piątek, 3 stycznia 2020

Najlepsze lokaty i konta oszczędnościowe styczeń 2020 r.

Powoli rozkręca się nowy, 2020 rok, więc przyszła najwyższa pora na sprawdzenie, które banki oferują najlepsze lokaty i konta oszczędnościowe, tym razem z datą styczeń 2020 r.

Na rynku depozytów wciąż nie widać przełomu i pozostaje nam trzymać się sprawdzonej strategii, czyli korzystanie głównie z najwyżej oprocentowanych kont oszczędnościowych i poprawianie zysków z banków dzięki udziałowi w wybranych promocjach.

Dobrym pomysłem jest połączenie obydwu pomysłów i na przykład udział w prostej promocji Banku Millennium, który proponuje nowym klientom 200 zł za założenie konta i spełnienie prostych warunków.

Do tego możemy dołożyć konto oszczędnościowe na 2,7% w regularnie powracającej promocji czy miesięczną lokatę urodzinową na 3% (do 10 tys. zł).

Po więcej szczegółów zapraszam do oddzielnego wpisu tutaj.


Oczywiście, dla wielu osób problemem jest fakt, że już z podobnej oferty banku skorzystały w przeszłości i właściwie pozostaje jedynie zachęcić do jej przetestowania swoich najbliższych.

Na szczęście kilka innych banków umożliwia ulokowanie środków na w miarę sensownych warunkach na kontach oszczędnościowych.


KONTA OSZCZĘDNOŚCIOWE

Najwyższą stawkę, czyli 3,5% znajdziemy w Getinie. Obowiązuje ona przez rok dla kwoty maksymalnej 10 tys. zł, o ile na nowo założone Konto Proste Zasady będzie wpływać co miesiąc min. 1000 zł wynagrodzenia.

Dodatkowo nowy klient może otrzymać 50 zł w programie poleceń.

Dla większych sum Getin proponuje Elastyczne Konto Oszczędnościowe na 2,7% (przez 122 dni, do 200 tys. zł, promocja do 19 stycznia br.).

W Citi Handlowym możemy wycisnąć 3% przez pół roku na koncie oszczędnościowym (do 100 tys. zł). Wymaga to założenia konta Citi Priority, utrzymywania salda na koncie min. 100 tys. zł lub wpływów po 8 tys. zł miesięcznie oraz równoczesnego spłacania karty kredytowej.

Z nowości zauważmy podniesienie stawki za otwarcie konta osobistego do 160 zł w ING Banku Śląskim. Wspominam o nim tu dlatego, ponieważ co prawda mamy dostępne w tym banku konto oszczędnościowe na dość skromne 2,5% (do 100 tys. zł, przez pierwsze 4 miesiące, promocja powraca), ale równocześnie nie ma ograniczenia liczby bezpłatnych przelewów z tego konta.

Podobnie jest na Elastycznym Koncie Oszczędnościowym w Getinie (do końca 2020 r.).

Poniżej zgromadziłem konta oszczędnościowe, na których możemy ulokować środki na ponad 2,5% dla kwot powyżej 10 tys. zł.


LOKATY

Poza kilkoma promocjami dla nowych klientów właściwie nie znajdziemy żadnych sensownych propozycji ze stawkami powyżej kont oszczędnościowych.

Wystarczy wspomnieć, że aktualnie najlepszą lokatą kilkumiesięczną jest Lokata Sprint na 180 dni na 2,4% w Toyota Banku (od 3 tys. zł).

Z lokaty bez konta i dodatkowych warunków wyciśniemy w Idea Banku maksymalnie 2%.

Tak samo 2% na rocznej lokacie na nowe środki proponuje Getin Bank (1,9% na krótsze okresy).

Można jeszcze nieco ratować się lokatami mobilnymi z niskimi górnymi limitami kwot - na przykład 3% na trzymiesięcznej w Getinie (do 10 tys. zł).

Dlatego osobiście nie zakładam nowych lokat już od pewnego czasu i trzymam się kont oszczędnościowych.

W tej sytuacji jakimś alternatywnym pomysłem mogą być na przykład obligacje skarbowe. Nic dziwnego, że ich sprzedaż bije ostatnio rekordy.

Natomiast najprostszym sposobem "podkręcania" odsetek pozostaje udział w łatwych promocjach bankowych.

200 zł + 2,7% w Banku Millennium >>