środa, 14 stycznia 2015

Idea Bank tnie oprocentowanie. Ostatnie chwile lokat na 5%?

Tak jak zapowiadałem na profilu FB bloga oraz w aktualizowanym styczniowym zestawieniu najlepszych lokat, po nożyczki sięgnął Idea Bank. Od dziś oprocentowanie sztandarowej Lokaty Happy spada z 5 na 4,5%, ale nie tylko.

Równocześnie obniżono procenty na jednodniowej Lokacie Ping-Pong z 4 na 3,75%. Nawet po tej obniżce obydwie lokaty i tak wyróżniają się na tle słabnącego rynku depozytowego.

Przypomnę, że pod koniec ubiegłego roku Deutsche Bank wycofał swoją dwumiesięczną lokatę na 5% i w tej chwili na placu boju zostały tylko dwie.

1. Dwumiesięczna Lokata Start w Meritum Banku


Lokata Start jest przeznaczona dla nowych klientów banku, a za jej główny minus należy uznać niewysoki górny limit - tylko 10 tys. zł. Na dodatek założona obecnie lokata obejmie też trwający 28 dni luty, co jeszcze obniży realne odsetki netto do niespełna 66 zł za cały okres przy wpłacie maksymalnej 10 tys. zł.

Przy okazji otwieramy też bezpłatne konto w banku i przypomnę o pewnym triku - wystarczy zamknąć rachunek w Meritum Banku, odczekać miesięczny okres wypowiedzenia i możemy ponownie zakładać Lokatę Start 5% -  aktualizacja: Uwaga! Można tak zrobić tylko, jeśli posiadasz starszy typ konta, a nie da się w przypadku Prostego Konta Osobistego.

Podobny mechanizm stosuje się też przy Lokacie Bezkarnej w BGŻOptima.2. 30-dniowa Lokata Bonjour w Lion's Bank

W tym przypadku nie tylko należy dysponować grubym portfelem (od 200 tys. do 300 tys. zł), ale również pofatygować się do jednego z oddziałów banku, które są rozlokowane tylko w ośmiu miastach w Polsce.

A jakie są alternatywy?

Odsyłam do zestawu styczniowego

Oprócz tego do rozważenia pozostają fundusze rynku pieniężnego, choć i tu widać spadek stóp zwrotu - za ostatni kwartał średnia oscyluje wokół pół procenta. Podobnie niewyraźnie prezentuje się aktualna oferta obligacji skarbowych.

Jeżeli ktoś chce więcej niż 3-4% brutto, musi zaryzykować (na przykład na rynku obligacji Catalyst), albo polować na takie oferty jak Meritum Banku. A czasu zostało coraz mniej, o czym świadczy wycofanie dziś z propozycji banku półrocznej Lokaty Extra dla nowych środków oraz obniżka oprocentowania Bilokaty Plus.


Aktualnie trwa proces przejmowania Meritum przez Alior Bank i zobaczymy, do czego to doprowadzi. Aby było śmieszniej, sam Alior też jest wystawiony na sprzedaż. Prasa spekuluje, że wśród zainteresowanych znajduje się również Leszek Czarnecki. 

W tym roku nie zanosi się na fajerwerki na rynku lokat - właśnie trwa posiedzenie RPP w sprawie stóp procentowych i większość analityków przewiduje, że Rada w tym roku obetnie stopy, choć raczej nie dziś.

O ile ne wydarzy się nic nieprzewidzianego, powoli będziemy musieli przyzwyczajać się na jakiś czas do świata lokat z oprocentowaniem na poziomie 2-3% w skali roku.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...