środa, 28 grudnia 2011

Uwaga na lokaty antybelkowe! Prezydent podpisał...

Dziś Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę okołobudżetową i stało się to szybciej niż wiele osób się spodziewało.

"Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2012 r., z tym że część zmian wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, natomiast zmiany dotyczące zaokrąglania podstawy opodatkowania i podatku od przychodów kapitałowych wejdą w życie z zachowaniem 3-miesięcznego vacatio legis, co powinno umożliwić płatnikom dostosowanie systemów informatycznych do nowych zasad" - informuje PAP

Co to oznacza dla lokat i kont oszczędnościowych?


Przede wszystkim trzeba uważać na lokaty antybelkowe kończące się po 1 kwietnia, ponieważ od tego terminu będą naliczane odsetki po nowemu. Podobnie konta oszczędnościowe stracą swój urok. Ba, te zoptymalizowane tak, aby naliczały grosz dziennie odsetek (np. : 45,08 zł w eurobanku) zostaną pozbawione ich zupełnie ze względu na nowe zaokrąglenia.

Rozwiązaniem jest zatem założenie lokat, które mają naliczane odsetki awansem, a wypłacone z całą lokatą po upływie jej terminu (jak choćby ta w portfelu bloga - TAX Free w Idea Banku).

Czekamy teraz co wymyślą banki i znamy na przykład pomysł autorstwa Andrzeja Paczuskiego, który proponuje wykorzystanie mechanizmu tak zwanej sprzedaży premiowej i wprowadzenie lokat typu: zakładasz lokatę, a jako nagrodę dostajesz gotówkę i nie płacisz podatku od odsetek.