piątek, 1 marca 2019

Najlepsze lokaty i konta oszczędnościowe marzec 2019 r.

Start kolejnego miesiąca tradycyjnie oznacza, że na blogu pojawiają się najlepsze lokaty i konta oszczędnościowe, tym razem na marzec 2019 r.

Już od czterech lat RPP nie zmienia stóp procentowych, a skoro oficjalna inflacja CPI wciąż pozostaje niska, nie zanosi się na podwyżkę jeszcze długo. Dlatego klienci nie mają co liczyć na spektakularne zyski w bankach.

Możemy je nieco poprawić biorąc udział w wybranych promocjach bankowych.Co istotne,  Millennium stale oferuje  promocyjne oprocentowanie konta oszczędnościowego w złotych (2,7%) i walutach obcych (1,4% w USD oraz 0,5% w euro).

A co słychać w innych bankach?


Wczoraj w Idea Banku powróciła trzymiesięczna Lokata Happy na 4% dla nowych klientów (od 500 zł do 20 tys. zł z możliwością wcześniejszego zerwania bez utraty odsetek). Dla posiadaczy nieco większej gotówki do wyboru jest wariant Lokata Happy Pro na 3,5% (od 20 000,01 zł do 400 tys. zł).

4% na kwartał (od 500 zł do 20 tys. zł) proponuje również Getin Bank klientom, którzy zainstalują aplikację mobilną.

Podobny mechanizm jak w Idei, czyli opcję wcześniejszego zerwania lokaty bez utraty odsetek znajdziemy w BGŻOptima: trzymiesięczna Lokata Bezkarna na 3,5% (od 1 tys. do 20 tys. zł) jest otwierana razem z darmowym kontem oszczędnościowym.

Uwaga! To nie jest wpis sponsorowany przez żaden bank. Natomiast znajdują się w nim linki afiliacyjne, czyli otrzymam wynagrodzenie za niektóre założone przez Was lokaty i konta. Z góry dziękuję!

Wracając do Idei - bank wyraźnie ściął oprocentowanie lokat w ostatnich tygodniach, ale wciąż pozostaje ono konkurencyjne, a wycofujących pieniądze przy próbie przelewu na zewnątrz bank próbuje zatrzymać trzymiesięczną Lokatą Zawrotną na 3,6 lub 2,9% (od 10 tys. zł do 1 mln zł) - aby dostać 3,6%, należy wykonywać przelew do Getin Banku.

Dla posiadaczy konta osobistego jest do dyspozycji trzymiesięczna Lokata na Nowe Środki Plus na 3,2% (od 500 zł do 1 mln zł, saldo z 20 lutego br.).

Natomiast bez tego wymogu najlepszą propozycją jest Lokata Nr 1 (od 500 zł do 1 mln zł) z następującym oprocentowaniem:


Więcej oferuje Getin Bank na trzymiesięcznej lokacie na nowe środki:3,3 2,8%  (od 500 zł do 1 mln zł, saldo z 10 marca br.).

W innych bankach stawki są znacznie niższe - przykładowo Nest Bank płaci 2,7% na półrocznej lokacie na nowe środki (saldo z 8 stycznia br.). Dodatkowo wymagane jest posiadanie konta osobistego, które jest na szczęście darmowe, podobnie jak wydawana do niego karta.

Co więcej, w ciągu 30 dni od założenia darmowego konta w Nest Banku mamy prawo otworzyć Lokatę Witaj na 4% (od 1 tys. do 10 tys. zł, dostępna po zalogowaniu).

W pozostałych bankach znajdziemy jeszcze na przykład półroczną lokatę na nowe środki na 2,6% w Plus Banku  (od 5 tys. zł do 200 tys. zł, saldo z 21 stycznia br.) czy 180-dniową Lokatę Sprint na 2,4% w Toyota Bank (od 3 tys. do 18 tys. zł, maksymalnie 10 lokat).

Generalnie niżej nie ma sensu schodzić, ponieważ mamy wyżej oprocentowane konta oszczędnościowe.

KONTA OSZCZĘDNOŚCIOWE

Tak jak wspominałem na początku, w Banku Millennium otrzymamy 2,7% (przez 92 dni, do 100 tys. zł) w regularnie powracającej promocji, a nowy klient dodatkowo łatwo zyska 200 zł bonusu w prostej promocji.

Najwyższą stawkę na koncie oszczędnościowym aktualnie oferuje Getin Bank: 3,4% w promocji dostępnej do 7 kwietnia (do 400 tys. zł, przez 152 dni, nowe środki względem 24 lutego 2019 r.).

Zobaczymy, co bank zaproponuje w przyszłym tygodniu.

W tabeli poniżej znajdziecie konta oszczędnościowe powyżej 2,5%, na których możemy ulokować ponad 10 tys. zł:


PODSUMOWANIE

Oprocentowanie depozytów w bankach od dawna nie zachwyca. Dlatego staramy się korzystać tylko z najwyżej oprocentowanych lokat i kont oszczędnościowych. Dodatkowo podkręcamy zyski udziałem w wybranych promocjach.

Teoretycznie oficjalna inflacja CPI za styczeń wyniosła zaledwie 0,9% w skali rok do roku, co oznacza, że bez większego trudu udało nam się ją pokonać w bankach, także z uwzględnieniem podatku Belki. Jednak osobiście bardzo chciałbym, aby moja prywatna inflacja była rzeczywiście taka niska...

Stan 18 marca 2019 r.