czwartek, 18 czerwca 2015

Bank Smart znowu w dół, więc szukamy wyższego oprocentowania

Wczoraj skończyła mi się 125-dniowa lokata w T-Mobile Usługi Bankowe i stanąłem przed dylematem, gdzie przelać środki.

Fot. Ken Teegardin
Zdecydowałem się na BGŻ Optimę - bank gwarantuje 3% dla nowych środków (do 100 tys. zł, wg stanu konta na koniec dnia 27 maja br.) do 28 lipca br. Na dodatek pozwala na dokonywanie wpłat i wypłat bez żadnych ograniczeń.

Osobom, które zastanawiają się, jaki jest sens takiego postępowania, podsuwam oddzielny artykuł - tak naprawdę nie chodzi o same odsetki z kont czy lokat, ale o zupełnie coś innego. 

Przypomnę, że nowi klienci mogą też założyć Lokatę Bezkarną na 3 miesiące na 3,2% (do 100 tys. zł), którą możecie zerwać w każdej chwili bez utraty odsetek. Lokata Bezkarna jest otwierana razem ze wspomnianym wyżej darmowym kontem oszczędnościowym i w tej chwili BGŻOptima prawdopodobnie oferuje najlepsze warunki dla oszczędności rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Stało się tak dlatego, ponieważ najpierw 2 czerwca obniżono stawkę promocyjną na ING OKO do 2,5%, a następnie dziś stawki ściął Bank Smart - dla "starych" klientów (rachunki założone do 12 lutego br.) wynosi ona 2,8%, a na dodatek zmniejszono limit do 50 tys. zł (do wczoraj było to 3% do 100 tys. zł). Dla kwoty od 50 tys. do 100 tys. zł jest to 2,7%, a dla kwoty powyżej 100 tys. zł tylko 2,4%.

Klienci, którzy założyli Smart Procent między 12 lutego, a 17 maja br. dostaną teraz 2,8% (do 50 tys. zł) oraz 2,3% powyżej 50 tys. zł.

Jedynie nowi klienci nadal otrzymują 3% (do 50 tys. zł). Dla nadwyżki ponad 50 tys. zł obowiązuje stawka 2%.

Promocja trwa do 17 lipca br.

Uwaga! We wpisie znajdują się linki afiliacyjne (czyli otrzymam wynagrodzenie za niektóre założone przez Was konta czy lokaty), ale nie jest to artykuł sponsorowany.

Oprócz BGŻOptimy teoretycznie zbliżone warunki oferuje rachunek oszczędnościowy otwierany z Kontem 360° w Banku Millennium: 3% do 100 tys. zł (2,6% dla nadwyżki) przez 92 dni od wpływu środków na konto oszczędnościowe (promocja do 11 lipca br., min. 1000 zł).

Jednak w przypadku tego konta trzeba pamiętać, aby co miesiąc przelać na nie minimum 1000 zł oraz wykonać jedną transakcję kartą debetową. Jeśli zapomnimy, kosztuje nas to wtedy nawet 15 zł miesięcznie.

Dodatkowo po założeniu rachunku przez Internet bank nakłada limit dzienny transakcji (w tym przelewów) w wysokości zaledwie 5 tys. zł, który można zwiększyć do 50 tys. zł po wizycie w placówce i weryfikacji dowodu tożsamości.

Dlatego uważam, że lepszą opcją jest Lokata Bezkarna i rachunek oszczędnościowy w BGŻOptima.
Co powyżej 100 tys. zł?
 
W BGŻ Optimie dla sumy powyżej 100 tys. zł oprocentowanie spada do dwóch procent. Rozwiązaniem jest na przykład założenie konta oszczędnościowego i Lokaty Bezkarnej przez współmałżonka czy innego członka rodziny. 

