niedziela, 15 lipca 2012

Ile zarabia deweloper?

Komisja Nadzoru Finansowego przygotowała obszerny raport i prezentację z licznymi tabelkami i wykresami na temat sytuacji banków w 2011 roku.

Wśród wielu tabelek i wykresów znalazłem też taką:

źródło: KNF

Są to ceny średnie i nie uwzględniają różnic w poszczególnych dzielnicach i projektach, ale widać, że deweloperzy mają z czego schodzić. Dołóżmy do tego mniejszą dostępność kredytów (brak możliwości zadłużania się pod sam dach w kredytach walutowych) oraz ogólne schłodzenie koniunktury i mamy właściwy obraz rynku nieruchomości.

A inną sprawę jest fakt, że wielu prezesów firm deweloperskich trzyma głowę w chmurach i marzy o powrocie do czasów, kiedy hurtowo kupowano dziury w ziemi i na dodatek nimi spekulowano. Zarządy po cichu zapewne liczą, że co prawda sprzedadzą mniej mieszkań, ale wysoka marża pozwoli im przeczekać z tymi pustymi do lepszych czasów, a te wcale nie muszą szybko nadejść.

Tak duża marża oznacza, że warto twardo negocjować z deweloperem i tu wywalczysz o wiele więcej niż jakieś drobne na lokacie czy koncie oszczędnościowym.

Przyda się tu jeszcze taka orientacyjna tabelka:

Wiadomo, że średnia to duże uproszczenie i koszty w dużych miastach zawyżają średnią krajową. Jednak na pewno widać, że marże deweloperów są wciąż bardzo dodatnie, a głównym problemem sprzedawców wydaje się fakt, że nie chcą pogodzić się z rynkiem i niższym popytem.