poniedziałek, 19 października 2015

Bank Smart ma nowego prezesa. Na szczęście oprocentowanie nie spadło

Niedawno Bank Smart zmienił właściciela. Fundusz AnaCap przystąpił do robienia porządków po swojemu i w ubiegłym tygodniu doszło do pierwszej istotnej roszady.


Z fotelem prezesa FM Banku PBP (posiadacza marek Bank Smart i BIZ Bank) pożegnał się Sławomir Lachowski, wcześniej najbardziej znany jako twórca sukcesu mBanku. Na stanowisku zastąpił go Marek Kulczycki, w latach 2002-2009 prezes Deutsche Banku PBC.

Dodatkowo fundusz wprowadził do rady nadzorczej dwóch swoich przedstawicieli.

Z tych powodów byłem ciekawy, czy jakieś zmiany zobaczymy również w tabeli oprocentowania Banku Smart. Akurat w weekend kończyła się promocja konta oszczędnościowego Smart Procent i zaczynała nowa.

Na szczęście nic złego się nie wydarzyło, a wręcz pojawiły się pewne pozytywy:

Kliknij, aby powiększyć
3% (do 50 tys. zł) nie tylko dotyczy nowych klientów, ale wszystkich tych, którzy otworzyli konto po 18 września br.


Starzy klienci pozostają ze stawką podstawową 2,8%, co nie wygląda jakoś szczególnie rewelacyjnie na tle całego rynku i z łatwością wskażę alternatywy.

PROMOCJA W BANKU MILLENNIUM

Na przykład w Banku Millennium przez pierwsze trzy miesiące nie tylko dostaniemy 3% na koncie oszczędnościowym otwieranym do końca października z Kontem 360°, lecz na dodatek górny limit jest wyższy (100 tys. zł) i możemy skorzystać z promocji z bonusami o wartości 150 zł.Promocję podzielono na 3 etapy.

1. Pierwsze 50 zł otrzymamy, jeśli do końca listopada br. wykonamy zakupy kartą debetową za minimum 360 zł.

2. Kolejne 50 zł, jeśli w grudniu powtórzymy operację kartą za 360 zł oraz otrzymamy wpływy zewnętrzne na Konto 360° w wysokości minimum 1800 zł (wystarczy 1000 zł, jeśli jest to wynagrodzenie lub 500 zł dla wersji Konto 360° Student).

3. Finałowe 50 zł, jeśli w styczniu wykonamy to samo co w grudniu (czyli transakcje kartą za 360 zł oraz wpływy zewnętrzne minimum 1800 zł lub 1000 zł wynagrodzenia).

Wypłata premii nastąpi także etapami:

1. Pierwsze 50 zł od 18 listopada do 24 grudnia br.(w zależności od momentu założenia konta i czasu spełnienia warunków).

2. Drugie 50 zł do 8 stycznia 2016 r.

3. Trzecie 50 zł do 8 lutego 2016 r.

Jakieś haczyki?

Trzeba pamiętać o tym, aby co miesiąc wykonać co najmniej jedną transakcję bezgotówkową kartą oraz zapewnić na Konto 360° wpływy minimum 1000 zł (mogą to być przelewy własne z innego banku). Dodatkowo bank z automatu uruchamia nam Pakiet Bezpieczeństwa do karty debetowej, z którego najlepiej zrezygnować telefonicznie, ponieważ w przeciwnym razie bank zacznie po dwóch miesiącach naliczać opłatę 3,99 zł.

Innym haczykiem jest dzienny limit operacji, który wynosi tylko 5000 zł przy otwieraniu konta za pomocą przelewu z innego banku. Można go zwiększyć, ale tylko do 50 tys. zł, po wycieczce do oddziału.

Dlatego Konto 360° wraz z dołączonym kontem oszczędnościowym dobrze nadaje się na podręczną skarbonkę, ale niekoniecznie do trzymania większych kwot. Natomiast wymogi do otrzymania bonusu bardzo łatwo spełnić - na przykład możesz opłacić rachunki kartą za pomocą aplikacji Sprytny Bill (koszt 0,97 zł), kupić bon paliwowy czy nabyć bon zakupowy w jednej z sieci handlowych.


Uwaga! W artykule znajdują się linki afiliacyjne, czyli otrzymam wynagrodzenie za założone przez Was konta. 

DARMOWY BANK SMART
 
Oczywiście zdaję sobie sprawę, że nie każdemu zależy na bonusie i na przykład sporo osób woli zupełnie coś innego - bezwarunkowe darmowe konto z bezpłatną kartą. Takie właśnie wymogi spełnia Bank Smart - link do konta. I na dokładkę mamy jeszcze do dyspozycji konto oszczędnościowe (darmowy pierwszy przelew wewnętrzny, kolejne w miesiącu i zewnętrzne po 5 zł).

Co więcej, konto można otworzyć razem z miesięczną lokatą na 4%. Szkoda, ze górny limit wynosi zaledwie 10 tys. zł, czyli odsetki będą symboliczne - link do konta z lokatą na 4%.

Zobaczymy, jak długo zarząd banku pozostawi te korzystne warunki. Zapewne aż do osiągnięcia odpowiedniej bazy klientów, których obłoży opłatami.

Do takiego wniosku skłania sama idea funduszy private equity, a takim jest AnaCap. Są one z założenia nastawione na przekształcenie przejętej firmy w dochodową instytucję, którą sprzedają z zyskiem innemu inwestorowi. Dlatego wymiana prezesa może sugerować nowy kierunek banku. Zobaczymy.

Na razie trwa rozbudowa oferty Smart Banku - właśnie wprowadzono kolejne rachunki walutowe: w dolarach i funtach.

POZOSTAŁE KONTA OSZCZĘDNOŚCIOWE

Jeżeli chodzi o moje podręczne oszczędności, korzystam z promocji "Twój Wymarzony Cel" w Raiffeisen Banku (już nie można do niej przystąpić). Do końca roku oprocentowanie powinno wynosić 4%, co mnie całkowicie satysfakcjonuje.

Cały czas przypominam o trzymiesięcznej Lokacie Bezkarnej na 3,2% w BGŻOptima (do 100 tys. zł), którą można wcześniej zerwać bez utraty odsetek.

Więcej kont oszczędnościowych umieściłem w tabeli poniżej:

Kliknij, aby powiększyć
A lokatami zajmę się już w comiesięcznym, tradycyjnym zestawieniu na początku listopada. Jedynie na koniec przypomnę o oddzielnie opisanej wciąż trwającej promocji, w której możecie wycisnąć niezłe oprocentowanie wraz z bonusem 50 zł.

Uwaga! Comperia dziś nieco poprawiła warunki - zniknął obowiązek obrotu kartą 400 zł oraz dorzuciła konkurs z nagrodami, w tym nagrodę główną Toyotę Aygo.

Podsumowując - kto ceni sobie przede wszystkim bezpłatność, wybierze ofertę Smarta, a kto chce dostać premię za korzystanie z usług banku, musi wykonać pewien wysiłek, zwykle wiążący się z wpływami na konto oraz operacjami kartą debetową.

PS

Do 28 października będę przebywał za granicą ze słabym dostępem do sieci, więc niektóre komentarze oraz moje odpowiedzi będą ukazywały się na blogu ze sporym opóźnieniem. Z góry przepraszam za te niedogodności.