poniedziałek, 1 października 2012

Najlepsze lokaty i konta bankowe październik 2012

Październik nazywany jest miesiącem oszczędzania, ale tym razem wypada zacząć w nietypowy sposób, czyli od... zamykania niepotrzebnych kont i rachunków bankowych.

Dlaczego?

Banki wyraźnie rozpoczęły jesienne polowanie na gapowiczów i ich zaskórniaki, wprowadzając po cichu opłaty za prowadzenie rachunku.

W listopadzie do grona dołączy na przykład Alior Bank, który jest szykowany na sprzedaż i gorączkowo podkręca wynik finansowy.
Poza tym zauważmy, że przy słabnącej akcji kredytowej banki nie muszą aż tak ostro walczyć o depozyty i najchętniej oferują jednorazowe promocje dla nowych klientów - ostatnia ciekawa to Alior Sync i lokata rekomendacyjna na 7,5 proc. na 4 miesiące.

Podobnych propozycji jest więcej (na przykład Lokata z Kuponem VIII w Idea Banku), ale warto skalkulować czy się to opłaca, bo często wymaga ona wizyty w oddziale czy otwarcia kolejnego rachunku, czyli oznacza zawracanie głowy.

Na pewno warto wyciskać z banków pieniądze z promocji związanych z wpływem wynagrodzenia czy zakupami kartą danego banku (więcej w poprzednim zestawieniu).

Jednak mamy pewien problem związany z brakiem dobrych lokat na dłuższy okres - niespodziewanie jednym z liderów stał się mBank. A wiele wskazuje na to, że RPP prędzej obniży stopy procentowe niż je podniesie (jutro zaczyna się jej kolejne posiedzenie).

Dlatego zapewne dość dobrą taktyką pozostanie wyszukiwanie promocji jak w Alior Sync i przenoszenie swojej gotówki do kolejnych banków, co powinno zapewnić wyższą stopę zwrotu niż roczny depozyt trzymany w jednym banku.

Jeżeli ktoś znalazł ciekawą lokatę/konto czy chce się podzielić swoimi uwagami, zapraszam do komentarzy, a skoro zaczynamy miesiąc oszczędzania proponuję z tego powodu odłożyć jakieś pieniądze, nawet choćby symboliczną stówę.