czwartek, 1 października 2015

Najlepsze lokaty i konta bankowe październik 2015

W dawnych czasach październik nazywano miesiącem oszczędzania, więc dla osób niezorganizowanych może to być dobry moment na rozpoczęcie rozsądnego zarządzania swoimi pieniędzmi, w czym pomoże zestawienie najlepszych lokat i kont bankowych z datą październik 2015 r.

DARMOWE KONTO Z BEZPŁATNĄ KARTĄ

Jako zwolennik prostych rozwiązań przypomnę, że jednym z nielicznych naprawdę bezpłatnych kont z darmową kartą jest konto osobiste w Banku Smart. Nie trzeba pamiętać o przelaniu wynagrodzenia czy obrocie kartą. Wszystko faktycznie pozostaje za free i na dodatek możemy równocześnie otworzyć je z miesięczną Lokatą na Powitanie na 4% (limit 10 tys. zł) czy kontem oszczędnościowym Smart Procent na 3% (do 50 tys. zł).

Bank pozycjonuje się na dyskont skierowany przede wszystkim do młodych klientów i dlatego dorzuca do zakładanego rachunku warty 40 zł kupon do Pizza Portal. Podstawowym ograniczeniem promocji jest fakt że wniosek o konto może składać jedynie osoba, która nie ukończyła 26 lat - regulamin promocji. Wystarczy złożyć wniosek o Smart Konto  na stronie promocji i czekać na kupon, który przyjdzie mailem.

A starsza młodzież (powyżej 26 roku życia) musi przeżyć bez pizzy.

>>> Otwórz darmowe konto w Banku Smart<<<


Czy poleciłbym wszystkim z czystym sumieniem Bank Smart?

Po niespełna roku użytkowania mogę napisać tak, że ma on swoje dziwactwa - na przykład ostatnio zakładałem lokatę i nie mogłem tego zrobić bezpośrednio z konta, tylko żmudnie wypełniałem wniosek ze wszystkimi danymi na stronie banku, a na dodatek nie mam podglądu online do lokaty.

Poza tym dziwi, że bank internetowy ma nieczynną infolinię telefoniczną w niedzielę, a w pozostałych dniach tygodniach działa ona tylko w określonych godzinach.

Pojawiały się też głosy o innych niedociągnięciach. Dlatego na pewno warto posiadać też jakieś konto awaryjne w innym banku.

Osoby, które nie ukończyły 26 roku życia, mają do rozważenia Kontoaktywator w BGŻ BNP Paribas. Bank proponuje 4% na tym koncie przez najbliższe 12 miesięcy (saldo maksymalne 5000 zł) dla największego wpływu na konto w danym miesiącu (do 5000 zł),

Warunki niemal całkowitej bezpłatności spełnia na przykład e-direct w Volkswagen Banku. Jedyny haczyk to 1,5 zł za wypłaty z bankomatu poniżej 400 zł.

Uwaga! W artykule znajdują się linki afiliacyjne, czyli otrzymam wynagrodzenie za część założonych przez Was kont i lokat. Nie jest to artykuł sponsorowany.

KONTA W PROMOCJI

We wrześniu wiele banków ruszyło z ofensywą promocyjną. Pojawiło się ich naprawdę dużo i zainteresowanych odsyłam do LiveSmarter.

Z aktualnie trwających niezła jest promocja w Banku Millennium - w sumie do zgarnięcia dość łatwe 150 zł (3 x 50 zł).Trzeba tylko pamiętać o konieczności zapewnienia sobie wpływów na konto 1000 zł co miesiąc oraz jednej transakcji miesięcznie kartą. Dodatkowo bank oferuje przez 4 miesiące konto oszczędnościowe na 3% z limitem 100 tys. zł.

Oczywiście zdaję sobie sprawę, że bank w tym roku organizował kilka innych akcji, więc potencjalne grono zainteresowanych mocno się przerzedziło.

KONTA OSZCZĘDNOŚCIOWE  

Po ostatniej zmianie warunków w BGŻOptimie sam przerzuciłem sporo środków do Raiffeisena. Bank przysłał mi dziś rano sms-a, że w tym miesiącu będzie naliczał mi oprocentowanie bonusowe na Koncie Wymarzony Cel, więc lepszej skarbonki teraz nie znajdę.

O ile RPP nie obniży stóp procentowych (na co się raczej nie zanosi), to do końca roku oprocentowanie Konta Wymarzony Cel wyniesie 4%. 

4% gwarantuje do końca 2016 r. na przykład Getin, ale trzeba co miesiąc przelewać po 1000 zł (podobno działa przelew własny z innego z tytułem "wynagrodzenie) i wydawać kartą 300 zł, a na dodatek górny limit sięga zaledwie 10 tys. zł.

Poza tym funkcję konta oszczędnościowego mogą też pełnić lokaty-wabiki dla nowych klientów - chodzi o dwie lokaty pozwalające na ich wcześniejsze zerwanie bez utraty odsetek:

2. Dwumiesięczna Lokata na Start w Getin Online na 3,5% (do 10 tys. zł).

Kliknij, aby powiększyć tabelę
LOKATY

Jeszcze wczoraj można było złożyć w Idea Banku wniosek o trzymiesięczną Lokatę Tylko Dziś na 3,5% z górnym limitem aż 1 mln zł.

Bank regularnie zbiera z rynku gotówkę, kusząc atrakcyjnym oprocentowaniem najczęściej pod koniec miesiąca. 

Najpierw warto założyć trzymiesięczną Lokatę Happy na 4% (maksymalnie 10 tys. zł, nowi klienci). Przyda się ona dlatego, że dzięki niej otrzymamy bezpłatny dostęp do bankowości elektronicznej banku. W ten sposób nie tylko szybciej założymy lokatę, ale też dokonamy istotnej jej modyfikacji. 

Zwykle Idea Bank z automatu ustawia status lokaty na "odnawialna" na znacznie gorszych warunkach. Najlepiej od razu zmienić go na "nieodnawialna", co w systemie bankowości elektronicznej wykonamy kilkoma kliknięciami i zatwierdzimy operację SMS-em.

A co z innymi bankami?

Pomijając jednorazowe wabiki, które zwykle opisuję co miesiąc (tym razem odsyłam do wrześniowego zestawienia), pozostaje niewielki wybór.

Aktualnie można założyć bez konta dwumiesięczną lokatę w Banku Smart na 3,05% 2%/2,1% (z kontem) lub czteromiesięczną na 2,85% 2,5%/2,6% (z kontem). Wnioski składamy poprzez stronę Smart Lokaty Online.

Uwaga! Bank błyskawicznie zareagował na zdjęcie lokat w Idei i już w piątek 02.10 znacznie obniżył oprocentowanie.

Z kolei Getin rozpoczął trzecią edycję półrocznej e-Lokaty Słonecznej. Tym razem oprocentowanie wynosi 2,9% (dla nowych środków według stanu na 30.07.2015 r.). 

A kto uważa, że inflacja i stopy procentowe utrzymają się jeszcze długo na niskim poziomie może na przykład wrzucić pieniądze do Idea Banku na 2 lata na 3% (Lokata Fair Play).

Osobiście wybieram większą elastyczność i dlatego skorzystałem z promocji Raiffeisena (4%), a w tym tygodniu zakładałem lokatę Tylko Dziś w Idei (3,5%).

Jeśli znajdziesz jakąś ciekawą ofertę bankową, zapraszam do komentarzy. Będę w nich również dopisywał pojawiające się w październiku nowości bankowe.