niedziela, 29 maja 2016

Najlepsze lokaty i konta bankowe czerwiec 2016

Tym razem najlepsze lokaty i konta bankowe datowane na czerwiec 2016 r. pojawiają się wcześniej z bardzo prozaicznego powodu: Idea Bank nadal przyjmuje wnioski na dwumiesięczną Lokatę Wakacyjne Oszczędności na 3% (od 1 tys. do 1 mln zł).

źródło: Idea Bank
Nie wiem, kiedy bank wycofa ofertę, ale wątpię, aby utrzymała się ona aż do środy 1 czerwca.

[Aktualizacja poniedziałek 30 maja godz. 19:30

Zgodnie z naszymi przewidywaniami, lokata nie jest już dostępna.]

Tradycyjnie przypominam, że nowi klienci Idei powinni zacząć od trzymiesięcznej Lokaty Happy na 4% (od 1 tys. do 10 tys. zł) lub trzymiesięcznej Lokaty Happy Plus na 3,25% (od 10 tys. do 100 tys. zł).

Wniosek na Lokatę Wakacyjne Oszczędności jest ważny 5 dni i nie trzeba bardzo spieszyć się z jej założeniem, ponieważ 30 i 31 lipca wypadną w weekend. Dlatego lepszym pomysłem jest złożenie wniosku (-ów) dziś i przelanie środków na lokatę najwcześniej w środę 1 czerwca.


Lokaty w Idea Banku są automatycznie odnawiane na dużo gorszych warunkach, więc najprościej poczekać do końca lokaty i od razu zerwać ją po odnowieniu albo skontaktować się wcześniej z bankiem, aby zmienić status lokaty na nieodnawialny.

Poza tym pod koniec zapadania depozytów do klientów dzwonią konsultanci, którzy zachwalają różne struktury - obecnie do końca maja podsuwają dwuletnią "e-Rentier II".

W uproszczeniu opiera się ona o kursy pięciu spółek internetowych: Amazon, eBay, Facebook, Netflix i Yahoo. Bank co miesiąc będzie oddawał 1/24 kapitału oprocentowanego na 1% w skali roku. Dodatkowo podzielił okres trwania lokaty na cztery półrocza, po zakończeniu których Idea każdorazowo ustali ewentualną premię 2%.

Aby ta premia została przyznana, kurs każdej z pięciu spółek w ciągu danego półrocza musi zawierać się w ustalonym zakresie widełek procentowych.

Co istotne, bank prowadzi zapisy na e-Rentiera II, podczas gdy formalnie lokata ruszy dopiero 6 czerwca, a co ciekawe, bank zastrzegł, że może przedłużyć subskrypcję na lokatę o kolejne dwa miesiące.

Nie podejmę się oceny tej struktury, skoro nawet nie znam jej dokładnych parametrów.

Osobiście postawiłbym na prostotę i szukając depozytu na dłuższy okres wybrał na przykład Lokatę Rentierską w Noble Banku (2,9% na 2 lata, 3%  na 3 lata, od 150 tys. zł, comiesięczna wypłata odsetek) lub dwuletnią lokatę w Alior Banku na 2,75%.

Do inwestowania wybieram zupełnie inne instrumenty - na przykład akcje spółek giełdowych.

Przy okazji uczulam na pewne pułapki związane z alternatywnymi pomysłami - tu przeczytasz o obligacjach Banku Pocztowego.

LOKATY BEZ KONTA

Poza wymienioną na początku lokatą w Idei najciekawsze propozycje zebrałem w tabeli.

Kliknij w tabelę, aby powiększyć
Idea Bank wylicza nowe środki na podstawie salda z końca 20 dnia poprzedniego miesiąca.

LOKATY PROMOCYJNE Z KONTEM


[Aktualizacja 31 maja: promocja z bonusem 50 zł jest zakończona - można nadal zakładać Lokatę Bezkarną na 3,2% (link), ale już bez premii.

Aktualizacja 22 czerwca - oprocentowanie Lokaty Bezkarnej spadło do 3%.]

Do 7 czerwca dostępna jest trzymiesięczna Lokata Bezkarna na 3,2% z bonusem 50 zł dla nowych klientów BGŻOptima (powracających obowiązuje karencja 12 miesięcy po zamknięciu konta).

Premia jest niewielka, choć jej zdobycie nie wymaga wielkiego wysiłku. Wystarczy zarejestrować się w promocji, do 13 czerwca założyć lokatę z kontem oszczędnościowym i utrzymać ją do 1 sierpnia. Następnie do 17 sierpnia organizator promocji przyśle na maila wiadomość z linkiem, po kliknięciu którego do 24 sierpnia na jego stronie podajemy numer konta w Optimie do przelania premii. Premia zostanie przesłana do 30 sierpnia br.

Dla samego bonusu szkoda byłoby fatygi. Jednak otrzymujemy tu solidny pakiet: dobrze oprocentowaną lokatę z limitem 100 tys. zł z bezpłatnym kontem oszczędnościowym na 2,6% (do 14 lipca br., do 150 tys. zł).

Regulamin promocji

Kliknij w tabelę, aby powiększyć
*5% w Deutsche Banku jest tylko teoretyczne. Trzeba czekać wiele dni na aktywację konta dbNET i dopiero od tego momentu oprocentowanie skacze do 5%.

KONTA OSZCZĘDNOŚCIOWE

W ostatnich dniach prawdziwą burzę wywołała informacja o planowanych od 1 sierpnia podwyżkach w BZ WBK - szczegóły znajdziecie w oddzielnym artykule.

Mimo wszystko płacące 4% Konto Godne Polecenia pozostanie do końca czerwca przyszłego roku najlepszą skarbonką dla kwoty do 12 tys. zł [mój link afiliacyjny]. Natomiast gwałtownie spadnie jego atrakcyjność jako podstawowego rachunku do codziennych operacji.

Aktualizacja 3 czerwca

Uwaga! Możemy założyć Konto Godne Polecenia z bonusem 100 zł - szczegóły TUTAJ.

Kliknij w tabelę, aby powiększyć
Ze względu na skomplikowane zasady pominąłem konta Zośka i Zośka Pro w Idea Banku.

W trakcie miesiąca staram się wyłapywać co lepsze propozycje i pisać o nich w komentarzach lub oddzielnych artykułach. Jeśli znajdziecie ciekawą ofertę, chcecie coś uzupełnić albo o coś zapytać, zapraszam do komentarzy.