niedziela, 1 lutego 2015

Najlepsze lokaty i konta bankowe luty 2015

Po uwolnieniu kursu franka przez Szwajcarski Bank Narodowy (SNB) druga połowa stycznia upłynęła pod znakiem dyskusji o kredytach hipotecznych denominowanych w CHF. Temat jest złożony i nikt łatwo nie znajdzie magicznej recepty rozwiązującej ten problem.

Jednym z prostych działań do rozważenia przez kredytobiorców może być dokupowanie franków w lokalnych dołkach w kantorach internetowych. W ten sposób redukujemy ryzyko i budujemy pewną poduszkę bezpieczeństwa na wypadek kolejnych szaleństw na rynku walutowym.

Równocześnie ruszyła fala podwyżek opłat w bankach.

Dlatego lutowy zestaw najlepszych lokat i kont bankowych zacznijmy nieco inaczej niż zwykle, czyli od poszukania bezpłatnych rachunków często oferujących dodatkowe korzyści.

Moim zdaniem nie ma sensu przepłacać i lepiej od razu pozamykać zbędne rachunki, za które banki żądają od nas coraz więcej pieniędzy i otwierać darmowe.

Właśnie finalizuję pewną transakcję i za kilka dni stanę przed dylematem, gdzie zdeponować nieco większą gotówkę. Wykorzystałem już praktycznie wszystkie możliwe promocje (oprócz tych, które da się powtórzyć), więc muszę zadowolić się nieco niższym oprocentowaniem.

22 stycznia bez większego rozgłosu dawny Alior Sync wprowadził do oferty miesięczną promocję 125-dniowej lokaty na 3,8%. Lokata jest dostępna dla klientów T-Mobile Usługi Finansowe i co najważniejsze jej górny limit wynosi 50 tys. zł (dolny 1 tys. zł, można lokatę podzielić na kilka depozytów).

Dlatego w ten weekend zdecydowałem się na otwarcie rachunku w T-Mobile Usługi Finansowe. Przelałem 1 zł z innego banku i czekam na aktywację.

Dodatkowo konto spełnia warunek całkowitej bezpłatności (konto, karta, przelewy za free), a co więcej, dla osób przelewających wynagrodzenie, stypendium, rentę czy emeryturę dodatkowo płaci 3% na ROR-ze (do salda maksymalnie 5000 zł).

 


Warto pamiętać, że cały czas starzy klienci w Banku Smart cieszą się z 4% na rachunku Smart Procent, a nowi otrzymują 3,5% (do 50 tys. zł). No i bank spełnia wszystkie warunki bezpłatności - 0 zł za wszystko, jedyna opłata to 5 zł za drugi i kolejne przelewy w miesiącu z konta oszczędnościowego Smart Procent.


Obecne oprocentowanie obowiązuje do 11 lutego. W najbliższych dniach zarząd banku zadecyduje, czy i o ile obniży oprocentowanie rachunków. Teoretycznie może ono spaść do zaledwie 2,5% (WIBOR 3M +0,5 pkt procentowego premii). Jednak taki ruch oznaczałby gwałtowny odpływ gotówki ze Smarta.

W końcu to świeży bank z mobilną klientelą, która paroma kliknięciami przenosi kapitał w inne miejsce, choćby do BGŻOptima, gdzie dla nowych środków (w porównaniu ze stanem na koniec dnia 26 stycznia) dostaniemy 3% i to z możliwością dowolnej liczby darmowych wypłat.

Sam zresztą ponownie otwieram tam trzymiesięczną Lokatę Bezkarną na 4% (maksymalnie 20 tys. zł), którą mogę zerwać w dowolnym momencie bez utraty odsetek. Co ważne, bank pozwala na wielokrotne powtarzanie manewru z zamykaniem konta i ponownym otwieraniem Lokaty Bezkarnej z zachowaniem miesięcznego terminu wypowiedzenia.

Kto jeszcze oferuje darmowe rachunki z kartą i bezpłatnymi przelewami?

Meritum Bank.

Wszystkie te warunki spełnia Proste Konto OsobisteJako bonus Meritum Bank dorzuca nowym klientom dwumiesięczną Lokatę Start na 5% (górny limit 10 tys. zł).  Oprócz tego po raz kolejny przedłużył do końca lutego oprocentowanie konta oszczędnościowego (3%).

Uwaga! Lokatę Start można założyć ponownie po zamknięciu konta w przypadku starszych rachunków. Dla Prostego Konta Osobistego ten trik nie zadziała.

