piątek, 1 lipca 2011

Najlepsze lokaty i konta bankowe lipiec 2011

Niedawny odczyt inflacji CPI podawanej przez GUS wzbudził spore emocje, jak też wpis na temat przyczyn tak wysokiego oprocentowania lokat w grupie Leszka Czarneckiego.

Co do inflacji - mam dobrą wiadomość, że w tym tygodniu po raporcie Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa nastąpiła rzeź na rynku rolnym, czyli presja inflacyjna ze strony żywności prawdopodobnie zacznie spadać.

Z tego powodu nowy hit Getinu - odświeżona Lokata na start wygląda naprawdę atrakcyjnie.


Oprocentowanie 6,45% netto można podkręcić do 6,78 % kwotą 537,6 zł. Jednak istnieje ograniczenie dziesięciu lokat na osobę, więc kto ma trochę więcej pieniędzy raczej nie ma co się bawić w optymalizację. Poza tym mankamentem tej lokaty jest fakt, że jeśli wcześniej miałeś lokatę na start, teraz nie możesz jej założyć. W tym przypadku polecam wykorzystać rodzinę (żonę/męża/matkę/ojca itd.).

Prowadzący działalność gospodarczą mają do dyspozycji dwumiesięczną (ewentualnie miesięczną) Lokatę Przedsiębiorczą w Idea Banku na 8,05% (8,08%) netto.

Z kolei marmurowy Getin Bank zmienił szyld oraz długość lokaty i oferuje od dziś Lokatę Lipca na 4 miesiące na 5,7% netto. Wymaga ona odwiedzin w placówce i muszą to być nowe środki w banku. Tym razem nie ma ograniczeń co do liczby lokat, więc skoro minimum wynosi 1000 zł, to dzielimy środki na paczki po 1056,58 zł i w ten sposób podnosimy oprocentowanie do 5,87% w skali roku.

Poza tym dziś trwają jeszcze zapisy na internetową, trzymiesięczną Lokatę Wspólną (max. 10 lokat na głowę) i tu raczej oprocentowanie już się nie zmieni: 5,55% netto (paczka 1019,37 zł daje 5,73%).

Jeżeli chodzi o konta, w poprzednim zestawieniu podałem te najciekawsze moim zdaniem. Wypada dorzucić do przeanalizowania ofertę "Zarabiam" Alior Banku oraz BNP Paribas.

Amatorom "darmoszki" przypomnę, że od 1 sierpnia nieaktywni użytkownicy zapłacą 2 zł miesięcznie za delfinka z mBanku.