wtorek, 1 lutego 2011

Najlepsze lokaty i konta bankowe luty 2011

W tym momencie najlepiej oprocentowanym depozytem bankowym jest Lokata Przedsiębiorcza na Start oferowana przez Idea Bank Leszka Czarneckiego. Jej oprocentowanie wynosi 10% brutto w skali roku, ale trwa ona tylko dwa miesiące i trzeba dostarczyć do banku zaświadczenie o prowadzeniu działalności gospodarczej.

Pozostałym klientom wypada zadowolić się Lokatą Idealną. Więcej o niej wraz z optymalnymi kwotami znajdziesz tutaj.


Sam dziś dla zasady założyłem Lokatę Codzienną w Getin Online z prostej przyczyny. Za każdy pierwszy przelew przychodzący w danym miesiącu, który przekracza 1000 zł bank płaci złotówkę. Potem dodaje kolejną złotówkę za założenie lokaty ze środków na koncie w Getin Online i tym samym oprocentowanie skacze mniej więcej o punkt procentowy z 4,85% netto do ponad 5,8%.

Jak to się liczy?

Do 1 maja zostało 89 dni, a za każdy dzień otrzymam 14 groszy odsetek + 2 zł premii na początku, więc mamy 89 x 0,14 zł + 2 zł/1015,98 zł, czyli 14,46 zł/1015,98 zł=1,42% za 89 dni, co odpowiada ponad 5,8% w skali roku. Lokata jest dostępna do 6 lutego, a potem zobaczymy co zrobi Getin.

Uwaga na błędnie podawane przez bank odsetki przy zakładaniu lokaty:


Nie ma co jednak dać się zwariować i tak naprawdę chodzi przecież raptem o kilkanaście złotych odsetek, chociaż nie jest powiedziane, że mam tylko tysiąc złotych, tak samo jak czytający ten wpis.

Poza tym niektóre inne banki podnosiły oprocentowanie (i szybko się wycofały jak Meritum Bank), ale bez rewelacji (na przykład ostatnio FM Bank).

Więcej lokat i kont bez podatku Belki znajdziesz tutaj.

Dłuższych depozytów niż półroczne raczej nie polecam, no chyba, że ktoś dostanie 8% netto jak we wspomnianym na początku Idea Banku. Panikować też nie ma co, bo kolejne podwyżki stóp i rosnąca inflacja wpłyną na WIBOR i banki, ale niestety trochę nam gotówka zaczyna parować i osiągnięcie realnego zysku na lokatach może być z czasem coraz trudniejsze.