zupełnie bez żadnych haczyków i dostępna w sieci jest lokata w Meritum Banku. Jednak 2,7% właściwie ja dyskwalifikuje, tak samo jak lokatę w BNP Paribas - przecież więcej otrzymamy dzieląc środki na kilka kont oszczędnościowych i na dodatek mamy cały czas dostęp do pieniędzy bez groźby utraty odsetek.

Z kolei po zniknięciu z oferty Idea Banku Lokaty na Dobry Początek, na placu boju spośród typowych "wabików" na nowych pozostaje jedynie 30-dniowa Lokata Bonjour w Lion's Banku - kwota od 200 do 300 tys. , 5%, wymagana wizyta w oddziale.

LOKATY 2-MIESIĘCZNE

Najciekawszą propozycją z powodu łatwości spełnienia wymogów banku jest lokata w Alior Banku na 4% (nowe środki liczone od 4 marca, od 1000 zł, bez górnego limitu).

EDIT;  od 27 marca Alior Bank oferuje taką lokatę jedynie w wariancie dwuletnim.

W promocji są takie:
Uwaga! Czytelnicy sygnalizują problem z Deutsche Bankiem ze spełnieniem warunku w postaci szybkiego otwarcia rachunku db NET.

SK bank proponuje Interlokatę Standard: 2,85% oprocentowanie stałe lub 3% oprocentowanie zmienne.

LOKATY 3-MIESIĘCZNE

W tej popularnej kategorii wspomniany przed chwilą SK bank daje na Interlokacie Standard odpowiednio 3,3% (stałe) oraz 3,5% (zmienne) Z kolei FM Bank 3,41% (FM Lokata Pro).

A jak wyglądają liderzy promocji?

Kliknij, aby powiększyć
LOKATY 6-MIESIĘCZNE

Kolejny bank zachęca do skorzystania z bankowości mobilnej kusząc lepszym oprocentowaniem. Teraz przyszła pora na Millennium. Lokata mobilna jest dostępna tylko w specjalnej aplikacji i daje 4%. Niestety jej górny limit wynosi jedynie 10 tys. zł.

W SK banku oferują online "elokatę24" na 3,8% (od 3 tys. zł, oproc. zmienne), a w FM Banku FM Lokatę Pro na 3,61% (należy założyć konto).

LOKATY 12-MIESIĘCZNE

I tu następny bank szturmujący smartfony: BZ WBK podobnie płaci 4% na lokacie mobilnej. FM Bank posiadaczom kont oferuje 3,75% (FM Lokata Pro), a pozostałym 3,65% (FM Lokata Spinająca).

Należy wspomnieć także o Idea Banku. Lokata Fair Play nie powala na kolana oprocentowaniem (3,6%). Jednak można ją zerwać wcześniej z nieco zredukowanymi odsetkami: po 3 miesiącach (3,4%) lub po 6 miesiącach (3,5%).

SK bank oferuję lokatę rentierską na 4,2% (oproc. zmienne, min. 8 000 zł) oraz 13-miesięczną elokatę24 na 4% (oproc. zmienne, od 3 000 zł).

Po skasowaniu premii przez BGŻ wypada wskazać na dwie możliwości zarobienia dodatkowych paru złotych:

1. 700 zł w BZ WBK.
2. 50 zł w Inteligo

Jeśli znalazłaś/-eś ciekawą ofertę lub chcesz podzielić się swoją opinią, zapraszam do komentarzy.