piątek, 3 lipca 2015

Najlepsze lokaty i konta bankowe lipiec 2015

Z małym opóźnieniem nadeszła pora na zestawienie, w którym przejrzymy najlepsze lokaty i konta bankowe oznaczone datą lipiec 2015 r.

W ostatnich dniach sporo mówi się o Grecji i przy okazji mamy doskonały dowód sensowności utrzymywania pewnej rezerwy gotówkowej, o czym szerzej pisałem na blogu kilka tygodni temu.  Warto też rozważyć rozbudowę tej rezerwy o waluty - przez ostatni rok dolar zyskał do złotego aż 24%.

Fot. freeimages.com
Sam używam do tego celu Walutomatu podpiętego do kont walutowych - uwaga, w artykule pojawiają się linki afiliacyjne, czyli otrzymam wynagrodzenie za niektóre założone przez Was konta czy lokaty.

Poza tym lokalnie branżę finansową niepokoją pomysły z kampanii wyborczej, które mogą doprowadzić do pogorszenia oferty banków. Do tematu wrócimy jesienią, kiedy groźby i obietnice zaczną się materializować.

Przejdźmy do konkretów.

KONTA OSZCZĘDNOŚCIOWE

W tej chwili najlepszą skarbonkę dla oszczędności rzędu kilkunastu-kilkudziesięciu tysięcy zł znajdziemy w banku BGŻOptima. Najpierw zakładamy trzymiesięczną Lokatę Bezkarną na 3,2% (maksymalnie 100 tys. zł) z możliwością zerwania bez utraty odsetek. Równocześnie bank otwiera nam bezpłatny rachunek oszczędnościowy oprocentowany na 3% (do 100 tys. zł) z możliwością dowolnej darmowej liczby wpłat i wypłat.Jednak trzeba pamiętać o kluczowej dacie 28 lipca. Tego dnia rano (lub poprzedniego) należy przelać środki na inne konto, ponieważ kolejna promocja będzie liczona według stanu środków na koniec dnia 28 lipca.

Niestety nie mamy gwarancji, że po tej dacie bank pozostawi wspomniane 3%. Dlatego warto pomyśleć o alternatywie.

Dla niskiej kwoty może to być na przykład dwumiesięczna Lokata na Start w Getin Online (3,5%, od 500 zł. do 10 tys. zł), która pozwala na wcześniejsze zerwanie bez utraty odsetek. Taka sama lokata znajduje się w Open Finance.

Do 11 lipca wraz z Kontem 360° możemy otworzyć konto oszczędnościowe w Banku Millennium z gwarantowanym oprocentowaniem 3% przez 92 dni. Do tego bank dokłada lokatę mobilną na 3,25% (do 10 tys. zł) oraz możliwość wzięcia udziału w promocji "Zyskaj 360 zł" (10% zwrotu za transakcje BLIK-iem oraz 2% zwrotu za transakcje kartą debetową).

Należy jednak pamiętać, żeby co miesiąc zasilać konto 360° wpływami w wysokości 1000 zł oraz wykonać co najmniej jedną transakcję kartą na dowolną kwotę.

Poza tym Bank Millennium posiada jeszcze jedną wadę - z automatu ustala dzienny limit przelewów na zewnątrz) w wysokości zaledwie 5000 zł, który zwiększymy do 50 tys. zł po wizycie w placówce banku i weryfikacji dowodu tożsamości.

Więcej na ten temat przeczytasz w artykule "Zyskaj 360 zł, czyli Millennium wraca do gry".

Kolejną alternatywą dla podręcznych oszczędności w wysokości kilkunastu-kilkudziesięciu tysięcy jest Bank Smart oferujący nowym klientom na rachunku oszczędnościowym również 3% (do 50 tys. zł). Niestety oprocentowanie obowiązuje tylko do 17 lipca, a potem bank poda nowe warunki.

W czerwcu Bank Smart ściął procenty starym klientom. Jeśli ktoś tam jakiś czas nie zaglądał na konto, może się trochę rozczarować.

A co z mniejszymi kwotami?

W końcu nie każdy dysponuje dużym budżetem domowym, a każdą złotówkę warto szanować.

5% reklamuje bank PKO BP, ale nie traćcie czasu na zbadanie tej pseudopromocji.

Mamy do wyboru dwa konta z oprocentowaniem 4% i górnym limitem 10 tys. zł:

1. Konto w Getin Banku z gwarantowanymi czterema procentami do końca 2016 r. Gwiazdki? Co miesiąc musi na nie wpływać minimum 1000 zł i trzeba wykonać transakcje bezgotówkowe kartą za co najmniej 300 zł miesięcznie. Dodatkowo można założyć dwumiesięczną lokatę mobilną na 3,5% (od 1 tys. do 10 tys. zł, lokata dostępna także w Getin Online).

2. EKOkonto bez kosztów w BOŚ Banku (wpływy co najmniej 1000 zł miesięcznie, karta płatna 5 zł, jeśli nie obrócisz 300 zł miesięcznie).

Więcej kont oszczędnościowych znajdziesz w tabeli poniżej:

Kliknij, aby powiększyć
 LOKATY DO TRZECH MIESIĘCY

Generalnie nie polecam bardzo krótkich lokat, ale jeśli ktoś ma niedaleko od domu czy pracy oddział pośrednika finansowego Expander niech rozważy miesięczną Lokatę na Lato na 4,5% (kwota od 10 tys do 40 tys zł). Po wypełnieniu krótkiego formularza kontaktuje się z nami pracownik i umawia na wizytę w oddziale Expandera.

