wtorek, 1 marca 2011

Najlepsze lokaty i konta bankowe marzec 2011

W oczekiwaniu na decyzję RPP w sprawie stóp procentowych sprawdźmy gdzie najkorzystniej można ulokować pieniądze w banku na początku marca 2011 roku. Od poprzedniego zestawienia w czołówce nic się nie zmieniło i nadal najlepiej płaci dwumiesięczna "Lokata Przedsiębiorcza" w Idea Banku, czyli 10% brutto w skali roku.

Nie każdy jednak prowadzi działalność gospodarczą i w takim przypadku wciąż lideruje "Lokata na Start" w Getin Online: 5,64% netto z codziennym naliczaniem odsetek. Z powodu reglamentacji do jednej lokaty na głowę warto wykorzystać naszą rodzinę.

Znacznie gorzej jest z innymi lokatami i są co prawda takie propozycje jak wczoraj opisywana Lokata Gwarantowana oferowana przez Idea Bank, ale premia powyżej inflacji wydaje się trochę mała.

Na dodatek nie wiadomo kiedy i w jakim dokładnie kształcie wejdzie w życie zmiana w naliczaniu podatku Belki. Na razie wydaje się, że lokaty zakładane przed uchwaleniem nowych zasad (prawdopodobnie od 1 lipca) będą miały naliczane odsetki na starych zasadach, co oznacza zapewne wysyp specjalnych bankowych ofert antybelkowych późną wiosną/wczesnym latem.

Tymczasem na te 4% z haczykiem nie warto się aż tak rzucać, skoro można na przykład otworzyć sobie wraz z darmowym rachunkiem technicznym Konto Mocno Oszczędzające w Polbanku płacące 4,75% netto i mieć łatwiejszy dostęp do środków. Polbank zostanie przejęty przez Raiffeisen i stąd brak gwarancji BFG można jakoś przeboleć.

Zestawienie kont i lokat bez Belki przygotował Marek.

Poza tym przypominam o alternatywach, o których pisałem w lutym.

Ze względu na rosnącą inflację proponuję też nieco zmniejszyć zbyt duże rezerwy gotówki i na przykład wykonać planowany od dawna remont mieszkania czy kupić nowy sprzęt AGD/elektronikę.