poniedziałek, 1 lipca 2013

Najlepsze lokaty i konta bankowe lipiec 2013

W wakacje pieniądze nie śpią i pora na comiesięczny przegląd najlepszych lokat i kont bankowych.

Zacznijmy od najkrótszych lokat, czyli jednodniowych. Są one pozostałością po pamiętnych lokatach pozwalających ominąć podatek Belki. Teraz uszczelnienie przybrało w niektórych wariantach absurdalną formę i podatek może sięgać nawet 100 proc.:

No i trzeba dodać, że jednodniówki oferowane przez banki z grupy Leszka Czarneckiego wymagają codziennego odnawiania i posiadają ograniczenia:

1. Lokata Bumerang na 4,5 proc. od 1 do 10 tys. zł (to samo w Open Online)
2. Lokata Ping Pong na 4,5 proc. od 1 do 20 tys. zł

Z jednej strony oprocentowanie jest relatywnie wysokie (na tle konkurencji bankowej), z drugiej - codzienne odnawianie wydaje się uciążliwe, a górny limit stawia pod znakiem zapytania ekonomiczny sens tego typu zabawy.


Prostszym rozwiązaniem wydaje się trzymanie bieżącej gotówki na koncie oszczędnościowym w banku i kto nie był gapa, wykorzystał omawianą na blogu gwarancję Meritum Banku, który do końca roku będzie płacił na koncie oszczędnościowym co najmniej 4 proc. Co ważne, nie ma górnego limitu.

A co powinien zrobić spóźnialski, który chce mieć nieźle oprocentowaną gotówkę pod ręką i nie bawi się w żadne bumerangi?

Aktualnie 4 procent da się wycisnąć w kilku miejscach:

1. db Konto Oszczędnościowe (maks. 10 tys. zł)
2. Alior Bank - nowi klienci, promocja 3 miesiące
3. Citi Handlowy Konto SuperOszczędnościowe (maks 30 tys. zł) - dużo gwiazdek i haczyków

Do końca tygodnia 4 proc. oferuje też Millennium.

Warto zauważyć miesięczną lokatę w mało popularnym BNP Paribas - Prosta Lokata na miesiąc oferuje 4 proc.

Więcej w banku otrzymasz jedynie na innych lokatach przeznaczonych dla nowych:

1. Lokata na Dobry Początek w Idea Banku 5,5 proc. do 10 tys. zł
2. Lokata na Start w Getin Banku 5,5 proc. do 20 tys. zł

Z tym, że w tym drugim przypadku lepiej skorzystać z możliwości założenia depozytu na 3 miesiące.

Inna trzymiesięczna lokata dla nowych:

Lokata bezkarna w BGŻOptima na 4,3 proc. (do 20 tys. zł)

Uwaga! Do sprawdzenia następujący trik: jeśli posiadasz jakieś znaczące środki na koncie oszczędnościowym, spróbuj zlecić ich wypłatę do innego banku. Możliwe, ze wyświetli Ci się oferta lokaty oprocentowanej wyżej niż standardowa.

Jeśli posiadasz co najmniej 50 tys. zł, zastanów się nad trzymiesięczną Lokatą na Otwarcie II w Noble Banku (5,25 proc. od 50 do 100 tys. zł oraz 5 proc. od 100 do 250 tys. zł.

Przy okazji trzeba otworzyć sobie w banku rachunek i tu bank zastawił niezłe sidła:


Aby uniknąć miesięcznej opłaty za konto w wysokości 99 zł (sic!), najprościej jest przelać z innego banku... 12 tys. zł.

Spośród innych należy wyróżnić SK Bank z bogatą ofertą atrakcyjnych lokat, ale oferuje on oprocentowanie zmienne i regularnie je obniża, co może być mordercze dla długoterminowych depozytów.

Jeżeli nie spodziewasz się wzrostu stóp procentowych w dłuższej perspektywie, do rozważenia jest Lokata Rewolwer w Getinie na 24 miesiące - płaci 4,5 proc. i ma dodatkowy bonus, że co pół roku można ją zerwać i wtedy nie tracisz całości odsetek, tylko oprocentowanie spada do 4 proc.Lokata 24 miesięczna na 4,5 proc. dostępna równolegle w Getin Online i Open Online.

Oprócz tego do rozważenia jest jeszcze temat SKOK-ów, które nie dają się medialnej nagonce i klienci nie zwracają na nią uwagi.

Poza tym część osób korzysta z promocji i cashbacku wciąż oferowanego przez niektóre banki (np. Dobre Konto w Banku Millennium czy Konto Rozsądne w Alior Banku).

Poszukujących naprawdę darmowego konta odsyłam do odpowiedniego wpisu (pojawił się też taki dla prowadzących działalność gospodarczą)

Na koniec powtórzę, że warto z okazji wakacji zrobić porządki w portfelu i pozbyć się niepotrzebnych kont, ponieważ banki nie tylko szaleją z nożyczkami, ale równocześnie podnoszą opłaty.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...