poniedziałek, 2 marca 2020

Najlepsze lokaty i konta oszczędnościowe marzec 2020 r.

Otwieramy nowy miesiąc, więc sprawdźmy, gdzie znajdziemy najlepsze lokaty i konta oszczędnościowe, tym razem na marzec 2020 r.

Pomimo wyraźnie rosnącej inflacji Rada Polityki Pieniężnej od pięciu lat nie zmienia stóp procentowych, a banki nie muszą walczyć o depozyty klientów, więc oprocentowanie lokat i kont nie tylko nie rośnie, ale wręcz spada.

W tej sytuacji osobiście nie zakładam nowych lokat, a w przypadku płynnych środków korzystam przede wszystkim z kont oszczędnościowych. W obecnych czasach w banku najłatwiej zarobić przez udział w prostej promocji, bez angażowania większego kapitału.

Możemy oczywiście połączyć promocję z relatywnie niezłym oprocentowaniem, tak jak w Banku Millennium:

Zgarnij łatwe 200 zł za założenie konta + 2,6% na koncie oszczędnościowym >>


A jeśli już posiadamy konto w Millennium, możemy poszukać podobnej promocji w innym banku.


KONTA OSZCZĘDNOŚCIOWE

Od dwóch lat używam Konto Oszczędnościowe Profit w Banku Millennium na 2,6% (do 100 tys. zł, przez 92 dni), ponieważ mogę stale "rolować" oszczędności na kolejne okresy.

Do końca marca br. Bank Pekao oferuje 200 zł za założenie online Konta Przekorzystnego i spełnienie prostych warunków. Bank dokłada do tego konto oszczędnościowe na 3% (do 30 tys. zł, przez pierwsze 120 dni) oraz możliwość zarabiania na polecaniu konta znajomym (po 100 zł za każde skutecznie polecone konto, maksymalnie 1500 zł).

Jeszcze wyższą stawkę znajdziemy w Getinie: 3,5% przez rok, ale z niskim górnym limitem - 10 tys. zł.  Warunkiem jest założenie Konta Proste Zasady i przystąpienie do promocji "Bonus za aktywność", w której głównym wymogiem jest zapewnienie sobie comiesięcznego wpływu wynagrodzenia na konto (min. 1 000 zł).

Dla większych sum Getin proponuje Elastyczne Konto Oszczędnościowe na 2,7% (do 100 tys zł, przez 3 miesiące).

Credit Agricole płaci nowym klientom 150 zł za przeniesienie konta z innego banku oraz 3% na Rachunku Oszczędzam (do 30 tys. zł, przez 4 miesiące).

Stawkę 3% oferują jeszcze nowym klientom T-Mobile Usługi Bankowe (do 50 tys. zł, przez 3 miesiące) oraz Alior Bank (do 20 tys. zł, promocja do końca marca br.) jako jedna z korzyści dla otwierających Konto Jakże Osobiste.

Jako ciekawostkę dodam, że w Nest Banku możemy założyć Skarbonkę na 3% na pół roku, ale maksymalnie tylko do 5 tys. zł.

Poza tym mBank oferuje nowym klientom konto oszczędnościowe Moje Cele na 2,6% + 150 zł premii dla otwierających promocyjne eKonto.

Tutaj znajdziecie konta oszczędnościowe z oprocentowaniem powyżej 2,5%, na których możecie ulokować ponad 10 tys. zł:


LOKATY

Jedynie kilka jednorazowych lokat może konkurować z oprocentowaniem najlepszych kont oszczędnościowych - na przykład Nest Lokata Witaj na 4% z górnym limitem 10 tys. zł czy trzymiesięczna lokata na 4% (do 15 tys. zł) dla uczestników programu poleceń "Lubię to polecam" w Banku Millennium.

Poza tym mamy kilka lokat mobilnych: trzymiesięczne na 2,7% w Getin Banku (do 10 tys. zł) i na 2,5% w Banku Millennium (do 10 tys. zł). Możemy korzystać z nich wielokrotnie, podobnie jak z miesięcznej lokaty urodzinowej na 3% w Banku Millennium (do 10 tys. zł).

Jednorazową czteromiesięczną lokatę mobilną na 2,5% proponuje Bank Santander (do 20 tys. zł).

W pozostałych przypadkach jest jeszcze gorzej niż w lutym.

Trzeba posiadać konto i wpłacać nowe środki. W takim przypadku Nest Bank oferuje na lokacie na nowe środki 2,3% na 7 miesięcy lub rok, a Idea Bank 2,2% na 3 miesiące. Z kolei Toyota Bank proponuje 2,2% na Lokacie Sprint na 180 dni.

Nieco wyższe stawki znajdziemy na lokatach Facto (od 5 tys. zł):


Minusem jest brak gwarancji BFG, tylko włoski odpowiednik funduszu. Poza tym bank zastrzega sobie w umowie, że w przypadku zerwania lokaty przed czasem może oddać środki klientowi w terminie... 35. dni.

PODSUMOWANIE

Pomimo rosnącej inflacji oprocentowanie w bankach jest coraz niższe. Dlatego nie zakładam nowych lokat (poza małymi wyjątkami - typu lokaty mobilne za nieduże kwoty), a podręczne środki trzymam na kontach oszczędnościowych.

W bankach najłatwiej teraz zarobić poprzez udział w wybranych promocjach.

Zgarnij łatwe 200 zł w Banku Millennium >>