poniedziałek, 4 maja 2020

Najlepsze lokaty i konta oszczędnościowe maj 2020 r.

Skończyła się majówka, więc pora przejrzeć najlepsze lokaty i konta oszczędnościowe na maj 2020 r.

Po mocnym obniżkach stóp przez Radę Polityki Pieniężnej banki również tną oprocentowanie depozytów. W tym momencie najlepszą taktyką wydaje się skorzystanie z kończących się promocji kont oszczędnościowych oraz "podkręcenie" zysków w bankach przez udział w łatwych promocjach, które nie wymagają wychodzenia z domu.


Od kilku dni ponownie możemy zgarnąć 200 zł w Banku Millennium, a do 20 maja trwa akcja Banku Pekao.

ZYSKAJ 200 ZŁ W BANKU PEKAO BEZ WYCHODZENIA Z DOMU

W promocji Banku Pekao (tego z żubrem w logo) na klienta czeka 200 zł premii oraz 2,5% na koncie oszczędnościowym (do 30 tys. zł, przez 120 dni).

Do promocji ma prawo przystąpić osoba, która nie była klientem banku pomiędzy 1 stycznia 2019 r., a 31 marca br.

Jakie są zasady?

1. Najpóźniej do 20 maja br. złóż wniosek o otwarcie Konta Przekorzystnego wraz z wydawaną do niego kartą debetową (najkorzystniej wybrać wielowalutową Mastercard) oraz aplikacją mobilną PeoPay i zawrzyj umowę z bankiem.

We wniosku o konto koniecznie wybierz opcję zawarcia umowy online lub za pomocą aplikacji PeoPay - tylko takie wnioski kwalifikują się do otrzymania pełnej premii 200 zł.


2. Do końca następnego miesiąca po zawarciu umowy wykonaj co najmniej jedną płatność kartą lub aplikacją PeoPay (przelew się nie liczy), przynajmniej raz zaloguj się do aplikacji PeoPay oraz zapewnij sobie jeden wpływ na konto w wysokości min. 500 zł.

W zamian bank wypłaci pierwszą premię 100 zł do końca drugiego miesiąca po spełnieniu warunków.

Przykładowo: otwierasz konto w maju i w tym samym miesiącu spełniasz warunki - bank przelewa 100 zł premii najpóźniej do końca lipca.

Aby otrzymać drugie 100 zł, należy w trzech kolejnych miesiącach przestrzegać tych samych zasad, czyli po jednej transakcji kartą lub aplikacją PeoPay, wpływy na konto jednorazowo po min. 500 zł w każdym z miesięcy oraz comiesięczne logowanie do aplikacji PeoPay.

Kolejne 100 zł wpłynie najpóźniej 30 sierpnia 2020 r.

Regulamin promocji.

Cenniki i regulaminy Banku Pekao.

Konto Przekorzystne wraz z kartą debetową będą darmowe, o ile wykonamy raz w miesiącu płatność kartą lub aplikacją PeoPay oraz na konto wpłynie co miesiąc jednorazowo co najmniej 500 zł.

Osoby do 26. roku życia są zwolnione z opłat.

Przy okazji proponuję zatwierdzać operacje aplikacją mobilną PeoPay, ponieważ sms-y są płatne (każdy 20 gr).

Proszę też pamiętać o zawarciu umowy online za pomocą selfie (jeśli się nie uda z powodów technicznych, możemy udać się do oddziału).

Generalnie w praktyce spełniamy warunki bezpłatności konta i kwalifikujemy się do odbioru premii 200 zł.

Do tego dochodzi jeszcze opcja założenia konta oszczędnościowego na 2,5% (przez 120 dni, do 30 tys. zł).

A co z pozostałymi oszczędnościami?

KONTA OSZCZĘDNOŚCIOWE

Aktualnie najwyższą stawkę na kontach oszczędnościowych proponuje Getin Bank: 3,5% (przez rok, ale z górnym limitem tylko 10 tys. zł) - dodatkowo w ramach promocji "Bonus za aktywność" trzeba  zapewniać co miesiąc na konto osobiste wpływy min. 1000 zł.

