piątek, 5 kwietnia 2013

BGŻOptima znowu tnie oprocentowanie. Gdzie dobre konto oszczędnościowe?

Dziś spadło oprocentowanie konta oszczędnościowego w banku BGŻOptima:

 
Co więcej, będzie ono ważne tylko do końca kwietnia, a od przyszłego miesiąca skurczy się do 3,6 proc.(to 3,6 ogłaszano wcześniej, że będzie obowiązywać już teraz).

Pamiętamy, jak bank wystartował z wielką pompą w 2011 roku, ogłaszając się idealnym miejscem dla ciułaczy. Patrząc na obecną, niezbyt rewelacyjną ofertę możemy uznać, że to koniec banku dla oszczędzających, co potwierdza moje wyświetlone powyżej zerowe saldo rachunku.

Sytuacja zrobiła się o tyle paradoksalna, że internetowy oddział BGŻ stał się mało przydatny, a ten marmurkowy okazuje się zdecydowanie lepszy.


W dalszym ciągu działa "Konto osobiste z premią", dzięki któremu możemy otrzymać maksymalnie 45 zł premii miesięcznie: bank dodaje do naszego wynagrodzenia 1 proc. (podobno przechodzą też przelewy własne - nie sprawdzałem), ale kasuje za kartę 5 zł miesięcznie (dlatego premia maksymalna 50-5= 45 zł).

Trzeba pamiętać jeszcze o wymogu operacji bezgotówkowych kartą w wysokości  300 zł/miesiąc.

Natomiast, jeśli chodzi o konta oszczędnościowe, zamiast BGŻ Optimy proponuję kilka alternatyw z wyższym oprocentowaniem:

1. Deutsche Bank do 10 tys. zł na 6 proc.
2. Citibank do 50 tys. zł 5 proc.

W tym drugim przypadku uwaga na dużo gwiazdek, które najłatwiej ominąć (w sensie opłat) jednym prostym ruchem - zleceniem przelewu w odpowiedniej wysokości wynagrodzenia (optymalne min. 2000 zł).

3. Meritum Bank 4,7 proc. bez ograniczeń górnej kwoty

Poza tym jeden z Czytelników wskazał w komentarzu na promocję dla klientów DnB Nord przechodzących do Getin Noble: 5,5 proc. dla dowolnej sumy przez kolejne 90 dni po migracji.

Warto też wspomnieć o koncie oszczędnościowym dla młodzieży w Toyota Banku. Na rachunku Super Click otrzymasz 5,75 proc. do 10 tys. zł (powyżej dychy: 4,5 proc.).

No i pozostając przy tym samym banku - Toyota oferuje do 12 kwietnia lokatę jednodniową na 7 proc., ale trzeba ją codziennie ręcznie odnawiać i maksymalny limit wynosi 3 x 5000 zł - moim zdaniem szkoda czasu, zwłaszcza, że promocja kończy się już za tydzień.

PS

Ciekawostka: od rana nie działają mBank i Multibank. Pewnie to zemsta na klientach, którym nie podoba się (patrz: komentarze) podwyżka opłaty za nieużywaną kartę  z 2. na 4 zł miesięcznie.