piątek, 2 maja 2014

Najlepsze lokaty i konta bankowe maj 2014

Zaczął się maj, więc pora na tradycyjny, comiesięczny zestaw dla oszczędzających.

Nadal wypada trzymać się zasady, że nie warto zakładać lokat długoterminowych, promowanych przez niektóre banki, ponieważ oprocentowanie wcale nie musi ostatecznie okazać się zbyt atrakcyjne, a na dodatek blokujemy swoje pieniądze na dwa czy trzy lata.

Na poparcie tych słów nie trzeba było długo czekać - 28 kwietnia FM Bank zaproponował znacznie więcej niż średnia rynkowa: 4,55% na 3 miesiące na Lokacie Spinającej - kwota lokaty od 1 tys. do 30 tys. zł. Promocja trwa aż do odwołania.

źródło: FM Bank
Dlaczego bank wyszedł przed szereg?


8 kwietnia Komisja Nadzoru Finansowego nieoczekiwanie zakazała dominującemu akcjonariuszowi banku - funduszowi Abris sprzedaż wszystkich akcji banku do końca 2014 r. Decyzję umotywowano niewypełnieniem "zobowiązań inwestorskich złożonych wobec KNF, co w ocenie Komisji ma negatywny wpływ na ostrożną i stabilną działalność banku".

Za chwilę bank wydał oświadczenie, że  jest zaskoczony postępowaniem urzędu, ponieważ FM Bank znajduje się w dobrej kondycji, a współczynnik wypłacalności banku wynosi 15 procent.

Dodajmy, że bank podlega gwarancjom BFG (depozyty do równowartości 100 tys. euro), i jest na tyle mały, że akurat w jego przypadku fundusz nie miałby żadnych problemów ze znalezieniem pieniędzy na szybką wypłatę - zasady znajdziesz tutaj.

Znacznie poważniejsze kłopoty ma wiceprezes SKOK-u Wołomin - Joanna P., którą aresztowano na trzy miesiące w zeszłym tygodniu. Zaraz w mediach wystąpił prezes Gazda uspokajający, że sytuacja finansowa kasy jest doskonała, tak jak jej wynik za ubiegły rok

Przypominam, że SKOK-i także znajdują się pod parasolem ochronnym BFG.

Natomiast w przypadku SKOK-u Wołomin zauważam istotne zmiany na gorsze. Nie tylko ścięto oprocentowanie lokat, ale na dodatek zniknęło ono ze strony internetowej kasy. Z tego powodu dziś miałem zamiar wybrać się do jednej z placówek, aby sprawdzić majową ofertę. Niestety, wszystkie placówki Wołomina są  nieczynne. W takim razie jako klient życzę pracownikom i zarządowi udanej majówki, a  sam po prostu tym razem,nie uwzględnię lokat z tajnego SKOK-u Wołomin.

KONTA OSZCZĘDNOŚCIOWE

Kliknij. aby powiększyć
Raiffeisen przedłużył promocję do końca maja. W tabeli powinien znaleźć się jeszcze Alior Bank (3% dla nowych klientów przez pierwsze trzy miesiące). Dodatkowo Toyota Bank przyznaje bonus dla najlepszych uczniów - zasady.

Poza tym należy uwzględnić Elokację SK banku z oprocentowaniem progresywnym (wyjaśnienie jego mechanizmu było tutaj).

LOKATY 1-MIESIĘCZNE 

Liderem pozostaje Lokata Bonjour w Lion's Banku - 5% na depozycie 30-dniowym, kwota lokaty od 200 do 300 tys. zł, wymagana wizyta w oddziale.

W innych przypadkach zakładanie lokat miesięcznych nie ma za bardzo sensu, ponieważ ich oprocentowanie nie dorównuje oprocentowaniu co lepszych kont oszczędnościowych - najwięcej płaci BNP Paribas: 3% dla nowych środków.

LOKATY 2-MIESIĘCZNE

W tym przypadku istnieje spory wybór w promocjach:

Kliknij, aby powiększyć
Czytelnicy sygnalizują problemy z szybkim zakładaniem rachunku dbNET.

Bez promocji najwięcej oferuje SK bank: Interlokata Standard: 3% zmienne, 2,85% stałe.

LOKATY 3-MIESIĘCZNE 

Tu hitem jest niewątpliwie wspomniana na początku lokata w FM Banku, ale nie tylko. Zwróćmy uwagę też na Lokatę na Piątkę w Kasie Polska.  Na pierwszy rzut oka prezentuje się bardzo ciekawie: 5% bez limitu wpłaty (oferta ważna do 16 maja).

Natomiast należy pamiętać o bardzo wysokich opłatach pobieranych przez ten SKOK:

wpisowe - 100 zł
udział - 100 zł
wkład członkowski - 1 zł
składka na stowarzyszenie - 4 zł

Co prawda później można odzyskać pieniądze za udział i wkład, ale 205 zł na start to niemało.

Warto też zwrócić uwagę na bardzo wysokie opłaty za przelewy zlecone w okienku oraz nieznaną kondycję finansową Kasy.

4,5%  na Lokacie Powitalnej płaci SKOK Kujawiak (maksymalnie 20 tys. zł).

Z kolei nieco dziwaczną Bilokatę Start oferuje nowym klientom Meritum Bank. Nie chodzi tu o wsparcie ruchu LGBT, tylko podział środków na dwie części: połowa wędruje na lokatę trzymiesięczną oprocentowaną na 5%, a druga połowa na lokatę roczną na 3%.  Zwraca uwagę wysoki górny limit: 500 tys. zł.

Idea Bank poluje na profesjonalistów.

Kliknij, aby powiększyć
Regularnie pojawiają się krótkoterminowe promocje grupy Leszka Czarneckiego (lokaty na 3-5 miesięcy). Aktualnie Idea Bank oferuje czteromiesięczną Lokatę Pro na 3,75% (nowe środki) oraz pięciomiesięczną Lokatę na Majówkę na 3,7%.

LOKATY 6-MIESIĘCZNE

Najwięcej płaci Bank Millennium - 4% na Lokacie Mobilnej (minusem jest limit 10 tys. zł).  Dalej mamy FM Bank w dwóch wariantach: 3,61% (z kontem) oraz 3,51%.

SK bank proponuje 3,65% na eLokacie 24 (min. 3 tys. zł. oproc. zmienne).

LOKATY 12-MIESIĘCZNE

Kolejny bank promuje bankowość mobilną - BZ WBK płaci 4%, ale ogranicza lokatę do 10 tys. zł. 4% płaci też SK bank na lokacie standardowej - za to oprocentowanie jest zmienne. FM Bank posiadaczom kont proponuje 3,75% (FM Lokata Pro), a pozostałym 3,65% (FM Lokata Spinająca).

SK bank oferuje także inne depozyty ze zmiennym oprocentowaniem: lokatę rentierską na 4,2% (min. 8 000 zł),  13-miesięczną elokatę24 na 4% (min. 3 tys. zł) oraz 13-miesięczną Szczęśliwą Trzynastkę na 4,25%.

Banki walczą o klientów także różnymi promocjami, wśród których możemy zauważyć:

1000 zł od Credit Agricole
700 zł od BZ WBK
500 zł od dbNET

Jeśli znasz jakąś związaną z dzisiejszym tematem ciekawą ofertę/promocję, zapraszam do komentarzy