poniedziałek, 3 grudnia 2018

Najlepsze lokaty i konta oszczędnościowe grudzień 2018

Kolejny miesiąc otwieramy zestawieniem, w którym znajdziecie najlepsze lokaty i konta oszczędnościowe, tym razem z datą grudzień 2018 r.

Tym razem temat jest zdominowany przez banki z grupy Leszka Czarneckiego, które po wybuchu afery 13 listopada przyciągają największą uwagę. Zamieszanie i odpływ depozytów zmusiły je do przedstawienia bardzo atrakcyjnych warunków.

Fot. kschneider2991
Dlatego po raz kolejny przypominam, że środki zgromadzone w bankach w Polsce są chronione przez BFG do równowartości 100 tys. euro (aktualnie to ok. 428 tys. zł). Natomiast dodatkowo zachęcam do rozłożenia oszczędności pomiędzy różnymi bankami.

W sobotę 1 grudnia wyższą stawkę na lokacie mobilnej zaoferował Getin Bank: 4% na dwa miesiące (od 500 zł do 20 tys. zł) dla klientów, którzy zainstalują aplikację mobilną.

W Getinie pojawiła się czteromiesięczna e-lokata na nowe środki na 3,9% 3,7% (od 500 zł do 1 mln zł, saldo z 16 grudnia br.) z możliwością wcześniejszego zerwania bez utraty odsetek.


Sam z niej skorzystałem i założyłem ją za 20 tys. zł:


Otrzymuję sygnały, że da się negocjować oprocentowanie innych lokat w Getinie przez telefon oraz bezpośrednio w oddziałach banku.

Wcześniej do ofensywy procentowej przystąpił Idea Bank i licznik zatrzymał się na 3,9%.

Obecnie tyle wyciśniemy na trzymiesięcznej Lokacie Hit dla nowych klientów. Zastąpiła ona Lokatę Happy i co ważne, zniknął niski górny limit. Obecnie możemy wpłacić na nią od 500 zł do 1 mln zł.

Posiadacze konta osobistego mogą zakładać trzymiesięczną Lokatę Hit Plus na 3,9% (od 500 zł do 1 mln zł) z opcją wcześniejszego zerwania bez utraty odsetek. Muszą to być jednak nowe środki względem stanu w banku na koniec dnia 20 listopada br.

Dodatkowo Idea zaoferowała w grudniu wyższe stawki Lokaty Nr 1:


Z kolei bank obniżył oprocentowanie trzymiesięcznej Lokaty Beztroskiej (od 500 zł do 1 mln zł) z opcją wcześniejszego zerwania bez utraty odsetek z 3,9 na 3,3%.

20 listopada bank zaprzestał denerwującej praktyki automatycznego odnawiania lokat na 0,01%. Teraz przedłużają się one na 3-3,9%,

Gdzie jeszcze znajdziemy lokatę z możliwością wcześniejszego zerwania bez utraty odsetek?

W BGŹOptima: 3,5% na trzymiesięcznej Lokacie Bezkarnej (od 1 tys, do 20 tys, zł) otwieranej z darmowym kontem oszczędnościowym.

Szkoda, że bank zupełnie odpuścił konto oszczędnościowe i jego oprocentowanie na poziomie 0,7% oznacza, że po zakończeniu lokaty najsensowniej będzie wycofać środki i zamknąć konto, aby po roku znowu móc założyć Lokatę Bezkarną (o ile bank nie zmieni warunków).

Uwaga! To nie jest artykuł sponsorowany. Zawiera on link afiliacyjne, czyli otrzymam wynagrodzenie za niektóre założone przez Was konta i lokaty. Z góry dziękuję!

Poza lokatami-wabikami na niskie kwoty w innych bankach naprawdę ciężko znaleźć cokolwiek sensownego. Obecnie najwięcej oferuje Plus Bank na lokatach na nowe środki: 2,4% na 3 miesiące oraz 2,6% na pół roku (wymagany ROR).

Aktualizacja 9 grudnia,

Nest Bank podniósł stawki na lokatach na nowe środki: od 2,25 do 2,85% (saldo z 19 listopada br.) - szczegóły na stronie banku.

Dlatego proponuję dodatkowo korzystać z kont oszczędnościowych.

KONTA OSZCZĘDNOŚCIOWE

Szukając alternatywy dla banków Leszka Czarneckiego zdecydowałem się otworzyć Konto Mocno Oszczędnościowe w Alior Banku na 2,7% (do 100 tys. zł, przez 4 miesiące, nowe środki), ponieważ nie trzeba do niego zakładać dodatkowo konta osobistego, a oprocentowanie jest całkiem niezłe.

Co ciekawe, pomimo zamknięcia konta w tym banku kilka lat temu, nadal mogłem zalogować się do systemu na stare dane i po prostu otworzyć konto oszczędnościowe klikając w bankowości elektronicznej.

2,7% znajdziemy również na Koncie Oszczędnościowym Profit w Banku Millennium (do 200 tys. zł), ale tu jest potrzebne jeszcze konto osobiste. Natomiast dużym plusem banku jest możliwość wielokrotnego korzystania z tej promocji (wystarczy wycofać środki z banku tuż przed końcem obecnej trwającej do 12 stycznia 2019 r.). Minusem jest dzienny limit przelewów zewnętrznych w wysokości 50 tys. zł i przy większej kwocie operację trzeba rozłożyć na kilka dni.

W styczniu powinna pojawić się kolejna edycja promocji konta osobistego w Millennium z łatwą premią 200 zł.

Najwyższą stawkę oferuje oczywiście bank z grupy Leszka Czarneckiego:

3,5% na nowe środki na koncie oszczędnościowym w Getin Banku (do 400 tys. zł, saldo z 19 listopada, wymagane zgody marketingowe).

W Idei znajdziemy Konto Idealnie Proste na 3,2% (do 20 tys. zł, można założyć 3 konta), ale oferta obowiązuje tylko do 30 grudnia br.

Poniżej zebrałem konta oszczędnościowe powyżej 2,5%, na których możemy ulokować ponad 10 tys. zł:


PODSUMOWANIE

Sytuacja banków Leszka Czarneckiego nie jest wesoła. Pierwszą ofiarę już mamy - marka Lion's Bank będzie stopniowo wygaszana.

Rozważane jest połączenie Idea Bank i Getin Noble Bank. Natomiast to nie rozwiąże problemów i być może banki zostaną przejęte przez kogoś większego na polskim rynku (Alior Bank?).

Oczywiście zakładamy, że w kryzysowej sytuacji zadziała Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Dlatego z matematycznego punktu widzenia depozyty do równowartości 100 tys. euro (zarówno w Idea Bank jak też Getin Noble Bank) są tak samo bezpieczne jak w każdym innym polskim banku.

Jednak dla lepszego zdrowia psychicznego zachęcam do korzystania także z innych banków.

Stan 21 grudnia 2018 r.