sobota, 14 stycznia 2012

Gdzie założyć lokatę?

Robert napisał do mnie mejla z pytaniem, kiedy napiszę coś o ciekawych lokatach, ponieważ oferty z początku stycznia z wpisu "Najlepsze lokaty i konta bankowe styczeń 2012" zdezaktualizowały się wyjątkowo szybko.

Zatem zamiast czekać na nowy miesiąc i nowy zestaw, spróbujmy poszukać czegoś interesującego znacznie wcześniej.
Zacznijmy od tego, że w 2011 roku inflacja CPI wyniosła 4,6% w skali rok do roku i teraz większość analityków obstawia jej spadki, ale takie zgadywanki są obarczone dużym błędem i powiedzmy, że będzie nieźle, jeśli na koniec roku wykręcimy te 4-4,5%.

Pamiętając o tym, że od 1 kwietnia nie da się uniknąć podatku Belki przez codzienne dopisywanie odsetek, szukamy tylko takich lokat, które dadzą nam w skali roku ponad 5% netto, czy też ponad 6% brutto.

Jak zwykle, najciekawsza jest oferta dla nowych klientów. Na przykład Meritum Bank płaci 8,5 % brutto na lokacie trzymiesięcznej (tylko do 5000 zł) , Getin Online daje 8,06% brutto/6,5% netto na dwa miesiące, ale za to można założyć aż 10 lokat po 10 tysięcy złotych każda.  W neoBANKu płacą na dwumiesięcznej 9% brutto (do 10 tys. złotych), ale są gwiazdki.

Z kolei Idea Bank oferuje 10% brutto/ponad 8% netto prowadzącym działalność gospodarczą, którzy zdecydują się tam założyć rachunek.

Większość internautów jednak zapewne już nie może skorzystać z propozycji dla nowych i szuka czegoś innego.

W takim razie zauważmy, że Idea Bank da nam możliwość założenia do 5. trzymiesięcznych lokat po 5 tysięcy złotych każda oprocentowanych na 8,5% brutto/6,83% netto pod warunkiem odwiedzenia oddziału. Z relacji większości klientów wynika, że nie jest to szczególnie uciążliwe.

Inny klon z grupy Leszka Czarneckiego: GetBank stawia na Lokatę Solidną II 4m na 6,36% netto (1 kwietnia podniesie oprocentowanie do 7,75%)

Decyzja o założeniu depozytu na nieco dłuższy okres wymaga pewnego przemyślenia co się stanie po 1. kwietnia i jakie lokaty zaproponują banki. Na pewno warto się przynajmniej zastanowić nad Tax Free czy Magiczną Dwunastką.

Na przeciwnym biegunie (krótki czas) znajdziemy konto oszczędnościowe w dbNET, które do 28 lutego oferuje 10% brutto, ale tylko do maksymalnie 10. tysięcy złotych. 

Warto też pomyśleć czasem o SKOKach, ponieważ na przykład taki SKOK Wesoła oferuje lokatę o cechach konta oszczędnościowego. Jednak SKOK to nie bank i trzeba wziąć pod uwagę początkowe opłaty. Jako posiadacz takiego rachunku w SKOK Wołomin (pojawiają się takie oferty) jestem pewien, że długoterminowo to się opłaca, o ile masz zamiar faktycznie oszczędzać.

Jeżeli ktoś znalazł coś ciekawszego, zapraszam do komentarzy.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...