Sam wybrałem jeszcze inny sposób, czyli w maju otworzyłem ING OKO, dzięki czemu kolejne 100 tys. zł mogę wrzucić na 3% aż do początku września. Teraz oprocentowanie dla nowych w ING spadło do 2,5%, czyli niezbyt konkurencyjne.

Moim zdaniem alternatywnie warto rozważyć krótkoterminowe lokaty promocyjne (o ile z nich wcześniej nie korzystaliście).

1. Trzymiesięczna Lokata Welcome Online w Lion's Banku na 3,25% (od 100 tys. do 350 tys. zł) 

Co prawda Lion's Bank jest oddziałem Idea Banku, ale lokatę mogą też zakładać byli i obecni klienci Idei. Po złożeniu wniosku otrzymujemy mailem nr konta do przelania środków na lokatę. Bank daje nam też dostęp do bankowości elektronicznej. Polecam z niej skorzystać po założeniu lokaty, ponieważ z automatu lokata jest odnawialna na gorszych warunkach, więc lepiej środki po kwartale wycofać (logujemy się, zmieniamy parametry lokaty na nieodnawialną i podajemy nr konta, gdzie bank odeśle pieniądze i zatwierdzamy operację sms-em).

2. Trzymiesięczna Lokata Welcome w Lion's Banku na 3,5% (od 100 tys. do 350 tys. zł) - wymagana wycieczka do oddziału Lion's Banku.

3. Dwumiesięczna Lokata na Otwarcie w Noble Banku na 3,5% (200 tys. zł) - wymagana wizyta w oddziale Noble Banku.

Co dla niższych kwot?

Posiadacze niewielkich oszczędności mogą pocieszyć się wyższymi procentami.

Na przykład Getin Bank gwarantuje na koncie oszczędnościowym 4% (maksymalnie 10 tys. zł) do końca 2016 roku pod warunkiem aktywnego korzystania z konta osobistego - co miesiąc musi na nie wpływać minimum 1000 zł i musimy wykonać transakcję kartą za co najmniej 300 zł.

Moim zdaniem osoby aktywnie korzystające z kart powinny raczej rozważyć promocję w Banku BPH - 3% zwrotu za transakcję kartą, premia do 50 zł miesięcznie.

Podobnie 4% (maksymalnie 10 tys. zł) na koncie oszczędnościowym oferuje BOŚ Bank na rachunku EKOkonto bez kosztów (wpływy co najmniej 1000 zł miesięcznie, karta płatna 5 zł, jeśli nie obrócisz 300 zł miesięcznie).

Również 4% gwarantuje do końca roku posiadaczom rachunku Prestige Eurobank Niestety limit wynosi zaledwie 3 tys. zł, a na dodatek bank wymaga, aby na konto wpływało wynagrodzenie, emerytura lub renta.

3,5% (do 10 tys.zł) nowym proponują przez kwartał Orange Finanse.

Więcej lokat i kont oszczędnościowych znajdziesz w comiesięcznym zestawie.

Podsumowując - na obecną chwilę dla mnie najlepszą skarbonką dla kwot rzędu kilkunastu - kilkudziesięciu tys. zł  jest konto oszczędnościowe w BGŻOptima otwierane wraz z Lokatą Bezkarną - nie trzeba pamiętać o wpływach, obrotach itp., a na dodatek bank nie pobiera opłat za kolejne wypłaty w danym miesiącu.

Jeśli komuś się chce, może ją nieco "podrasować" korzystając z wymienionych wyżej kont oszczędnościowych z wyższym oprocentowaniem, czy nieśmiertelnej Lokaty Happy na 4% (dla nowych klientów, bez konta, do 10 tys. zł).

Pomijając niezbyt wysokie oprocentowanie, konto w Optimie cechuje inna wada - trzeba pamiętać o dacie 28 lipca, żeby tego dnia rano wysłać środki do innego banku, aby móc ewentualnie skorzystać z kolejnej promocji od 29 lipca (o ile bank zaproponuje dobre warunki).