piątek, 20 stycznia 2012

Masz wolne środki w eurobanku? Pomyśl o krótkiej lokacie

11 stycznia eurobank skorygował ofertę lokat z dziennym naliczaniem odsetek, co wiąże się ze zmianą sposobu naliczania podatku od 1 kwietnia.

Wygląda to teraz tak:

 

Jak można z tego efektywnie skorzystać?

Według mnie specjalnie zakładać konta nie ma po co na tak krótko, ale jeśli je już posiadasz, można nieco podkręcić oprocentowanie środków na przykład przez założenie lokat jednomiesięcznych.

Normalnie rachunek oszczędnościowy płaci 4,05% netto w skali roku, więc wystarczy teraz zrobić sobie paczkę o wartości 1028,64 zł i samodzielnie założyć lokatę przez internet, aby oprocentowanie podskoczyło do 5,68% netto. Nie jest to specjalnie wiele, ale można się nad tym zastanowić.

Komu nie chce się bawić w takie drobiazgi i wrzuci na przykład ponad 10 tys. od  razu na 5,6%, powinien pamiętać, żeby nie przekroczyć progu 16 071 zł dla lokaty miesięcznej i 15 789 zł dla dwumiesięcznej, czyli dla zaokrąglenia coś w okolicach 15-15,5 tys. maksymalnie.

Poza tym przy samym zakładaniu lokaty trzeba uważać na prawidłowy wybór z menu, żeby nie pomylić się i nie wybrać innej lokaty miesięcznej ze znacznie niższym oprocentowaniem:


Poza tym co chwila wraca kwestia zaskarżenia wejścia w życie nowych zasad naliczania podatku Belki, ale zakładajmy na razie wariant pesymistyczny.