niedziela, 15 maja 2016

Uwaga na podwyżkę opłat w BZ WBK! Szukamy darmowego konta z bezpłatną kartą

Od 1 sierpnia BZ WBK wprowadza w życie nową tabelę opłat. Na dodatek bank nie opublikował na razie komunikatu na temat zmian, tylko po prostu dokleił sążnisty dokument do bieżącej taryfy - od str. 49. Dlatego wyszukanie podwyżek jest żmudne i czasochłonne.


Wiele osób założyło w ostatnich miesiącach Konto Godne Polecenia, więc na pewno temat jest istotny i trzeba o nim napisać.

W skrócie: Konto Godne Polecenia nadal świetnie będzie spełniać funkcję skarbonki aż do końca czerwca przyszłego roku i na rynku nie znajdziecie nic lepszego w kategorii kont oszczędnościowych do kwoty 12 tys. zł (można założyć trzy takie konta na 4% z limitem 4 tys. zł każde).

Natomiast do codziennego użytku jako podstawowy ROR zaczyna się średnio nadawać.

NOWE OPŁATY

Zacznijmy od tego, że od sierpnia każda wpłata i wypłata w kasie banku będzie kosztować 5 zł. Oczywiście pułapki da się uniknąć posługując się kartą i przelewami.

Jednak i tu "innowatorzy" szukają sposobów na wyciśnięcie pieniędzy z kieszeni klientów.


O ile sama karta wydana w promocji do KGP pozostaje darmowa do końca czerwca przyszłego roku, to jej wznowienie kosztuje 15 zł.

Natomiast w przypadku przelewów pojawiło się ograniczenie 5. darmowych smsKod-ów potwierdzających operację. Każdy następny kosztuje 20 groszy. Jeżeli ktoś posiada 3 Konta Godne Polecenia w sumie da radę wykonać 15 darmowych przelewów miesięcznie (po 5 z każdego konta).

Następna nowa opłata to 50 groszy za Przelewy24, czyli szybkie płatności w internecie. Unikniemy jej korzystając z karty lub tradycyjnego przelewu, ale to przecież trwa znacznie dłużej i w ten sposób spada ocena funkcjonalności banku i jego usług.

Dodatkowo BZ WBK policzy sobie 50 groszy za zlecenie stałe.

Wzorem PKO BP bank wprowadza też opłatę miesięczną 1 zł za konto oszczędnościowe (także walutowe). Oprocentowanie jest na nim na tyle niskie, że trudno to nawet skomentować.

Bank wycofuje się też z programu PAYBACK i naliczy wyższe opłaty dotyczące innych produktów - na przykład dla posiadaczy kart kredytowych.

Ostatnią dziwaczną opłatą, która zwraca uwagę, jest 25 zł za zmianę numeru do przysyłania smsKodów dokonaną w placówce banku.

Jeżeli chcecie zamknąć konto w BZ WBK, najszybszym sposobem będzie złożenie takiej dyspozycji po wizycie w oddziale. Moim zdaniem nie ma co się z tym spieszyć i po prostu zostawiłbym sobie Konto Godne Polecenia jako skarbonkę - LINK do założenia konta.

Uwaga! Jest to link afiliacyjny, czyli dostanę wynagrodzenie za założone przez Was konta. Z góry dziękuję!

A nadwyżkę nad 12 tys. zł wrzuciłbym na przykład na konto oszczędnościowe w BGŻOptima na 2,6% (do 14 lipca br.).

W tej ostatniej nowi klienci mogą założyć trzymiesięczną Lokatę Bezkarną na 3,2% (do 100 tys. zł) 


DARMOWY ROR Z BEZPŁATNĄ KARTĄ

A jaka jest alternatywa dla BZ WBK?

Jeżeli szukamy bezwzględnie darmowego konta z bezpłatną kartą, wybór stał się mocno ograniczony.

Taką ofertę znajdziecie w Banku Smart - LINK do założenia konta.

Sam nie mam wielkich doświadczeń z tym bankiem, ponieważ używałem tu tylko konta oszczędnościowego, kiedy na koncie oszczędnościowym Smart Procent płacono więcej niż u konkurencji - teraz nowi dostają 2,5% do 50 tys. zł (nieźle, ale bez rewelacji).

Znalezienie drugiego bezpłatnego konta z kartą sprawiło mi sporo problemów i praktycznie każde inne wymaga spełnienia jakichś warunków, albo zawiera opłaty nie do obejścia. Dlatego zastanawiam się, czy przypadkiem i Bank Smart nie zacznie w końcu powoli skubać klientów?

PODSUMOWANIE

Po wprowadzeniu podatku bankowego, wcześniejszym zmniejszeniu opłaty interchange i przy niskich stopach procentowych banki będą szukać zysków przez podwyżki opłat.

Nam pozostaje zamykanie niepotrzebnych kont i korzystanie tylko z najlepszych ofert. Dlatego pochopnie nie zamykałbym Konta Godnego Polecenia, tylko świadomy pułapek, zostawił je jako podręczną skarbonkę.

PS

Zainteresowanych odsyłam do posłuchania rozmowy, którą nagraliśmy z Marcinem Iwuciem - Jak chronić kapitał, gdy zacznie się krach?