piątek, 1 czerwca 2012

Najlepsze lokaty i konta bankowe czerwiec 2012

Tym razem tradycyjny przegląd w dużej mierze opiera się na poprzednim wpisie i komentarzach do niego. Spróbujmy znaleźć jak najkorzystniejszy zestaw dla osoby zainteresowanej oszczędzaniem, której kredyty konsumpcyjne nie interesują.

Zacznijmy od mBanku - tu mocno dyskusyjne wydaje się posiadanie karty, bo płatne i nic w zamian. Za to przydaje się eKonto do różnych płatności, SFI do bezpłatnego kupowania funduszy   inwestycyjnych oraz ewentualnie ubezpieczenia.

Jeżeli chodzi o konta za, które dostajemy pieniądze wyróżnimy dwa banki.
W BGŻ : Konto z Podwyżką oferuje dodatkowy procent za wpływające wynagrodzenie (maksymalnie 50 zł miesięcznie), ale trzeba pamiętać o opłacie z kartę, którą można zmniejszyć z 8. do 5. zł miesięcznie po  wykonaniu operacji o wartości minimum 300 złotych.

Z kolei Millennium zwraca 3% za zakupy (do 50 zł miesięcznie) korzystającym z Dobrego Konta. W tym samym banku można dostać 1% zwrotu za zakupy kartą do konta internetowego oraz nawet do 5% zwrotu za zakupy kartą kredytową Visa Impresja.

Opłaca się także założenie konta w Meritum Banku, ponieważ na starcie otrzymujemy trzymiesięczną Pierwszą Lokatę (8,5% dla środków do 5 tys. zł oraz 7% do 10 tys.) plus 4% zwrotu wydatków na paliwo (maksymalnie 30 zł/ miesiąc) przy wpływach miesięcznych minimum 1500 zł.

W sumie sporo banków oferuje karty kredytowe z cashbackiem i zniżkami (np. Polbank czy Citibank) - dlatego najlepiej samodzielnie sprawdzić oferty zgodne ze swoim profilem wydatków.

Z kolei po udzieleniu tendencyjnych odpowiedzi w ankiecie otrzymasz stówę na start od nowego banku: Alior Sync. Nieco więcej zachodu wymaga wyciągnięcie ponad dwukrotnie wyższej sumy z banku BPH.

Najlepsze oprocentowanie dla bieżących oszczędności znajdziemy w BGŻOptima oraz dla mniejszej kwoty (do 10 tys. zł) w dbNET -odpowiednio 6,5 oraz 8,1%. Możemy dorzucić tu jeszcze BNP Paribas (5,5%).

 Z lokatami najlepiej wypadają oferty dla nowych klientów (przykłady: neoBANK, GetinOnline).

Natomiast biorąc pod uwagę, że na koncie oszczędnościowym w BGŻOptima i dbNET uzyskamy przyzwoite odsetki, to oprocentowanie pozostałych lokat nie wygląda zbyt atrakcyjne, o ile nie mamy naprawdę sporo wolnych środków (minimum 50 tys. zł). W takim przypadku możemy posiłkować się na przykład Kredyt Bankiem czy SKOKami (to nie banki).

Ogólnie lokaty na dłużej niż pół roku nie oferują zbyt wiele poza zamrożeniem pieniędzy, bo ciężko uznać za specjalnie atrakcyjną propozycję 6,6% w Santander Banku czy 7% w Banku Pocztowym, jeśli pod rygorem utraty odsetek w zamian stracimy dostęp do swoich pieniędzy odpowiednio przez 15 i 24 miesiące.