Znacznie większą sumę możemy ulokować w Getinie na 2,7% 2% na Elastycznym Koncie Oszczędnościowym (do 400  200 tys. zł, przez 3 2 miesiące).

Aktualizacja 6 maja - od dziś Getin oferuje nie 2,7, a 2%.

Credit Agricole oferuje 200 zł premii + 3% na "Rachunku Oszczędzam" przez 3 miesiące (do 20 tys. zł, kapitalizacja kwartalna).

Teoretycznie 3% znajdziemy też w Alior Banku na koncie oszczędnościowym wybranym jako jedna z korzyści do Konta Jakże Osobistego. Jednak obecnie, aby otrzymać 3% (do 20 tys. zł), trzeba wykonać transakcje kartą za min. 300 zł miesięcznie, a na dodatek stawka obowiązuje tylko do końca czerwca br.

W Aliorze proponują także Konto Mega Oszczędnościowe na 2,5% (do 100 tys. zł, przez 3 miesiące), o ile na konto osobiste wpłynie co najmniej 1500 zł miesięcznie (promocja do 10 maja).

Dodajmy, że mBank oferuje 2,6% na rachunku Moje Cele (do 20 tys. zł) i premię 150 zł dla nowych.

Osobiście w środę 6 maja otwieram jako rezerwową skarbonkę ING OKO Bonus na 2,5% (do 100 tys. zł, przez 4 miesiące). Na nowych klientów otwierających konto osobiste w ING czeka premia do 160 zł.

Używam też darmowego konta maklerskiego w ING z niską prowizją 0,1% (1,5 zł) za fundusze ETF, więc mogę szybko i bezpłatnie przerzucać środki między kontami.\

Aktualizacja.

Od 7 maja stawka konta oszczędnościowego ING OKO spadła do zaledwie 1%.

2,5% znajdziemy jeszcze na koncie oszczędnościowym w T-Mobile Usługi Bankowe (przez 3 miesiące, do 30 tys. zł).

LOKATY

Banki od dawna nie proponują rozsądnych stawek poza nielicznymi promocjami dla nowych klientów:

Stawkę 3% znajdziemy na następujących lokatach:

1. Trzymiesięczna Lokata Happy w Idea Banku (od 500 zł do 20 tys. zł, powyżej 20 tys. zł do 200 tys. zł dostępna Lokata Happy Pro na 2,6%).

1. Trzymiesięczna Lokata na Wejście w mBanku (do 10 tys. zł) - tu bardziej opłaca się zgarnąć 150 zł na start za otwarcie konta.

2. Nest Lokata Witaj w Nest Banku (na 3 miesiące lub 6 miesięcy, do 10 tys. zł).

Z pozostałych lokat możemy zauważyć jedynie Lokatę na Nowe Środki Plus w Idea Banku w kilku wariantach (w tym 2,2% na 2 miesiące).

Dołóżmy do tego kilka lokat mobilnych na 2% (Getin Bank, Santander, Bank Millennium) i to właściwie wszystko.

Ewentualnie dla chętnych są jeszcze lokaty Facto (od 2% do 4%). Podlegają one pod włoskie gwarancje bankowe, a w razie wcześniejszego zerwania bank rezerwuje sobie prawo do zwrotu pieniędzy w terminie 35 dni.

PODSUMOWANIE

W sytuacji, kiedy RPP ścięła stopy procentowe do rekordowo niskich poziomów (referencyjna 0,5%), trudno liczyć na fajerwerki w bankach.

Dlatego szukamy alternatyw - w kwietniu mogliśmy jeszcze skorzystać z niezłej oferty obligacji skarbowych.

Dodatkowo podkręcamy zarobki w bankach dzięki wybranym promocjom - na przykład 200 zł w Banku Millennium.

Nie ma co liczyć na zmianę sytuacji w najbliższych miesiącach. Banki nadal będą oferowały kiepskie oprocentowanie depozytów, więc dla większych zysków trzeba podjąć ryzyko i inwestować.