środa, 11 lutego 2015

Bank Smart schodzi do 3%. Gdzie teraz ulokować oszczędności?

Bank Smart ogłosił nową tabelę oprocentowania obowiązującą od 12 lutego 2015 r.  Stawka dla rachunków Smart Procent otwartych do 11 lutego włącznie spada do 3% (do 50 tys. zł) oraz 2,5% (nadwyżka nad 50 tys. zł).

Z kolei nowi klienci, którzy założą rachunek Smart Procent po 11 lutego 2015 r, otrzymają odpowiednio 3,5% (do 50 tys. zł) oraz 3% (nadwyżka nad 50 tys. zł).

Uwaga na pułapkę - nowi klienci powinni poczekać z zakładaniem konta do jutra, czyli 12 lutego, aby otrzymać 3,5, a nie 3%.

Nowe oprocentowanie obowiązuje do 17 marca 2015 r.

Fot. Ken Teegardin
Równocześnie bank wprowadza do oferty rachunki w euro - Smart Konto EU i Smart Procent EU. Poza tym przypomnijmy, że dla poszukujących darmowego rachunku z bezpłatną kartą i przelewami w naszej walucie - takie wymogi spełnia Smart Konto.


Do tej pory Smart Procent dobrze spełniał funkcję skarbonki i sam chętnie z niej korzystałem:

Jednak zejście z 4 na 3% oznacza dla mnie automatycznie transfer gotówki między innymi do BGŻ Optimy.

Dlaczego?

1. W BGŻOptima cały czas jest dostępna trzymiesięczna Lokata Bezkarna na 4%, którą możemy zerwać w każdej chwili bez utraty odsetek, czyli funkcjonuje ona praktycznie niemal jak konto oszczędnościowe. Przypomnę, że wystarczy zamknąć rachunek w BGŻOptima (robi się to łatwo wewnątrz systemu - jak widać na screenie w tym poście), odczekać miesiąc i można znowu wrzucić 20 tys. zł na kwartał, tak jak ja to zrobiłem w ubiegłym tygodniu:


 

2. W BGŻOptima przy identycznym oprocentowaniu mogę bezpłatnie wypłacać gotówkę, ile razy tylko chcę. Natomiast w Smarcie druga i kolejne wypłaty w danym miesiącu z rachunku oszczędnościowego kosztują po 5 zł.

3. Górny limit w BGŻOptima dla 3% wynosi 100 tys. zł.

Należy pamiętać o tym, że 3% w BGŻOptima nalicza się dla nowych środków według stanu na koniec dnia 26 stycznia i oprocentowanie promocyjne obowiązuje do 26 marca 2015 r. Najlepiej zlecić wypłatę środków do innego banku 25 lub 26 marca przed południem, aby korzystać z kolejnej promocji.

Poza tym najskuteczniej głosuje się nogami i niech Smart poczuje na własnej skórze, co znaczy pojęcie "mobilni klienci" :) Nie rozdzieram szat, tylko przelewam jutro rano pieniądze do innego banku. Rachunek oszczędnościowy można zamknąć elektronicznie. Natomiast zamknięcie rachunku głównego wymaga formy pisemnej  - tu znajduje się formularz wniosku, który wysyłamy na adres Bank Smart, ul. Solec 38, 00-394 Warszawa (najlepiej poleconym z potwierdzeniem odbioru).

Ostrzegam przed bardzo nieładnym zwyczajem infolinii banku, która zrzuca połączenia - czyli cierpliwie czekamy na swoją kolej, a na końcu pojawia się sygnał "zajęte" - w ostatnich dwóch dniach miałem 6 takich przypadków, tylko raz udało mi się dodzwonić.

Ruch ze strony zarządu banku wygląda co najmniej dziwnie, ponieważ Bank Smart jest marką FM Banku PBP, do którego należy również BIZ Bank od jutra oferujący więcej na rachunku oszczędnościowym niż Smart.

Gdzie jeszcze można teraz ulokować oszczędności na rachunku oszczędnościowym?

Przypomnę o zestawieniu lokat i rachunków oszczędnościowych z początku miesiąca.

Znalazła się w nim tabela kont oszczędnościowych, którą teraz zaktualizowałem:

Kliknij, aby powiększyć
Po przejrzeniu zestawienia widać, że dla oszczędności powyżej 10 tys, zł ciężko o solidne oprocentowanie na koncie oszczędnościowym.

W tej kategorii można ewentualnie wyróżnić Bank Millennium i 3,3% do 30 tys. zł wraz z Kontem 360°. Dlaczego ewentualnie?

Konto 360° pozostanie bezpłatne, jeśli w danym miesiącu wykonasz jedną operację bezgotówkową kartą oraz na konto w sumie wpłynie co najmniej 1000 zł. Brak spełnienia tych warunków oznacza opłatę 8 zł.

W związku z trwającą deflacją i możliwymi obniżkami stóp procentowych przez RPP mówi się o ewentualnych dalszych cięciach  w bankach. Z drugiej strony banki z dużą ekspozycją na kredyty w CHF mogą włączyć lekkie ssanie na depozyty - nie jest przypadkiem, że posiadający procentowo najwięcej kredytów frankowych Bank Millennium niedawno podniósł stawkę na rachunku oszczędnościowym z 3. na 3,3%.

Trudno wyrokować. Sam na wszelki wypadek zapewne wrzucę jeszcze trochę pieniędzy na lokatę na 125 dni na 3,8% w T-Mobile Usługi Bankowe (wymagane bezpłatne konto).