niedziela, 6 listopada 2011

Jaka strategia dla lokat na 2012 rok?

Znamy już projekt ustawy okołobudżetowej przygotowany przez Ministerstwo Finansów na 2012 rok, który oznacza definitywny koniec lokat antybelkowych w przyszłym roku.

Zmiana sposobu naliczania odsetek nastąpi 3 miesiące po ogłoszeniu ustawy, która ma być dopiero uchwalona, więc trochę czasu zostało. Jaką w takim razie obrać strategię dla lokat na przyszły rok?

Można od razu wskoczyć w taki produkt jak Lokata Tax Free w Idea Banku i wybrać odpowiedni okres, albo trzymać pieniądze na koncie oszczędnościowym/krótkoterminowej lokacie (więcej w zestawieniu "Najlepsze lokaty i konta bankowe listopad 2011").

Prawdopodobnie banki przygotują dobrą ofertę opartą o zasadę z Idei Banku, że odsetki będą wypłacone naliczone przed wejściem nowej ustawy w życie, więc wtedy powinien być optymalny moment na wybór odpowiedniego depozytu.

Na pewno niezbyt dobrym pomysłem jest zakładanie lokaty rocznej z codziennym naliczaniem odsetek.

W najbliższy wtorek zbierze się Sejm nowej kadencji, ale na głosowanie newralgicznych będziemy musieli jeszcze poczekać kilka tygodni i prawdopodobnie wczesną wiosną zniknie możliwość omijania podatku Belki, więc w marcu powinien nastąpić prawdziwy wysyp pożegnalnych lokat antybelkowych, a nad ich konstrukcją już się na pewno głowią bankowcy.

PS

Dla zainteresowanych optymalizator lokat dla Androida.