środa, 15 stycznia 2014

Tną procenty aż... uszy więdną. Gdzie ulokować oszczędności? [RANKINGI KONT I LOKAT]

No i stało się...

Pod koniec listopada ubiegłego roku SKOK-i weszły do systemu gwarancji BFG. Od tamtej pory w Kasach trwa festiwal obniżek oprocentowania.

Tylko w styczniu posiadający najatrakcyjniejszą ofertę SKOK Wołomin ciął procenty na lokatach aż dwukrotnie - po raz pierwszy dzień po opublikowaniu na blogu comiesięcznego zestawu najlepszych lokat i kont, a po raz drugi wczoraj.

Fala obniżek zbiegła się z kampanią reklamową pożyczek SKOK-u, które promuje Michał Wiśniewski. Nie wiem na ile skutecznie, ale mi uszy więdną.
Prawdopodobnie w ostatnich tygodniach SKOK-i zalała fala gotówki i stąd takie ruchy związane z oprocentowaniem lokat, nieprzyjemne także dla mnie - dwa miesiące temu założyłem lokatę rentierską na 6,2 procent, a teraz "schudła" ona do 5,7 proc.

Otwierający ją obecnie klienci dostają mniej na starcie, choć i tak propozycja powyżej 5 procent w skali roku na tle banków wygląda atrakcyjnie.

Patrząc na oprocentowanie lokat ze stałym oprocentowaniem ("Pewna", "Jedyna"), podejrzewam, że dalsze cięcia w Wołominie wydaja się nieuniknione.

Objęły one też inne Kasy. Do niedawna najwyższe oprocentowanie dla nowych można było znaleźć w SKOK-u Kujawiak: 6 proc. na 4 miesiące, maksymalnie 20 tys. zł. Teraz z sześciu zrobiło się 4,5 proc.

Możemy tylko pocieszać się, że inflacja trzyma się w ryzach (dziś GUS podał dane za grudzień 2013 r. i wyszło im tylko 0,7 proc. w skali roku), czyli generalnie aktualnie lokaty przynoszą realny nieduży zysk. Zatem spełniają swoją rolę.

No to gdzie ulokować oszczędności?

Uwaga! Chodzi o lokowanie oszczędności, a nie inwestowanie. Na ten drugi temat znajdziesz inne artykuły na blogu.

Fot. sxc.hu

Zacznijmy od najkrótszego okresu.

KONTA OSZCZĘDNOŚCIOWE

Kliknij, aby powiększyć; stan na 15.01.2014 r.
Oprócz wyżej wymienionych należy dodać rachunek oszczędnościowy e-lokacja w SK banku z progresywnym oprocentowaniem, zależnym od kwoty zgromadzonej na rachunku:

źródło: SK bank

Dla sporych sum oprocentowanie jest atrakcyjne, dla mniejszych nieszczególnie.

W Idea Banku znajdziemy jednodniową Lokatę Ping-Pong płacącą 4 procent (min. 1000, max 20 000 zł). Jej podstawową wadą jest konieczność codziennego odnawiania. Na dłuższą metę wydaje się to uciążliwym zajęciem.

Z kolei Getin Online proponuje jednodniowy Bumerang II na 3,5 procent (min. 1000, max 10 000 zł).

Przy okazji kusi promocją i podniesieniem oprocentowania aż o 1,5 punktu procentowego do 5%, ale warunki promocji wyglądają naprawdę absurdalnie:

aby wycisnąć 5%, należy w dniu poprzedzającym wykonać co najmniej 16 (słownie szesnaście) transakcji kartą.

Kiedy przejrzymy całe zestawienie kont oszczędnościowych i lokat jednodniowych, można zauważyć, że  dla mniejszych kwot bardzo ciekawie prezentuje się Toyota Bank: możesz trzymać na rachunkach blisko 18 tysięcy zł oprocentowanych odpowiednio 5 i 3,5 procent. Szkopuł tkwi w tym, że konto Click jest przeznaczone dla osób w przedziale wiekowym 13-24 lata.

W Toyota Banku wróciła też ciekawa promocja na Grouponie. Więcej szczegółów znajdziesz tutaj.

LOKATY NA 1 MIESIĄC*

* - w związku objęciem gwarancjami BFG depozytów w SKOK-ach połączyłem ich ofertę lokat z bankami.

Kliknij, aby powiększyć; stan na 15.01.2014 r.


 LOKATY NA 2 MIESIĄCE
Kliknij, aby powiększyć; stan na 15.01.2014 r.

LOKATY NA 3 MIESIĄCE

Kliknij, aby powiększyć; stan na 15.01.2014 r.
LOKATY NA 6 MIESIĘCY

Kliknij, aby powiększyć; stan na 15.01.2014 r.
 
LOKATY NA 12 MIESIĘCY

Kliknij, aby powiększyć; stan na 15.01.2014 r.
LOKATY NA 24 MIESIĄCE

Kliknij, aby powiększyć; stan na 15.01.2014 r.
No i tak wygląda mój przegląd rynku kont oszczędnościowych i lokat. Zapewne za kilka, góra kilkanaście dni znowu nastąpią jakieś zmiany.

Przypomnę tylko że uczestnictwo w SKOK-u wiąże się z kosztami przystąpienia - na przykład w SKOK-u Wołomin trzeba wydać 75 zł. W moim przypadku te pieniądze już dawno się zwróciły w postaci wyższych odsetek niż w bankach - zapisałem się do tej Kasy ponad 6 lat temu.

Generalnie banki płacą mało i poza promocjami dla nowych nic rewelacyjnego nie widać.
 
Jeśli macie coś do uzupełnienia, chcecie zadać jakieś pytanie czy podzielić jakąś opinią, zapraszam do komentarzy.