poniedziałek, 4 czerwca 2018

Najlepsze lokaty i konta oszczędnościowe czerwiec 2018

Przyszła najwyższa pora na przedstawienie tradycyjnego przeglądu, w którym znajdziecie najlepsze lokaty i konta oszczędnościowe z datą czerwiec 2018 r.


W przypadku lokat od dłuższego czasu atrakcyjne stawki oferuje Idea Bank. Od dobrych kilku miesięcy bank płaci więcej na depozytach posiadaczom Konta Idealnego. Jest ono bezpłatne, (jak również wydana do niego karta), więc nie widzę przeszkód, aby je zakładać.

Uwaga! To nie jest artykuł sponsorowany. Znajdują się w nim linki afiliacyjne, czyli otrzymam wynagrodzenie za część zakładanych przez Was kont czy lokat. Z góry dzięki!

Jeżeli nigdy wcześniej nie korzystaliście z Idei, lepiej zacznijcie od Lokaty Happy (od 500 zł do 10 000 zł, oprocentowanie na 3-4%) lub trzymiesięcznej  Lokaty Happy Pro na 3,5% na  (od 10 000,01 do 25 tys. zł)., a dopiero potem otwierajcie konto osobiste.


W momencie publikacji tego wpisu ciekawą propozycją jest półroczna Lokata na Nowe Środki Plus (dla posiadaczy konta) na 3% (od 500 zł do 1 mln zł, nowe środki według stanu na koniec dnia 20 maja 2018 r.). Jednak trafiają się tu też lokaty na wyższy procent.

Aktualizacja 23 czerwca.

Tradycyjnie pod koniec miesiąca Idea odpala nowe lokaty - tym razem 3% do końca miesiąca oraz 2,9% na miesięcznej Lokacie Wielki Procent.

Osobiście sugeruję nie przekraczać kwoty depozytów o równowartości 100 tys. euro (ok. 430 tys. zł) ani w Idei (liczonej łącznie z Lion's Bankiem), ani w żadnym innym banku objętym systemem BFG.

Z nowości zauważmy, że  Idea podniosła oprocentowanie trzymiesięcznej Lokaty Beztroskiej do 2,8% (od 500 zł do 1 mln zł).  Jej dużym plusem jest możliwość wcześniejszego zerwania bez utraty odsetek. Dlatego można ją wykorzystać jako poczekalnie, kiedy w tym momencie nie ma w Idei lokat na wyższy procent.

Podobną lokatę, ale tylko dla nowych klientów, oferuje BGŻOptima. Otwierana z bezpłatnym kontem oszczędnościowym trzymiesięczna Lokata Bezkarna płaci 3,5% (od 1 tys. do 20 tys. zł).

Dodatkową zaletą konta oszczędnościowego w Optimie (Rachunek Smart na 2,6%, do 100 tys. zł) jest nieograniczona liczba darmowych przelewów na zdefiniowane konto w innym banku. Większość banków pozwala tylko na jedną taką operację w miesiącu.

W miarę nieźle oprocentowane lokaty znajdziemy też w Nest Banku.

Przykładowo w tym tygodniu bank zaproponował posiadaczom konta 2,7% na półrocznej Lokacie na Nowe Środki (saldo z końca dnia 31 maja br., od 1 tys.zł do 2 mln zł).

Konto i karta debetowa w Neście są darmowe i warto je również dlatego wziąć, ponieważ nowy klient ma prawo do założenia Lokaty Witaj na 4% (od 1 tys. do 10 tys. zł). 

Oprócz tego dorzuciłbym jeszcze Deutsche Bank z roczną lokatą na 3% (od 20 tys. do 100 tys. zł) dla otwierających konto dbNET Premium. Dodatkowym plusem tego bezpłatnego ROR-u z darmową kartą jest oprocentowanie (1,3%). Zwykle ROR-y są na 0%.

KONTA OSZCZĘDNOŚCIOWE

Kiedy nie widzimy niczego ciekawego wśród lokat, sensowną alternatywą jest konto oszczędnościowe. Ostatnio banki mocno poszerzyły swoją ofertę i powinniśmy znaleźć coś dla siebie.

Osobiście regularnie korzystam z Konta Oszczędnościowego Profit na 2,7% w Banku Millennium, ponieważ promocyjne oprocentowanie dla nowych środków ciągle powraca.

Kto nie ma konta osobistego w Millennium, powinien rozważyć jego otwarcie na przykład w prostej promocji z bonusem 150 zł. Wystarczy zapewnić sobie wpływy na konto po tysiąc złotych w lipcu i sierpniu oraz wykonać w obydwu miesiącach po jednej transakcji kartą lub BLIK-iem (aktualizacja 23 czerwca - ta promocja została zakończona).

Aktualizacja 12 czerwca

Getin Bank postanowił mocno podbić stawkę i zaoferował 3% dla nowych środków aż do 200 tys. zł. Dodatkowo możemy zyskać 100 zł za otwarcie konta, bilety do kina i inne bonusy. Po więcej informacji zapraszam do oddzielnego wpisu.

Poniżej zebrałem konta oszczędnościowe płacące ponad 2,5%, na które możemy wpłacić ponad 10 tys. zł:


PODSUMOWANIE

Obecnie sensowną opcją jest korzystanie z kont oszczędnościowych w różnych bankach i z najwyżej oprocentowanych lokat (najlepiej na 3% lub więcej).

Dodatkowo zyski w bankach warto podkręcać dzięki udziałowi w wybranych promocjach bankowych - przykład: do 400 zł premii + darmowa karta kredytowa Citi Simplicity.

Wiele osób zastanawia się, co oznacza gwałtowna przecenia notowań banków z grupy kontrolowanej przez Leszka Czarneckiego. Osobiście nie panikuję, ale równocześnie lekko zmniejszam zaangażowanie w depozyty w Idea Banku.

Dywersyfikacja i podział pieniędzy pomiędzy kilka banków wydaje się rozsądnym pomysłem.

Jeśli znajdziecie jakąś ciekawą ofertę lub macie jakieś pytania/propozycje, zapraszam do komentarzy.

Stan na 23 czerwca 2018 r. Artykuł będzie aktualizowany.