Lokata jest zasadniczo przeznaczona dla nowych klientów, ale czasem udaje się ją założyć też starym.

Wizyta w placówce nie musi być wcale traumatycznym przeżyciem. Wystarczy od razu zastrzec, że interesuje nas wyłącznie lokata. Należy wziąć ze sobą dowód osobisty i podać numer rachunku bankowego, z którego przelejemy środki na Lokatę na Lato.


Expander został niedawno przejęty przez Avivę. Ta ostatnia wciąż promuje dwumiesięczną polisolokatę na 4,4% (od 2 tys. do 20 tys. zł) zakładaną w jednym z Centrów Finansowych Aviva - najpierw wypełniamy formularz i umawiamy się na spotkanie.

Lokaty promocyjne z kontem bankowym

Jeszcze więcej niż w Expanderze, bo 5% wyciśniemy na dwumiesięcznej db Lok@acie w Deutsche Banku (od 2 tys. do 10 tys. zł). Jednak należy ją otworzyć razem z kontem db NET i promocyjne oprocentowanie lokaty nalicza się dopiero od momentu otwarcia konta.

Wabikiem dla nowych klientów otwierających konto w Meritum Banku i Alior Banku jest dwumiesięczna lokata na 4% (od 1 tys. zł do 10 tys. zł).

W przypadku Aliora promocja dotyczy Konta Wyższej Jakości (z gwarancją braku opłat przez 5 lat  pod warunkiem, że wpływa na nie co miesiąc min. 2500 zł lub dokonasz transakcji kartą za 700 zł) oraz Konta Rozsądnego.

Cały czas jest dostępna Lokata 80-dniowa w Toyota Banku na 3,25% (od 3 tys. do 7 tys. zł, do 7 lokat, razem z Kontem Jedynym za 2,49 zł miesięcznie).

Z kolei Eurobank zaoferował posiadaczom kont Lokatę Procentującą.

Lokaty promocyjne bez konta

W Smart Banku możemy otworzyć Smart Lokatę na Powitanie (od 1 tys. do 10 tys. zł, do wyboru 1 miesiąc - 3,25%, 2 miesiące - 3,5%, 3 miesiące - 3,5%).

Dla wyższej kwoty - konkretnie 200 tys. zł znajdziemy Lokatę na Otwarcie II w Noble Banku na 3,5% (kwota 200 tys. zł, nowy klient, wizyta w oddziale). Później w tym samym Noble Banku można ją zamienić na dwuletnią (3%) lub trzyletnią (3,25%) Lokatę Rentierską Gold z comiesięczną wypłatą odsetek.

PROMOCYJNE LOKATY TRZYMIESIĘCZNE

Tu pod względem oprocentowania niezmiennie lideruje Lokata Happy w Idea Banku na 4% (od 1 tys. do 10 tys. zł, nowi klienci).

Natomiast jej głównym ograniczeniem jest niski górny limity i jednorazowość oferty.

Dlatego sporo osób otwiera też trzymiesięczną Lokatę Welcome w Lion's Banku (od 100 tys. do 350 tys. zł, dla nowych klientów).

Do wyboru są dwie wersje:

1. wygodniejsza online na 3,25%,

2. wymagająca wizyty w oddziale na 3,5%.

3,1% proponuje nowym klientom neoBANK na Energolokacie 3M Plus (od 1 tys. do 1 mln zł).

Poza tym mamy 4% na wejście w mBanku, ale maksymalnie wpłacimy tylko 10 tys. zł.

LOKATY PÓŁROCZNE I DŁUŻSZE

W lipcu pojawiła się niezła promocja w Getin Banku. Możemy założyć półroczną Lokatę Słoneczną na 3,1%, także przez internet i bez konieczności zakładania konta. Minimalna kwota lokaty wynosi 500 zł, Równolegle oferuje je również Open Finance i Noble Bank.

Noble Bank jest pozycjonowany jako marka dla zamożnych klientów, a jednak i tu Lokatę Słoneczną obowiązuje dolny limit zaledwie 500 zł.

Lokata jest przeznaczona dla nowych środków wyliczanych według salda z dnia 26 czerwca br.

Jeżeli ktoś wcześniej nie korzystał, powinien najpierw założyć dwumiesięczną Lokatę na Start na 3,5% (od 500 zł do 10 tys. zł).

Teoretycznie oprocentowanie Lokaty Słonecznej można podkręcić do 3,35% (dla maksymalnej kwoty 50 tys. zł), ale w takim wariancie trzeba założyć konto i spełniać jego wymogi, albo ponosić opłaty.

Poza tym zwracam uwagę na kartę lokaty, w której widać, że z automatu lokata jest ustawiona jako odnawialna. Lepiej od razu zmienić ją na nieodnawialną.

Poza tym dużo lokat na różne terminy z konkurencyjnym wobec innych banków oprocentowaniem znajdziemy w Idea Banku. Często pojawiają się tu krótkoterminowe promocje.

Jeśli znajdziecie ciekawą ofertę, zapraszam do podzielenia się informacjami w komentarzach.