wtorek, 2 kwietnia 2013

Najlepsze lokaty i konta bankowe kwiecień 2013

Niewątpliwie marzec tego roku przejdzie do historii. Okazało się, że ministrowie finansów krajów strefy euro w ramach planu ratunkowego dla Cypru zaproponowali nie tylko "opodatkowanie"/grabież dużych depozytów bankowych, ale także tych do tej pory rzekomo gwarantowanych - do 100. tys. euro.

W ich pierwotnym planie miano skonfiskować 6,75 proc. oszczędności zgromadzonych w bankach przez drobnych ciułaczy oraz 9,9 proc. tych bogatszych. W końcu wycofano się z tego rozwiązania (a dla zamożniejszych może to być nawet 60 proc. "redukcji"). Jednak niepokój pozostał, co wpłynęło między innymi na poszukiwanie na gwałt alternatyw  - stąd wziął się między innymi skok wartości Bitcoina.

Co do tego ostatniego nie mam zdania i dyskusja toczyła się i pewnie będzie toczyć także tutaj, na łamach bloga - na razie pozostaję tradycjonalistą i wybrałem złoto.

Natomiast co do lokat i kont bankowych sytuacja zmieniła się dość istotnie, ponieważ wzrosło ryzyko, a na dodatek spada oprocentowanie, co razem tworzy nieciekawą mieszankę. Jeżeli weźmiemy pod uwagę fakt, że środki zgromadzone przez BFG są tylko ułamkiem kilkuset mld zł zgromadzonych w bankach przez Polaków (więcej w czarnym scenariuszu K. Rybińskiego), łatwo zrozumiemy, że przy wyborze lokat i kont bankowych w kwietniu proponuję nieco zmienić optykę.

Przede wszystkim patrzmy na to, co można wyciągnąć w miarę szybko z banków, czyli konta z premiami (uwaga na interpretację Ministerstwa Finansów, które twierdzi, że trzeba jeszcze potem od tego zapłacić podatek, ale nakazuje też bankom wysyłanie klientom PIT-ów, czego nie robią).

Przygotowałem na blogu niedawno specjalny zestaw zaczynający się od BGŻ, skąd można " na czysto" wycisnąć maksymalnie 45 zł miesięcznie (dla małżeństwa w skali roku mogą być to już całkiem ciekawe pieniądze, za które da się na przykład kupić lodówkę czy pralkę). W ramach uzupełnienia wspomnijmy o zmianie zasad "cashbacku" w Alior Syncu (obowiązują od 1 czerwca dla dotychczasowych klientów).

Natomiast poszukiwaczom premii mogę wskazać bon na 200 zł na zakupy w Merlin.pl z kontem w Getinie Online oferowany na Gruperze. Zainteresowani powinni dobrze przestudiować regulamin promocji i zwrócić uwagę na informację o Koncie Perfekcyjnym:

miesięczna opłata za prowadzenie Konta Perfekcyjnego wynosi 9,99 zł. Opłata za dany miesiąc nie jest pobierana  pod warunkiem zasilenia rachunku na kwotę min. 1000 zł oraz wykonania kartą debetową transakcji bezgotówkowych o wartości min. 400 zł miesięcznie.

Przy spadającym oprocentowaniu kont oszczędnościowych wyróżnia się Meritum Bank, który zagwarantował, że do końca roku nie spadnie ono poniżej 4 proc. (aktualnie wynosi ono 4,7 proc.).

Najwięcej wciąż jeszcze płaci Deutsche Bank (6 proc. do 10 tys. zł) - 18 kwietnia mają nastąpić zmiany (pojawiają się sprzeczne informacje, czy te 6 proc. zostanie).

Co do typowych lokat - tym razem proponuję zajrzeć do zestawienia przygotowanego dziś na innym blogu (skoro jest aktualne, nie ma potrzeby dublowania się).

Dla większych środków dodatkowo coś tam wyliczyła redaktor z Bankiera.

No i mamy jeszcze na przykład taką wyszukiwarkę lokat.

Nowa zasada brzmi teraz, aby nie tylko nie trzymać w jednym banku wszystkiego, ale posiadać solidny plan awaryjny i na ten temat przygotowałem też w marcu oddzielny wpis.

Poza tym dla oszczędzających ważna informacja na temat SKOK-ów przyszła z KNF.

Wynika z niej, że należy zachować sporą ostrożność co do Kas (sam trzymam tam tylko część pieniędzy) - nie mylmy jej ze strachem.

Jeśli znalazłeś ciekawą ofertę lokaty/konta/promocji, albo chcesz się po prostu podzielić uwagami, zapraszam do komentarzy.