Od października ubiegłego roku działa też wspólny projekt mBanku i telekomu Orange - Orange Finanse. Klienci mają do dyspozycji darmowe rachunki i dodatkowo konto oszczędnościowe z promocyjnym oprocentowaniem przez pierwsze trzy miesiące - 4% (do 10 tys. zł).

Pod poprzednim artykułem pojawiło się następujące pytanie Czytelnika:


Czy jakikolwiek bank daje gwarancję, że nie wprowadzi opłat w najbliższych latach?

Tak, Alior Bank w przypadku rachunku o nazwie  "Konto Wyższej Jakości." Bank gwarantuje 0 zł za wszystkie usługi aż przez 5 lat pod jednym warunkiem - na konto musi wpływać co miesiąc minimum 2500 zł lub wykonasz obrót kartą co najmniej 700 zł miesięcznie.

Jeśli ktoś lubi proste rozwiązania, może po prostu wybrać to konto i nie zawracać sobie głowy sprawdzaniem, czy bank wprowadził jakieś nowej opłaty, tak jak to na przykład uczyni w maju PKO BP.

W PKO Polacy otworzyli najwięcej ROR-ów - blisko 6,5 mln. Starsze osoby trudno przekonać do jakichkolwiek zmian i jakimś pomysłem jest  podsunięcie im Banku Pocztowego. Jeśli konto służy im głównie do odbierania renty czy emerytury, Pocztowe Konto ZawszeDarmowe faktycznie okaże się bezpłatne.

KONTA OSZCZĘDNOŚCIOWE

Tak jak już zauważyliśmy dziś wcześniej, ciekawym dniem będzie 12 lutego, kiedy dowiemy się, co wymyśli zarząd Smart Banku. Powtórzę, że moim zdaniem obniżenie oprocentowania poniżej oferty BGŻOptimy (3% dla nowych środków, do 100 tys. zł) byłoby strzałem w stopę.

Zauważmy też, że najsilniej procentowo zaangażowany w kredyty frankowe Bank Millennium w styczniu podniósł oprocentowanie konta oszczędnościowego dla nowych środków z 3. do 3,3% - w porównaniu z saldem rachunku w dniu 10 stycznia 2015 r.

Trzymiesięczna promocja dotyczy posiadaczy Konta 360°, a jej górny limit wynosi 30 tys. zł.


Konto 360° będzie darmowe pod warunkiem comiesięcznego wpływu minimum 1000 zł i wykonania przynajmniej jednej transakcji kartą miesięcznie.

Kliknij w tabelę poniżej, aby zobaczyć najwyżej oprocentowane rachunki oszczędnościowe:


Tu przypomnę, że dostępna dla nowych klientów BGŻOptimy trzymiesięczną Lokatę Bezkarną na 4% również możemy potraktować jak konto oszczędnościowe, ponieważ jej zerwanie przed upływem trzech miesięcy oznacza zachowanie dotychczas naliczonych odsetek.


LOKATY W IDEA BANKU I LION'S BANKU

W styczniu mocno pogorszyły się oferty Idea Banku i Lion's Banku. Sztandarowy produkt Idei Lokata Happy schudła do 4,5%.

Po zalogowaniu się do systemu banku 1 lutego widzę takie oto propozycje:

Kliknij, aby powiększyć
Słabo.

Z kolei dostępna online jednomiesięczna lub trzymiesięczna Lokata Welcome w Lion's Banku (od 100 tys. zł do 1 mln zł) płaci teraz 3,2%. Jej wersja naziemna wymagająca wycieczki do oddziału daje minimalnie więcej - 3,4%.

Lion's Bank wycofał Lokatę Bonjour i można tam założyć obecnie następujące lokaty:

Bon Appettit
Delicieux
Prestige
Magnifique

Podaję aktualną ofertę Lion's Banku i karty lokat, ponieważ na wielu stronach finansowych pojawiają się błędne informacje z innym oprocentowaniem i lokatami skasowanymi przez bank.

Na tym tle znacznie lepiej prezentuje się wymieniona na początku lokata na 3,8% na 125 dni w T-Mobile Usługi Finansowe. Nie trzeba wędrować do oddziału i górny limit też wygląda przyzwoicie: 50 tys. zł. Dlatego złożyłem wniosek o otwarcie konta i czekam na aktywację, aby w przyszłym tygodniu otworzyć lokatę.

