niedziela, 1 września 2013

Najlepsze lokaty i konta bankowe wrzesień 2013

Po rekordowym czerwcowym spadku inflacji CPI do poziomu zaledwie 0,2 proc., w lipcu wyraźnie ona podskoczyła i wyniosła 1,1 proc. (liczona rok do roku). Zatem realnie lokaty wciąż przynoszą zyski, ale trochę mniejsze i na dodatek ich oprocentowanie nadal się kurczy.

Nie inaczej stało się z najkrótszymi depozytami jednodniowymi oferowanymi w grupie Leszka Czarneckiego.

Obecnie "jednodniówki" w Getin Online ("Bumerang") oraz Idea Banku ("Ping-Pong") płacą jedynie 4 procent. Wymagają one od ich posiadaczy codziennego odnawiania, a przy górnych limitach odpowiednio 10 i 20 tys. zł stawiają duży znak zapytania przy racjonalności ekonomicznej tego typu działania. Zwłaszcza, że te same 4 procent bez codziennego odnawiania oferuje na koncie oszczędnościowym Meritum Bank (promocja niedostępna dla nowych).

4 procent dostaniesz także w Deutsche Banku ("db Konto Oszczędnościowe 24h"). Jednak istnieje nie tylko górny limit 10 tys. zł, lecz już zapowiedziano obniżkę do 3. procent od 23 września.

W dalszym ciągu trwa też promocja dla nowych klientów BGŻOptima. 4% (maksymalnie 20 tys. zł) przez pierwsze trzy miesiące to konkurencyjna stawka na rynku.

Z ciekawostek zauważmy konto dla dziecka w PKO BP na 4,5 proc. (do 2,5 tys. zł).

Z kolei w Alior Banku na dwóch rodzajach kont - "Rachunki bez Opłat" oraz "Rachunki bez Opłat Plus" uzyskamy 5 proc. (do salda 5 tys. zł ), o ile na konto wpłynie wynagrodzenie.

Więcej da się wycisnąć z Aliora i wynagrodzenia kierując pensję na "Konto Rozsądne" - 5 procent zwrotu za zakupy spożywcze (maksymalnie miesięcznie 50 zł, a rocznie 400 zł).  Uwaga! Opłata za kartę 5 zł/miesiąc.

Przypomnijmy też o premii za wpływ wynagrodzenia/stypendium w postaci moneybacku 5% za transakcje internetowe w banku Alior Sync (limity 50 zł na miesiąc/200 zł na rok).

Zmotoryzowani mogą przyjrzeć się opisywanej na blogu w maju karcie debetowej dla kierowców umożliwiającej zakup paliwa po 3,95 zł (na stacji Shella wypatrzyłem powrót promocji z bonem 15 zł do Lidla - warunek: zakup min. 20 litrów paliwa). 

Po wielu niekorzystnych zmianach w BGŻ atrakcyjność konta z premią mocno spadła. Natomiast zauważmy, że Dobre Konto w Millennium nadal umożliwia nam odzyskanie 3 procent z każdych 100 zł wydanych na zakupy (maksymalnie 50 zł/miesiąc), a na dodatek możemy sobie sami przelać 1000 zł na konto i po wykonaniu jednej transakcji miesięcznie kartą spełniamy wymogi programu premiowego (w Millennium zwracam uwagę jeszcze na kartę kredytowej Impresja).

Jeśli ktoś wydaje naprawdę sporo na zakupy, powinien przyjrzeć się propozycji BZ WBK. Co prawda płatności kartą wydaną do konta "Wydajesz & Zarabiasz" dają tylko 1 procent zwrotu. Za to górny limit wynosi aż 500 zł miesięcznie.

Kupującym podręczniki przypomnę o promocji "Kulturalne 5%" w Banku BPH.

Wreszcie dorzućmy częste promocje kart kredytowych w Citi Handlowym. A posiadają one taką przyjemną cechę, że oprócz premii za otwarcie oraz mil i innych tego typu wabików, umożliwiają one darmowe opłacanie naszych rachunków za energię elektryczną czy czynsz (trzeba zdefiniować przelewy z karty na infolinii).

Wojciech Boczoń z Bankiera wskazuje, że klienci mają poważny problem z wyborem lokaty, co obrazuje zmiana struktury depozytów w bankach:

źródło: Bankier.plJednak spróbujemy znaleźć te najciekawsze oferty i na początek wróćmy do wakacyjnych hitów. Tydzień temu zniknęła "Lokata Wakacyjna" z Expandera. Na placu boju pozostaje zmodyfikowana "Lokata Bonjour" w Lion's Banku na 5,5 proc. na 50 dni.

Do minusów zaliczymy:

1. Wysoką wpłatę minimalną (100 tys. zł, maksymalnie 200 tys. zł)
2. Niewielką liczbę oddziałów
3. Konieczność wizyty w oddziale i czasem wątpliwą przyjemność rozmowy z pracownikiem banku

Całą czołówkę lokat bankowych tworzą teraz propozycje startowe dla nowych klientów grupy Leszka Czarneckiego, czyli:

1. Lokata na Start w Getin Online na 5,25 proc. (1, 2 lub 3 miesiące)
2. Lokata na Dobry Początek w Idea Banku na 5,1 proc.(1 lub 3 miesiące)

ewentualnie
3. Lokata na Otwarcie w Noble Banku na 4,75 proc. (50 -100 tys. zł) lub 4,5 proc. (100-250 tys. zł) na 3 miesiące

Dlaczego ewentualnie?

W Noble Bank trzeba otworzyć do tego konto, które jest płatne... 99 zł miesięcznie, o ile nie spełnimy jednego z wyśrubowanych warunków (najłatwiej opłaty uniknąć przez wpływ 12 tys. zł).

Do tego zestawu dorzućmy jeszcze lokatę 3-miesięczną na 4 procent w neoBanku (górny limit aż 1 mln zł) oraz taką samą dla nowych w Meritum Banku (tu max. tylko 10 tys. zł).

Poza tym istnieje jeszcze spora gama lokat w SK banku, których głównym minusem jest zmienne oprocentowanie - na przykład eLokata na 6 miesięcy 4,25% od 6 września.

W sierpniu pojawiła się promocja dwuletniej lokaty w hiszpańskim Santander Banku. Założenie jej w internecie daje nam 4,1%. Podobnie płaci FM Bank na lokacie PRO, ale w tym przypadku trzeba zakładać konto.

Z zasady zakładanie lokat na okres dłuższy niż rok nie jest zalecane, choć czasem się opłaca - kiedy, stopy procentowe maleją. Teraz o niższe będzie trudno, więc decyzja nie jest prosta.

Można zajrzeć jeszcze na przykład na stronę LiveSmarter.

Banki nakłaniają klientów do zakładania lokat połączonych z funduszami czy programów systematycznego oszczędzania. Natomiast nie można zapominać, ze pod koniec listopada pod skrzydłami BFG znajdą się SKOK-i.

Ich oferta depozytowa jest bardzo konkurencyjna, a niewątpliwie liderem wciąż pozostaje SKOK Wołomin.

Przykładowa propozycja to Lokata Stała na trzy miesiące na 6,1 proc.

Więcej informacji na temat aktualnej oferty SKOK-u Wołomin znajduje się w oddzielnym wpisie.

Teoretycznie należałoby uwzględnić jeszcze Kasę Polską. Jednak ze względu na liczne pułapki w postaci przeróżnych opłat, należy patrzeć na ten SKOK z pewną rezerwą i wszystko dokładnie sprawdzać.