środa, 1 kwietnia 2020

Najlepsze lokaty i konta oszczędnościowe kwiecień 2020 r.

Zaczynamy nowy miesiąc, więc tradycyjnie przeglądamy najlepsze lokaty i konta oszczędnościowe, aktualnie na kwiecień 2020 r.

Po pięciu latach bezruchu Rada Polityki Pieniężnej obniżyła w marcu stopy procentowe.

W związku z pandemią cierpi cały świat, również Polska, a jednym z pomysłów na stymulowanie słabnącej gospodarki jest łagodzenie polityki monetarnej.

Nie oznacza to automatycznych obniżek oprocentowania depozytów we wszystkich bankach - część z nich chce/musi zatrzymać klientów i ich pieniądze, więc oferuje relatywnie atrakcyjne warunki. Natomiast banki jako cała grupa będą pogarszały warunki lokat i kont oszczędnościowych.

W każdym przypadku zachęcam do rozwagi i proponuję w żadnym banku nie przekraczać limitu BFG (równowartość 100 tys. euro).


Poza tym ze względów bezpieczeństwa proponuję obecnie brać udział w promocjach bankowych, które nie wymagają wizyty w oddziale banku, takiej jak ta poniżej.

ZGARNIJ 200 ZŁ W BANKU PEKAO BEZ WYCHODZENIA Z DOMU

W nowej edycji promocji Banku Pekao na klienta czeka 200 zł premii oraz 2,5% na koncie oszczędnościowym (do 30 tys. zł, przez 120 dni).

Do promocji może przystąpić osoba, która nie była klientem banku pomiędzy 1 stycznia 2019 r., a 31 marca br.

Jakie są jej zasady?

1. Najpóźniej do 20 maja br. złóż wniosek o otwarcie Konta Przekorzystnego wraz z wydawaną do niego kartą debetową (najkorzystniej wybrać wielowalutową Mastercard) oraz aplikacją mobilną PeoPay oraz zawrzyj umowę z bankiem.

W wniosku o konto koniecznie wybierz opcję zawarcia umowy online lub za pomocą aplikacji PeoPay - tylko takie wnioski kwalifikują się do otrzymania premii 200 zł.


2. Do końca następnego miesiąca po zawarciu umowy wykonaj co najmniej jedną płatność kartą lub aplikacją PeoPay (przelew się nie liczy), przynajmniej raz zaloguj się do aplikacji PeoPay oraz zapewnij sobie jeden wpływ na konto w wysokości min. 500 zł.

W zamian bank wypłaci pierwszą premię 100 zł do końca drugiego miesiąca po spełnieniu warunków.

Przykładowo: otwierasz konto w kwietniu i w tym samym miesiącu spełniasz warunki - bank przelewa 100 zł premii najpóźniej do końca czerwca.

Aby otrzymać drugie 100 zł, należy w trzech kolejnych miesiącach przestrzegać tych samych zasad, czyli po jednej transakcji kartą lub aplikacją PeoPay, wpływy na konto jednorazowo po min. 500 zł w każdym z miesięcy oraz comiesięczne logowanie do aplikacji PeoPay.

Przykładowo: spełniłeś warunki do otrzymania pierwszych 100 zł w kwietniu, robisz to samo w maju, czerwcu i lipcu - otrzymujesz kolejne 100 zł najpóźniej 30 sierpnia 2020 r.

Regulamin promocji.

Cenniki i regulaminy Banku Pekao.

Konto Przekorzystne wraz z kartą debetową będą darmowe, o ile wykonamy raz w miesiącu płatność kartą lub aplikacją PeoPay oraz na konto wpłynie co miesiąc jednorazowo co najmniej 500 zł.

Osoby do 26. roku życia są zwolnione z opłat.

Przy okazji proponuję zatwierdzać operacje aplikacją mobilną PeoPay, ponieważ sms-y są płatne (każdy 20 gr).

Proszę też pamiętać o zawarciu umowy online za pomocą selfie (jeśli się nie uda z powodów technicznych, możemy udać się do oddziału, aby dpkończyć proces, ale w obecnych warunkach epidemicznych nie wydaje się to najlepszym pomysłem).

Generalnie w praktyce spełniamy warunki bezpłatności konta i kwalifikujemy się do odbioru premii 200 zł.

Do tego dochodzi jeszcze możliwość założenia konta oszczędnościowego na 2,5% (przez 120 dni, do 30 tys. zł).


KONTA OSZCZĘDNOŚCIOWE

Formalnie najwyższą stawkę na kontach oszczędnościowych oferuje Getin Bank: 3,5% przez rok, ale górny limit wynosi tylko 10 tys. zł i dodatkowo w ramach promocji "Bonus za aktywność" należy sobie zapewniać co miesiąc na konto osobiste wpływy min. 1000 zł.

Jeszcze mniej, bo maksymalnie 5 tys. zł możemy ulokować na 3% przez pół roku w Nest Banku na koncie Nest Skarbonka.

Również 3% płaci nowym na "Rachunku Oszczędzam" przez 4 miesiące (do 30 tys. zł, kapitalizacja miesięczna) Credit Agricole.

Z kolei Alior Bank utrudnił uzyskanie 3% na koncie oszczędnościowym wybranym jako jedna z korzyści do Konta Jakże Osobistego - od 1 kwietnia, aby otrzymać 3% (do 20 tys. zł), należy wykonać transakcje kartą za min. 300 zł miesięcznie. Brak spełnienia tego warunku oznacza spadek oprocentowania do 2%.

W Aliorze jest dostępne jeszcze Konto Mega Oszczędnościowe na 2,5% (do 100 tys. zł, przez 3 miesiące), o ile na konto osobiste wpłynie co najmniej 1500 zł miesięcznie.

Oprócz tego mBank oferuje 2,6% na rachunku Moje Cele (do 20 tys. zł) i premię 150 zł dla nowych.

W T-Mobile Usługi Bankowe ścięto stawkę dla nowych klientów z 3% na 2,5% (przez 3 miesiące, do 30 tys. zł).

Osobiście aktualnie korzystam z następujących kont oszczędnościowych:

1. Elastyczne Konto Oszczędnościowe w Getin Banku  na 2,7% (przez 3 miesiące, do 400 tys. zł, promocja do 5 kwietnia br.).

2. Konto Oszczędnościowe Profit w Banku Millennium na 2,6% (przez 92 dni, do 100 tys zł) w stale powracającej promocji.

3. ING OKO w powracającej promocji na 2,5% (przez 4 miesiące) - na nowych klientów otwierających konto osobiste czeka premia do 160 zł.

Przy okazji mam fajne info dla inwestorów: ING przedłuża niskie prowizje za ETF-y 0,1%/min. 1,5 zł do końca br.

LOKATY

Jeżeli wyeliminujemy jednorazowe lokaty dla nowych klientów, z ciekawszych propozycji zostają:

1. Lokata na Nowe Środki Plus w Idea Banku na 2,8 2,6% na 2 miesiące lub 2,7 2,4% na 3 miesiące (od 500 zł do 1 mln zł, saldo w banku z 20 marca br.) - wymagane posiadanie darmowego konta osobistego, bank często zmienia stawki oprocentowania.

2. Dwumiesięczna Lokata na Nowe Środki ma 2,7% w Getin Banku (od 500 zł do 400 tys. zł).

W pozostałych przypadkach oprocentowanie jest z reguły niższe niż na kontach oszczędnościowych.

Jeśli znajdziecie jakieś ciekawe propozycje z banków, zapraszam do komentarzy.