Gdzie jeszcze da się ulokować większą sumę niż standardowe 10-20 tys. zł z promocji na w miarę przyzwoitych warunkach?

LOKATY DWUMIESIĘCZNE

Noble Bank regularnie proponuje Lokatę na Otwarcie lekko zmieniając jej parametry.

W aktualnej siódmej edycji musimy wpłacić równe 200 tys. zł na dwumiesięczny depozyt o oprocentowaniu 4,25%. Na minus należy zapisać konieczność odwiedzin placówki banku oraz fakt, że lokatę skierowano tylko do nowych klientów.


Tak się akurat złożyło, że ciężar promocji przeniósł się ostatnio na lokaty dwumiesięczne.

Obecnie są tu dostępne dwie najwyżej oprocentowane na rynku: Lokata Start w Meritum Banku oraz powracająca db Lok@ta w Deutsche Banku. Obydwie płacą po 5% w skali roku, są przeznaczone dla nowych klientów i wymagają otwarcia (na szczęście bezpłatnych) kont. No i niestety są ograniczone do 10 tys. zł.

Podobna do nich jest Lokata na Start w Getin Online - z minimalnie niższym oprocentowaniem 4,5%.

Na miesiąc, dwa i trzy kusi też Bank Smart ze swoimi Smart Lokatami.

No i dokładnie dwumiesięczny termin wybrała sobie Aviva - tu oprocentowanie wynosi 5,4% i limit też jest nieco wyższy: 20 tys. zł. W ten sposób ubezpieczyciel chce przyciągnąć ludzi do swoich centrów finansów.

Jeśli ktoś natomiast nie ma czasu na chodzenie po placówkach, powinien przyjrzeć się także internetowym lokatom w BIZ Banku:

W ten sposób z automatu zahaczamy o lokaty trzymiesięczne i dłuższe.

LOKATY TRZYMIESIĘCZNE

Nie wiem, jak długo wytrzyma Idea Bank, więc jeśli nigdy nie korzystaliście z Lokaty Happy - warto się nad nią jednak chwilę zastanowić. 4,5% nie jest złe - na minus zapisujemy przede wszystkim niski limit 10 tys. zł i konieczność zalogowania się do systemu banku, aby zmienić parametr lokaty na "nieodnawialną".

Również mBank ma lokatę dla nowych  - 4% do 10 tys. zł. Te same parametry posiada lokata mobilna w Raiffeisen Banku.

Sam, jak wspomniałem wyżej. ponownie zakładam Lokatę Bezkarną na 4% w BGŻOptima.

Nowi klienci Neobanku mają do dyspozycji Neolokatę 3M Plus na 3,6% z górnym ograniczeniem milion zł.

3,5% na R-Lokacie dla nowych środków otrzymamy w Raiffeisen Banku - od 3 tys. do 300 tys. zł, wymagane konto.

Z kolei w Getin Banku założymy trzymiesięczną Lokatę Zimową dla nowych środków na 3,5% z możliwością podwyższenia oprocentowania do 4% przy aktywnym korzystaniu z konta (comiesięczne wpływy z tytułu wynagrodzenia na ROR min. 1000 zł, posiadanie konta oszczędnościowego i wydatki kartą po min. 300 zł w każdym miesiącu).  Na plus należy zapisać solidne maksimum na lokacie: 50 tys. zł (można ją też rozbić na mniejsze).

LOKATY PÓŁROCZNE I DŁUŻSZE

Im dłuższe terminy lokat, tym gorzej z oprocentowaniem.

Na tle reszty wyróżnia się Getin Online i półroczna Lokata Mój Zysk na 3,4% (od 50 tys. zł) oraz na 3,5%  (od 100 tys. do 500 tys. zł). Sprzedaje ją także Open Online

Sporo ciekawych lokat proponuje SK Bank - szkoda, że większość ze zmiennym oprocentowaniem, a także tego, że wołomiński bank nie stawia na internet i tak niewiele depozytów da się otworzyć online.

Poza SK Bankiem najwyżej płatną roczną lokatę znajdziemy w... Getinie Online. Lokata Wznosząca od 1 tys. do 1 mln zł na 3,3%.

Dość intrygująco wygląda polityka grupy Leszka Czarneckiego, która z jednej strony gwałtownie tnie procenty w Idea Banku i Lion's Banku, a z drugiej zasysa depozyty do Getinu.

Jeśli znajdziesz ciekawe konto/lokatę, podziel się z innymi informacją w komentarzach